Dřevěné podlahy
Dřevěné podlahy jsou bezesporu praktické, mají dlouhou životnost a jejich údržba je velmi jednoduchá. Nabídka dřevěných podlah na českém trhu je dosti široká. Laik, který se rozhodl pro výběr této podlahové krytiny, se může zpočátku v množství informací hůře orientovat.
Přinášíme proto stručný přehled, který podává základní informace:
- jak vybrat dřevěnou podlahu
- jak pokládat dřevěnou podlahu
- jak se starat o dřevěnou podlahu.
Výběr dřevěné podlahy
Při výběru té správné dřevěné podlahy bychom se měli v první fázi zamyslet nad tím, kde bude podlaha umístěná.
1) Prostor – jedná se o rodinný dům, panelákový byt, chatu, chalupu? V každém typu bydlení dochází k různým výkyvům vlhkosti a teplot, což je při výběru nutné zohlednit. Dřevěné podlahy jsou vhodné do všech typů místností – kuchyně, obývacího pokoje, chodby, ložnice… hodí se všude tam, kde nedochází k extrémním výkyvům vlhkosti. Méně vhodnou místností pro použití dřevěné podlahy je proto třeba koupelna. Existují však typy dřevin, které vlhkost snášejí lépe a používají se v koupelnách například v podobě dřevěných podlahových roštů.
2) Materiál – výběr dřeva do různých místností lze libovolně kombinovat. Je to pouze otázka osobního vkusu. Trendy je použití kontrastních odstínů pro jednotlivé místnosti. Stálicí pak zůstává volba obdobného odstínu. Co se týká samotného materiálu, pak je zde velmi široká škála druhů. Nejčastější je dělení na měkké, tvrdé a exotické podlahové dřeviny.
- Měkké dřeviny – většinou jsou to jehličnany – smrk, modřín, borovice
- Tvrdé dřeviny – listnaté stromy – dub, z tmavých dřevin je to například ořech
- Exotické dřeviny – například – merbau, massaranduba
3) Masiv nebo lepená podlaha – většina lidí má zafixováno, že dřevěná podlaha musí být nutně z masivu. Opak je však pravdou. Často se používají dřevěné podlahy lepené z mnoha vrstev. Díky tomu tento typ dřevěné podlahy minimálně pracuje – minimálně bobtná a sesychá. Jejich výhoda spočívá v tom, že je lze použít i do místností s podlahovým vytápěním. Kde je naopak použití masivu nežádoucí. Lepené podlahy je také možné vyrábět ve velkých formátech – dlouhá a široká prkna.
4) Povrchová úprava – lze koupit podlahu již s povrchovou úpravou – olejovanou nebo lakovanou. Nebo bez povrchové úpravy, kde si lakování a dobarvení do příslušného odstínu zajistíme sami. A to buď svépomocí, nebo nám podlahářská firma zajistí takovou úpravu, kde bude výsledkem požadovaný odstín.
5) Cena – během posledních let šla cena dřevěných podlah relativně dolů. Kvalitní a pěkná dřevěná podlaha se dá pořídit prakticky za stejné peníze jako dražší varianty vinylových nebo laminátových podlah. Pohybujeme se v cenových relacích do tisíce korun za metr čtvereční.
Pokládka dřevěné podlahy
Přinášíme pouze opravdu stručný nástin toho, jak zhruba může vypadat pokládka dřevěné podlahy. Vždy je vhodné se poradit buď přímo u prodejce, nebo u odborné podlahářské firmy. Masivní i lepené podlahy jsou často dělané systémem pero – drážka. Takovou podlahu je nutné lepit k podkladu, a proto je nanejvýš vhodné k jejich pokládce přizvat odbornou firmu, která pokládku provede.
Pokud si chcete dřevěnou podlahu položit sami, pak je vhodné zvolit takový typ podlahy, kde je použitý zámkový systém. K pokládce vám pak stačí metr, dobrá pila a trocha zručnosti. Nejprve po celé ploše místnosti natáhneme protihlukovou podložku. Ta zabrání nežádoucímu šíření klapavého zvuku podlahy o podklad, který je vydávaný samotnou chůzí po podlaze.
Vždy je nutné zachovat odstup od zdi po obvodu (cca 5 – 6mm) a to z důvodu, že podlaha vlivem vlhkosti a tepla pracuje (bobtná a sesychá). Pokud bychom toto nedodrželi, může dojít k tomu, že se bude podlaha „zvedat“. Složit podlahu po celé ploše není díky jednoduchému zámkovému systému nic složitého, není zapotřebí používat žádné hřebíky ani šroubky. Jednotlivá prkna do sebe díky zámkům krásně zapadnou. Na závěr pak kolem umístíme lišty.
Povrchová úprava a péče o podlahu
Pojďme se blíže podívat, jak pečovat o dřevěnou podlahu s olejovanou povrchovou úpravou. Nově zakoupená podlaha má průmyslově aplikovanou vrchní olejovou vrstvu. Aby podlaha vydržela dlouho hezká a její údržba byla snadná, je vhodné postupovat následujícím způsobem.
Po pokládce je nutné podlahu ošetřit vrstvou krycího oleje – ta podlahu na dlouhou dobu ochrání a zároveň ošetří, aby její vzhled vydržel bezchybný co nejdéle.
Každodenní péče o dřevěnou podlahu – podle potřeby podlahu zametáme nebo vysáváme. Není však vhodné ji každodenně vytírat. Úklid mokrou metodou, tedy za použití kbelíku s vodou, mopu a hlavně speciálního mýdlového přípravku na olejované podlahy provádíme zhruba jednou za měsíc.
Co se týká dlouhodobější péče, pak je podlahu vhodné zhruba dvakrát do roka ošetřit speciálním přípravkem s vyšším obsahem olejů, tzv. refresher. Ten dodá podlaze nový lesk a zaplní nenasycené póry a dodá jí tu správnou vlhkost. Jednou do roka je pak vhodné dodat podlaze nový olej. Není nutné podlahu brousit, pouze ji vytřeme intenzivním čističem a naneseme na ní pečující olej nebo olej s voskem. S takovouto péči pak podlaha vydrží celá desetiletí.
Related Articles