Pěstujeme bylinky – bazalka
Tato aromatická rostlina je dnes již běžnou součástí bylinkových zahrádek. Díky svému všestrannému použití se těší stále větší oblibě. Bazalka je na pěstování vcelku nenáročná. Dařit se jí bude na zahradě, ale i v květináči v bytě či v truhlíku na balkóně. Ti co nemají možnost ji pěstovat sami si mohou bazalku běžně koupit v obchodě a to jak ve formě sušené, tak i jako rostlinu.
Bazalka – (lat. Ocimum)
Charakteristika:
Bazalka je z rodu hluchavkovitých a zahrnuje zhruba 60 druhů. Je to stálezelená rostlina či keř s typickou aromatickou vůní. Běžně je pro různé účely (na olej, zelenina, jako koření v gastronomii, na okrasu či k náboženským účelům) využíváno asi sedm druhů. Dorůstá se v závislosti na druhu výšky 20 – 60 cm.
Pěstování:
Bazalce se daří zejména na teplých slunných místech chráněných před povětrnostními podmínkami. Pokud jí tedy dopřejete dostatek světla a tepla bude se jí dařit nejenom na záhonku, ale také v truhlíku na balkóně nebo v květináči v bytě.
Sadba:
Bazalka se nejčastěji pěstuje jako jednoletá bylina. Rostlinku můžete koupit již jako sazeničku nebo si ji můžete vypěstovat ze semínek sami. Vhodnou dobou pro předpěstování je březen či duben. Semínka zasejte řídce (jen tolik semínek kolik má být v nádobě rostlin) do připravené nádoby naplněné nejlépe organickým kompostem. Semínkům dopřejte pravidelnou závlahu. Po zhruba třech týdnech by se měly objevit malé rostlinky. Bazalka špatně snáší přesazování, proto ji zbytečně nepřesazujeme. Koncem května je pak vhodné provádět výsadbu přímo na záhon.
Zálivka:
Bazalka má ráda hojnější zálivku, neměla by nikdy úplně vyschnout,jinak dochází ke kožovitosti listů. Ovšem pozor na přelévání, pak by hrozil vznik plísní. Rostlinu zalévejte přímo ke kořenům, na záhonu ji chraňte před deštěm, jinak by se na listech mohly objevit černé skvrnky.
Sklizeň:
Pravidelně můžete zaštipovat a používat mladé výhonky. Nejaromatičtější je bylina těsně před květem. Bazalka kvete bílými kvítky, v tuto dobu je nejvhodnější čas na sklizeň.
Uskladnění:
Bazalku nejvíce oceníte v čerstvém stavu, kdy je její aroma nejvýraznější. Uchovat ji však také lze sušenou. Nať pak uzavřete do neprodyšné nádoby, aby aromatické esence vyprchávaly co nejpomaleji. Čerstvé lístky lze také zamrazit, zmrazením lístky ztmavnou, ale chutí se podobají více čerstvé bazalce než v usušeném stavu. Vynikajícím dochucovadlem je pak bazalkový olej, který si můžete připravit doma sami. Do kvalitního olivového oleje dejtee hrst čerstvě natrhaných snítek a nechejte je v oleji na tmavém místě asi 14 dní macerovat.
Účinky:
- ovlivňuje činnost trávícího systému
- podporuje chuť k jídlu
- působí proti nadýmání
- usnadňuje vykašlávání
- působí protizánětlivě
- protistresové účinky
- pomáhá při nespavosti
- uklidňující účinky
- zmírňuje bolesti hlavy
- k desinfekci dutiny ústní při zánětech krku, dásní nebo při aftech
Bazalka v kuchyni:
Bazalka se používá v kuchyni v čerstvém i sušeném stavu. Na ochucování je vynikající bazalkový olej. Bazalku nikdy nevařte, vždy ji přidávejte nakonec do již připravených pokrmů. Nejčastěji se používá k dochucení salátů, polévek (např. rajské), těstovin, pizzy nebo také na ryby.
Tip:
- bazalka nesnáší přízemní mrazíky
- opravdu výraznou ozdobou například na balkonech jsou její červenolisté varianty
- její chuť skvěle vyniká v kombinaci s rajčaty
- je považována za afrodiziakum
Kam dál?
Pěstujeme bylinky – rozmarýn
Pěstujeme bylinky – majoránka
Related Articles