Odpadní vody lze čistit ekologicky
Obecní kanalizace není všude dostupná a je pak třeba hledat řešení kam s odpadními vodami domu. Praktickou a k životnímu prostředí šetrnou alternativou je kořenová čistírna odpadních vod.
Tradiční formou, jak se zákonně zbavovat odpadních vod, je např. bezodtoková jímka, kterou je nutné pravidelně vyvážet. Majitele domu to zatěžuje jednak vlastní starostí o její stav, jednak to představuje nezanedbatelné finanční nároky. Ani průtokový septik se neobejde bez péče, je třeba zajistit dočišťování a pravidelnou vyvážku kalů. Účinnost čištění je navíc nízká.
Kořenová čistírna vod se oproti tomu obejde bez náročných stavebních zásahů, jako je kopání jam a jejich betonování, a vyhovuje přirozenému, environmentálnímu přístupu k bydlení. Odpadní vody se v ní čistí pomocí organismů, které žijí na kořenech vodních a bahenních rostlin a jde vlastně o uměle vytvořený mokřad. Vlastní realizace kořenové čistírny přitom není složitá a ani následný provoz nevyžaduje velké náklady.
Nebojme se kořenovky
Pro umístění kořenové čistírny odpadních vod je vhodný volný pozemek v blízkosti domu, kde se v první fázi zřídí mělká nádrž vyplněna štěrkem, oblázky a půdou, zespodu izolovaná nepropustnou fólií, aby znečištěná voda neprosákla do podzemních vod. Hladina čištěné vody se přitom udržuje několik centimetrů pod povrchem, takže nevzniká volná odpařovací plocha – to mimo jiné znamená, že v případě kořenové čistírny jsou zbytečné obavy z šířícího se zápachu a z množících se komárů.
Do tohoto „odpadního“ mokřadu přitéká odpadní voda a jejímu čištění napomáhají vodní rostliny. Voda postupně prochází nádrží a mikroorganismy žijící na kořenech vodních rostlin zajistí její čištění. Správná funkce čistírny je podmíněna výběrem vhodných vodních rostlin – základ by měly tvořit např. orobince, chrastice rákosovitá, kosatec žlutý pod., které dokáží dodávat do svých dutých kořenů kyslík a podporovat tak proces čištění.
Co čistírna zvládne
Pro správné fungování kořenové čistírny odpadních vod je nutno už na počátku záměru určit rozměry, na nich totiž bude záviset výsledek celého procesu. Je přitom třeba potřeba počítat s asi 5 m2 plochy na osobu, čistírna pro běžnou čtyřčlennou domácnost pak zabere plochu menšího pokoje – 20 m2. Kořenové čistírny se tedy doporučují jen v případě, že je k dispozici přiměřeně velká zahrada nebo jiný prostor.
Pokud se ale místa nedostává, lze přistoupit i na částečné řešení – menší čistírnu pro část šedé vody a zbytek nevyčištěné vody pak využít jinak, např. ji zavést ji přímo ke stromům. Hloubka „bazénu“ by se měla pohybovat mezi 30 a 75 centimetry v závislosti na typu rostlin. Tvar bazénů se volí většinou jako obdélníkový, ale to nepředstavuje žádný striktní požadavek a tvar čistírny můžeme přizpůsobit podmínkám pozemku, stejně volně můžeme vybírat z doporučených rostlin, které na čistírnu vysázíme.
Kořenová čistička se používá především na čištění tzv. šedé vody, tedy použité vody z koupelny a kuchyně, je ale možné i čištění černé vody z WC, v tom případě je ale nutné pro čistící prostor počítat s větší plochou. Jinak se musí pro černou vodu zřídit před kořenovou čistírnou vícekomorový septik.
Jaké rostliny lze použít pro domácí čistírnu odpadních vod:
- Rákos obecný (Phragmites Australis)
- Chrastice (lesknice) rákosovitá (Phalaris Arundinacea)
- Zblochan vodní (Glyceria Maxima)
- Orobinec (Typha )
- Blatouch bahenní (Caltha palustris)
- Kosatec žlutý (Iris Pseudacorus)
- Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria)
Related Articles