Alergie může potrápit i psí mazlíčky
Nejenom lidé, ale i psi mohou trpět různými alergiemi. Alergie u psů se projevuje odlišně než u lidí. Na vině je často pyl, složky potravy, ale i bleší kousnutí. Jak alergickou reakci u psa rozeznat a jak mu nejlépe pomoci?
Pylová sezóna je strašákem nejen pro nás lidi, ale dokáže pěkně potrápit i naše čtyřnohé psí mazlíčky. Ano, i váš pejsek může být alergický na pyl. Stejně tak jako ho může trápit potravinová intolerance, alergie na prach, roztoče atd. Některá psí plemena jsou k různým alergiím dokonce více náchylná. Patří k nim například zlatí retrívři, jack russel teriéři, boxeři, šarpejové, buldoci nebo boston teriéři. Pokud tedy vlastníte toto plemeno nebo máte u svého pejska podezření na alergii, tak je tento článek určený právě pro vás.
Jak rozpoznat u pejska alergii na pyl?
U člověka je to celkem jednoduché – kýchání, rýma, slzící oči… u psů jsou však projevy pylové alergie odlišné. Zpravidla se pylová alergie projevuje jako dermatitida – tedy zarudnutí a svědění kůže, může se objevit tvorba pupínků a šupinek. Pokud se tedy váš mazlíček nadměrně drbe, a to zejména na hlavě, v podpaží, v meziprstí a kolem konečníku, tak zbystřete. Svědivost a drbání je také doprovázené neklidem a nervozitou způsobenou svěděním.
Při škrábání a drbání hrozí, že si zvíře kůži poruší, do rány se pak snadno může dostat infekce a hrozí vznik zánětu. Pokud tedy toto u vašeho mazlíčka pozorujete, pak je na čase co nejdříve navštívit veterináře.
Konkrétní alergen lze zjistit vyšetřením krve. Mírnější projevy alergie lze pak zmírnit pravidelnou koupelí v čisté vodě a ošetřením speciálním šamponem. Ve vážnějších případech pak veterinář může předepsat antihistaminika, v krajním případě pak i kortikoidy.
Pes, který se drbe, tedy ještě nutně nemusí být zablešený nebo mít jiné kožní parazity. Na vině může být právě alergie. Svědění a drbání nemusí znamenat pouze pylovou alergii – ta se objevuje, stejně jako u člověka, sezónně – od jara do podzimu. Stejné symptomy ale mohou doprovázet i další alergie.
Potravinové alergie u psů
Daleko častěji než na pyl bývají psi alergičtí na některou složku potravy nebo psích pamlsků. Drbání, zhoršená kvalita srsti – maštění, nadměrná ztráta srsti, ale i často se opakující ušní záněty, mohou nasvědčovat na potravinovou alergii.
Mezi časté alergeny patří vejce, sója, mléčné výrobky, obiloviny… Vybírejte proto pouze kvalitní krmivo a pamlsky. Zvolit lze i cestu hypoalergenní stravy. Stejně jako u lidí, se i u psů často přikračuje k tomu, že k základní jednodruhové stravě jsou postupně pomalu přidávány další složky potravy, tak abychom byli schopni snadno identifikovat, která potravina nebo doplněk stravy pejskovi dělá problém.
Alergie na roztoče a další parazity
I kousnutí blechou může u psa vyvolat alergickou reakci. Ne samotné kousnutí, ale sliny, které se kousnutím do organismu dostanou, mohou pejskovi přivodit alergickou reakci. Proto psa pravidelně prohlížejte a odblešujte, snažte se předcházet zablešení využitím různých antiparazitických přípravků – obojků, sprejů, tablet apod. Vždy je vhodné se o vhodnosti daného přípravku poradit s veterinářem.
Vhodné se také pravidelně čistit a prát psí pelíšek. Mohou se v něm držet plísně, roztoči nebo prach, které také patří mezi alergeny. Pozor dávejte i na materiál pelíšku – ideální je bavlna nebo hypoalergenní materiály.
Zároveň je však při očistě psího pelechu nutné dávat pozor na použité prací a čisticí prostředky! Chemie, parfémy nebo některé složky čističů také mohou vyvolat alergickou reakci a podráždění.
Related Articles