pyly

Alergie na pyly a práce na zahradě

Jaro na zahradě je radost. Nejeden zahradomil se těší na první slunečné dny, kdy začne svou okrasnou zahradu zvelebovat a tu zeleninovou připravovat na přicházející sezónu. To, co však může vaše plány zhatit je pylová alergie. Zejména oči jsou v tomto období namáhané. Pyl může způsobit podráždění, zánět spojivek, slzení, svědění a otok víček.

Problémy s očima, rýma a kýchání – to jsou jen některé projevy alergie na pyl, která nám může zhatit naše plány při zahradničení.

Pylová sezóna a práce na zahradě

V jarním období, které je jinak snad tím nejkrásnějším časem v roce, mohou nastat, nejenom řadě zahrádkářů, problémy v podobě pylové alergie. K časným jarním alergenům patří zejména břízy, jejich pyl je opravdu velmi agresivní. Dále je to topol, jilm, túje nebo tis.

Namáhané jsou zejména oči, kdy pylová zrnka, která ulpí na povrchu oka, způsobují celou řadu problémů:

  • slzení
  • svědění očí
  • pálení očí
  • otok očních víček
  • zánět spojivek

První pomocí je časté oplachování očí pod tekoucí vodou. Důležité je oči si nemnout, zejména pokud nemáme čisté ruce. Nasaďte si sluneční brýle a pak vám nezbyde nic jiného než navštívit alergologa, který vám nasadí vhodnou léčebnou terapii.

Při práci na zahradě je nutné si chránit zrak – zejména při štípání dřeva, sekání trávy nebo postřiku ovocných stromů a keřů.

Při zahradničení si chraňte zrak

Nejenom nepříjemné pylové alergie ohrožují náš zrak. Ten je velmi důležité chránit si ochrannými brýlemi a štíty i při celé řadě dalších prací. Nejčastější poranění očí při jarních pracích na zahradě způsobují křovinořezy a strunové sekačky. Při neopatrném zacházení dokáží vymrštit materiál do opravdu velké vzdálenosti. Následky poranění mohou nenávratně váš zrak poškodit.

Nejtěžší případy poranění oka se pak stávají při štípání dřeva. I zde je nutné používat ochranné štíty na obličej a zrak si chránit. Pokud vám oko zasáhne odštěpek nebo tříska, nesnažte se ji vytáhnout sami. Tím zpravidla naděláte ještě více škody než užitku. Důležité je ihned přivolat lékařskou pomoc. S tím si opravdu sami neporadíte.

V době postřiků a pracemi s chemikáliemi a hnojivy na zahradě by ochrana očí také měla být samozřejmostí. Pokud se stane, že vám postřik nebo další jiný prostředek zasáhne oči, pak je důležité je ihned propláchnout pod tekoucí vodou po dobu nejméně 15 minut a poté neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist