Aktivní a pasivní solární systém
Pojem solární energie a solární systém byste možná dokázali laicky popsat. Dle mého, je to jednoduše řečeno, přeměna a využití sluneční energie na energii elektrickou, patří mezi obnovitelné zdroje energie. Málokdo však tuší, jaký je rozdíl mezi aktivním a pasivním solárním systémem. A přitom možná právě pasivní solární systém máte doma i vy, aniž byste se nad tím zamýšleli nebo o tom vůbec věděli.
Co je aktivní a pasivní solární systém?
Oba systémy využívají a přeměňují solární energii, avšak jejich mechanismy jsou zcela odlišné.
Aktivní solární systém
Tento systém lze rozdělit na dva základní principy:
- Solární panely – slouží k přímému ohřevu vody, která se dále využívá
- Fotovoltaické panely – převádějí sluneční energii přímo na energii elektrickou
Hlavní výhoda aktivního solárního systému tkví v tom, že je možné ho dodatečně instalovat na jakoukoliv stavbu.
Pasivní solární systém
Pod tímto pojmem se skrývá řada, již léta využívaných a známých systémů. Možná, aniž byste o tom tušili, je máte doma i vy. Ke své práci nepotřebují žádné jiné zařízení v podobě solárních nebo fotovoltaických panelů. Zachycují sluneční záření přes sklo a zadržují je uvnitř stavby. Jedná se hlavně o zimní zahrady, prosklené fasády, vhodně umístěná velkoformátová okna na stavbách, skleníky a podobné stavby. S jejich instalací je však nutné počítat již při samotné stavbě domu. Pokud se nejedná o stavbu skleníku určeného pro pěstování zahrad, pak se do stávajících staveb těžko začleňují.
Jak funguje solární panel?
Solární střešní panely jsou stále více oblíbené. Jak však toto zařízení dokáže proměnit energii k tomu, aby vyhřívala vaše obydlí nebo napájela elektrická zařízení a spotřebiče?
Každý panel se skládá ze solárních článků, které jsou tvořeny polovodičovými nebo organickými prvky, které mění elektromagnetickou energii světla na energii elektrickou. Pokud hovoříme o polovodičích, pak se jedná zpravidla o křemíkové solární články. Ty jsou tenčí méně než 1 milimetr. Na spodní straně panelu je průchozí elektroda, na jejíž plochu svítí Slunce. Povrch panelu je chráněn skleněnou antireflexní vrstvou, která má typickou tmavě modrou barvu.
Díky možnosti ukládat přebytečnou energii, kterou panely načerpají během slunečních dní, je možné takto získanou energii využívat i v noci a během zatažených dní.
Jedná se o ekologický a obnovitelný zdroj energie, proto je investice do střešních solárních panelů velmi populární a také nutná. Takto získaná energie dokáže nejen ušetřit vaší peněžence, ale hlavně je velmi šetrná k životnímu prostředí.
Je možné být zcela nezávislý?
V našich klimatických podmínkách není prozatím bohužel možné být zcela nezávislý. Využívat pouze solární energii bez doplňkového napojení na konvenční zdroje elektrické energie. Tedy za předpokladu, že chcete využívat všech výdobytků moderní doby. Pokud bude váš život tak trochu „punk“ a obejdete se bez televize, počítače, mikrovlnné trouby apod. Elektrickou energii budete využívat pouze pro základní potřeby, pak vzhůru do nezávislosti na energetických gigantech.
Related Articles