Bazénová pohoda
Pořídit si ke svému domu bazén již dnes není žádnou raritou. Taková „malá soukromá koupaliště“ se staví téměř u každého většího domu, a to ať jako bazény zahradní nebo i vnitřní.
Plavání se stává velmi oblíbeným druhem domácího sportu, který má pozitivní vliv na zdraví člověka – příznivě ovlivňuje krevní oběh, snižuje se tepová frekvence, harmonizuje se dýchání, organismus je otužován což má preventivní účinky proti nejrůznějším onemocněním. V dnešní uspěchané době se bazén a jeho okolí stává oázou klidu a relaxace.
Při rozhodování, zda si pořídit bazén venkovní či vnitřní hraje úlohu celá řada faktorů. Na prvním místě je to samozřejmě otázka finanční, ale také vlastní dispozice domu či celého pozemku.
Zahradní bazén
Pořízení zahradního bazénu je zpravidla mnohem levnější. Takovýto bazén lze pak v závislosti na způsobu ohřevu vody a zastřešení využívat dva až pět měsíců v roce.
Vnitřní bazén
Oproti tomu dražší variantu vnitřního bazénu můžeme k aktivnímu odpočinku či relaxaci využívat celoročně. Kompromisem však může být vtipné sladění obou variant. Jestli-že se nám podaří umístit bazén do alespoň částečně prosklené bazénové haly jejíž část lze za pěkného počasí otevřít – pak si můžeme vody užívat kdy se nám právě zachce. Rafinovaným způsobem nabízí specializované firmy také zastřešení venkovních bazénů, které lze potom také využívat téměř celoročně.
Před samotným pořízením bazénu je vhodné vaše možnosti a plány konzultovat s odbornou firmou, která poradí jak s výběrem typu bazénu, tak i s vlastní realizací.
Stavba zapuštěného bazénu
Vlastní stavba a zabudování bazénu potřebuje důkladnou přípravu. V první řadě je nutné vybrat vhodnou a renomovanou firmu. Na českém trhu se jich pohybuje hned několik – stačí si jen vybrat.
Před vlastním výkopem je nutno vytyčit stavební jámu a to s přihlédnutím k okolnímu prostředí, zvláště k typu zeminy, druhu a velikosti bazénu. Po vytyčení místa přijde na řadu vlastní výkop. Ten bývá zpravidla prováděn menší stavební mechanizací – v nouzi však pomůžou i ruce a krumpáč. Je také nutné počítat s odvozem zeminy nebo jejím případném rozhrnutí po pozemku.
Betonování a jeho způsob je odvozen od vlastního typu bazénu. Je také nutno zajistit dostatečně armovanou konstrukci (železobetonová deska + stěny). Musí se předem počítat s osazením dílů pro instalaci bazénového potrubí a dalších doplňků včleněných do konstrukce bazénu (trysky, výpusť, světla, protiproud aj.) Pro tyto díly se buď nechají připravené otvory v konstrukci, nebo je možné je zabetonovat přímo při betonování konstrukce. Betonová deska je pak u většiny typů bazénů stejná, různé postupy jsou pak užívány při betonování stěn.
Samotné bazény se dělí na několik základních skupin:
- fóliové,
- plastové,
- laminátové,
- keramické aj.
U fóliových bazénů je nutné zajistit, aby dno i stěny byly dostatečně hladké.
Po dočištění betonové vany přichází na řadu vlastní montáž bazénu. Bazény se osadí trubními rozvody a poté se nalepí na dno a stěny speciální geotextilie. Poté je na řadě fóliování povrchu bazénu. Nejprve dno, poté přijdou na řadu stěny, schody… Po obvodu se osadí instalační plechy, na které se pak horkým vzduchem přivařuje fólie.
Další technologie jako filtr, čerpadla, osvětlení, protiproudy, ohřevy a další je vhodné umístit do prostorů budovy – sklepa, garáže nebo jiné technické místnosti.
Related Articles