chyby snižující životnost pračky

6 věcí, které pračce škodí. Jakých chyb se při praní vyvarovat?

Špinavé boty, rozměrné přikrývky nebo koberce. Víte, že pravidelné praní nesprávných předmětů může poškodit jednotlivé součástky – a v důsledku toho narušit provoz pračky a snížit její životnost? Podívejte se, jaké věci a návyky vaši pračku ničí.

1)  Přecpání prádlem

Na každé pračce (případně v manuálu výrobce) najdete maximální kapacitu, kterou byste neměli překročit. Příliš mnoho prádla v bubnu způsobuje nadměrné zatížení ložisek, což vede k jejich rychlejšímu opotřebení. Ložiska v pračce jsou klíčové mechanické komponenty, které se starají o hladký a tichý otáčivý pohyb bubnu. Pokud se porouchají, pračka bude nadměrně hlučná a buben se nebude správně točit.

K přetížení může dojít i při špatném rozložení prádla (zejména u těžkých nebo objemných předmětů, jako jsou ručníky nebo deky).

2)  Drobné předměty

Stalo se vám někdy, že se v pračce záhadně ztratily ponožky, spodní prádlo a další drobné předměty? Existuje pro to i logické vysvětlení. Malé věci mohou jednoduše uváznout v zákoutích pračky a případně se dostat i do vypouštěcí hadice, kde následně blokují odtok. Pokud jste si všimli, že voda v bubnu i po dokončení praní zůstává, nebo jste před pračkou našli kaluž, na vině může být právě překážka v hadici.

chyby při praní

Častou chybou při praní je užití příliš velkého množství pracího prášku nebo aviváže. (Foto: Canva)

3)  Příliš mnoho aviváže/pracího prášku

I když se na první pohled zdá, že velká dávka pracího prostředku nemůže škodit, opak je pravdou. Výrobci na prostředcích uvádí dávkování z dobrého důvodu. Jejich nadbytek totiž může poškodit senzory a ucpat vypouštěcí hadici. Proto je důležité správné dávkování dodržovat. Pokud chcete prádlo více provonět, použijte místo toho parfém do pračky (klasický i ryze přírodní). Tyto produkty skvěle fungují a nikterak pračku nezatíží.

4)  Velké peřiny a koberce

Deky, koberce, polštáře a další nadměrné věci mohou také napáchat mnoho škody. Opět může dojít k přetížení pračky, což si svou daň vybere na řemenech a převodech. Mimo to se várka ani nemusí dobře vyprat, protože prádlo se v bubnu nemůže dostatečně otáčet a vyždímat. Co s tím? Nejlepší práci odvedou veřejné prádelny, kde jsou na nadměrné prádlo dobře vybaveni a připraveni. Službu tím prokážete nejen sobě, ale také své pračce.

5)  Boty

Prát, nebo neprat? Drtivá většina bot do pračky nepatří. Nejen že mohou přetížit pračku a nárazy poškodit buben, řemeny a ložiska, ale zároveň tím riskujete jejich sražení nebo rozlepení podrážky. Řeč je zejména o kožených, semišových, gumových nebo vinylových botách.

Pokud boty chcete přece jenom vyprat, mělo by se jednat o lehké textilní plátěnky. Boty byste měli vložit do síťového pytlíku nebo povlaku na polštář a prát je na nízkou teplotu společně s dalšími věcmi, které nárazy ztlumí.

mince v pračce

Pračce rozhodně neprospívá, pokud perete předměty, které tam nepatří – proto vždy důkladně prozkoumejte všechny kapsy! Drobné mince dokáží napáchat pěknou paseku. (Foto: Canva)

6)  Kovové předměty

Není nic horšího než schované drobnosti v kapsách. Zvlášť zapomenuté klíče a mince mohou v bubnu napáchat mnoho škody a poškrábat (nebo dokonce rozbít) skleněná dvířka. Pozor byste měli dávat i na bundy se zipem, košile s patentkami nebo pásky. V tomto případě opět doporučujeme sáhnout po síťovaném pytlíku pro zmírnění nárazů.

Náhradní díly pro pračky najdete na Elny

Pokud jste si všimli, že pračka je příliš hlučná, neodtéká a prádlo je i po doprání znečištěné, na vině bude porouchaná, prasklá nebo opotřebovaná součástka. Na rodinném e-shopu Elny najdete vše, co budete potřebovat pro její opravu. Jsou to řemeny, filtry, ložiskový domek nebo vypouštěcí hadice pro pračky. Na pár kliknutí si vyberete díl podle čísla nebo výrobce, a jste hned o krok blíž ke správnému fungování spotřebiče.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist