10 způsobů, jak ušetřit za elektřinu
Přemýšlíte, jak v době, kdy je cena elektřiny nejvyšší za poslední dobu vůbec, ušetřit rodinný rozpočet? Jak platit za energie jen tolik peněz, kolik je bezpodmínečně nutné? Máme pro vás deset tipů jak ušetřit za elektrickou energii.
Pak je možná na čase zvážit, zda by si váš dům nezasloužil inteligentní elektroinstalaci, která vám zajistí v každý moment dokonalý přehled o vašich výdajích. Cena elektřiny a platby za ni dnes významně zasahují do našich rodinných rozpočtů. Zároveň vám inteligentní elektroinstalace zajistí přehled, co se ve vašem domě právě děje nebo má dít. Vše přitom můžete snadno ovládat pomocí jediného dotyku na počítači, tabletu nebo chytrém telefonu. Zkušenosti uživatelů ukazují, že inteligentní elektroinstalace dokáže ušetřit až 40 procent veškerých nákladů na energie.
1. Zapomínat je lidské. Ale nesviťte zbytečně.
Pokud často zapomínáte zhasínat světlo v koupelně, na záchodě, ve sklepě nebo v garáži, hned se váš účet za elektřinu vyšplhá o několik stovek výše a to není v době, kdy se cena elektřiny šplhá do závratných výšin zanedbatelné. To už je možná dobrý důvod, proč do takových místností radši za pár desítek korun pořídit časové relé, které světlo po nastaveném čase automaticky zhasne.
2. Spínejte časově
Většina vašich úkonů se pravidelně opakuje a má vždy stejný průběh. Například, když si dáte horkou vanu, odvětráváte pak koupelnu, aby v ní nezůstávala pára. Co takto si všechny podobné logické souslednosti přednastavit? Časové relé funguje tak, že po odchodu z koupelny se ventilátor na daný čas sepne a odvětrá místnost v době vaší nepřítomnosti. Tak dlouho, kolik je potřeba. Ne méně, ne déle.
3. Stmívejte
Světla ve vašem domě zpravidla svítí neustále na sto procent. Pokud se rozhodnete šetřit, většinou žárovku mírně povolíte, nebo ji vyměníte za levnější ekologickou. Levnějším a pohodlnějším řešením je však mít žárovku přímo na ovladači či smartphonu a volit si úroveň jasu (a příkonu elektrické energie) z pohodlí vaší sedačky. Při deseti žárovkách by vaše průměrná roční úspora měla dosáhnout kolem 1500 korun.
4. Sviťte, když je to skutečně potřeba
Přizpůsobte osvětlení vaší domácnosti reálným světelným podmínkám. Automatický regulátor rozpozná, jaká je venkovní úroveň osvětlení a podle toho vám zesílí či zeslabí světla v domácnosti. Vy se tak vůbec nemusíte starat o to, zda nesvítíte, i když je venku slunečný den, nebo zda se vám nekazí oči při čtení v pošmourných zimních podvečerech.
5. Zvolte optimální tarif ceny elektřiny
Pokud máte dvoutarifní sazbu za dodávku elektrické energie, víte, že rozdíl mezi dražším a výhodnějším tarifem může mnohdy být i více než padesát procent. Proto je dobré nechat vaření nebo praní na levnější tarif. Stačí využít přijímač tarifů HDO, který dává signál nejrůznějším zařízením a provozu těchto zařízení v období vysokého tarifu dokáže zamezit.
6. Posuňte paušál hlavního jističe o řád dolů
Platba a cena elektřiny se skládá z částky za dodávku (spotřebované) energie a za její distribuci. Součástí poplatku za distribuci je paušál odpovídající hodnotě hlavního jističe v domě. Hodnota hlavního jističe se volí tak, aby vám hlavní jistič „nevypadl“, pokud zapnete všechny spotřebiče najednou. A zde se nabízí otázka: Je třeba všechny spotřebiče najednou zapínat a jak to ošetřit? Odpověď zní: velmi pravděpodobně není. Vyřešte tento problém hlídáním okruhů s velkým odběrem a určením jejich priority – pomocí tzv. prioritního relé.
7. Mějte regulaci topení pod kontrolou
I když chcete právě teplo, máte v domě zimu. Před spaním naopak zjistíte, že je přetopeno. A je jasné, že každý stupeň Celsia hraje ve finančním výsledku velkou roli. Dnes už přitom není žádný problém nastavit si týdenní program vytápění vašeho domu přesně podle toho, jak se v domě pohybujete. Pokud odcházíte v osm ráno do práce a vracíte se ve čtyři odpoledne, stačí, když se topení spustí hodinu před vaším návratem. Pro víkend si samozřejmě jednoduše nastavíte jiný režim.
8. Chraňte své spotřebiče před přepětím
Mnohým z vás už se určitě stalo, že televize jednoho dne přestala fungovat. Přinesli jste ji do servisu a zjistili, že je vaše reklamace neoprávněná, protože ke zkratu došlo vinou přepětí v síti. Vyhněte se zbytečným investicím tím, že pohlídáte podpětí či přepětí pomocí napěťového relé, které automaticky hlídá sled a výpadek jednotlivých fází. Při abnormálním stavu se aktivuje výstupní kontakt, který může vypnout hlavní stykač a vám například poslat SMSku o nežádoucích změnách v síti.
9. Nenechte úřadovat skryté žrouty energie
Prakticky každý spotřebič – ať už televize, DVD přehrávač, hi-fi soustava nebo nabíječky – často spotřebovávají energii zbytečně. Pokud jsou v tzv. standby režimu, spotřebovávají sice jen pár wattů, které ale v celkovém součtu za celý rok dají dohromady několik stovek korun. Pokud využíváte proudové relé, máte průchod proudu zásuvkového okruhu v každý moment pod kontrolou. Nepoužíváte-li spotřebiče, automaticky se vypnou.
10. Vyměňte žárovky za LEDky
Pokud něco spotřebuje desetkrát méně energie a přitom dokáže odvést stejnou práci, pak není důvod ke zbytečným nákladům. Proto neváhejte a vyměňte obyčejné a úsporné žárovky za LED žárovky. Při deseti žárovkách v domě dokážete ročně ušetřit přibližně 1200 korun. To není zanedbatelná částka, o kterou se navýší váš rodinný rozpočet.
Related Articles