Proč se zajímat o spotřebu energie
Sledování spotřeby energií v rodinných domech je už samozřejmostí, jejíž potřebnost umocňují stále rostoucí ceny, které platíme zejména za teplo. Zásadním vodítkem při tom může být energetický posudek domu.
V případě energetického posudku jde o podrobnou analýzu stavu domu a současně o návrhy jak snížit jeho energetickou náročnost. Ty zahrnují hlavně tipy na stavební úpravy a cenu realizace navržených opatření a má to význam nejen pro majitele domu, kteří chtějí na jeho provozu ušetřit, ale i pro tržní hodnotu nemovitosti. Ta je totiž dána velikostí, kvalitou a stářím domu, celkovou údržbou domu a lokalitou.
Energetický posudek má formální výraz v tzv. průkazu energetické náročnosti budovy (PENB). Jeho funkce je obdobná jako u štítků na elektrospotřebičích, které uvádějí jejich ověřenou energetickou spotřebu. Umožňuje jednoduché srovnání budov z hlediska kvality obalových konstrukcí a nároků na energii potřebnou pro vytápění, a tedy i nákladů na provoz.
Přesný údaj o nákladech
Průkaz energetické náročnosti budovy uvádí „za kolik v daném domě lze bydlet“, to tedy zahrnuje nejen celkovou spotřebu, ale i její rozdělení mezi jednotlivé typy spotřebované
(vytápění, větrání, chlazení, osvětlení, příprava teplé vody).
Stav starších domů je v tomto směru většinou velmi neuspokojivý a právě tyto stavby jsou v pomyslném hledáčku auditorů energetické náročnosti. Z výzkumů v českých zemích vyplývá, že náklady na vytápění běžného domu postaveného před rokem 1992 jsou v současnosti zhruba dva- až třikrát vyšší než náklady u dnes nejčastěji stavěných domů splňujících požadavky platných norem. Ještě markantnější je rozdíl u nízkoenergetických domů (tři- až čtyřikrát větší). V zemích,kde již mají dlouhodobé zkušenosti s nízkoenergetickou výstavbou, přicházejí informace,že tržní cena domů s nižší energetickou náročností je v průměru o více než 10 % vyšší a je o ně vyšší zájem.
Spotřeba energie – škála od A po G
Podle stavu dělí PENB stavby do sedmi kategorií A–G od velmi úsporných (A) až po mimořádně nehospodárné (G). Rozhodují normové hodnoty průměrného součinitele prostupu tepla pláštěm budovy. Jako vyhovující jsou hodnoceny pouze budovy v kategoriích A – C, zařazení do třídy A přitom odpovídá pasivním domům, třída B nízkoenergetickým domům. Třída C se podrobněji dělí na C1 (budova vyhovuje doporučené hodnotě součinitele prostupu tepla), a C2 (budova vyhovuje požadované úrovni součinitele prostupu tepla). Rozmezí tříd D a E odpovídá průměrnému stavu stavebního fondu ČR do roku 2006. Součástí PENB je také protokol, který popisuje tepelné parametry budovy.
Návratnost investice
Význam energetického posouzení stavby spočívá v tom, že majitel domu získá nejen PENB jak pro stávající stav, tak pro stav po provedení doporučených opatření (zateplení obvodového pláště domu, výměna oken a dveří apod.) v rozsahu, který si sám vybere. Dále získá především informace, jak jsou jednotlivá doporučená opatření finančně náročná, v jakém rozsahu a jakou úsporu potřeby energie tato opatření přinesou a jaká bude návratnost investice do těchto opatření. Dá se předpokládat,že vzhledem k celkovému trendu ve stavebnictví procesem změny energetické náročnosti projdou dříve či později všechny bytové a rodinné domy.
Průkaz energetické náročnosti budov (PENB)
třída: |
klasifikace: |
A |
Velmi úsporná (pasivní |
B |
Úsporná (nízkoenergetický |
C |
Vyhovující (kvalitní |
D |
Nevyhovující (starší |
E |
Nehospodárná |
F |
Velmi nehospodárná |
G |
Mimořádně nehospodárná |
Dobrý den, právě proto, že se zajímáme o spotřebu energií, nechala jsem si vystavit PENB. Dvojdům je sice postavený před rokem 1990, ale v letech 2008 až 2011 jsme zateplili veškeré obálky domu, vyměnili všechna okna za plastová, sice jen dvojskla, dvě střechy, všechny vstupní dveře, podlahy v podkroví, vše podle požadavků pro akci Zelená úsporám, přesto náš dům skončil ve třídě D, jako nevyhovující ! Úspora na energiích se projevila, ale dům energeticky NEVYHOVUJE ?! Jak se s tím mám vyrovnat ?
Děkuji I.Holešová