koberec

Bez koberce se obejde málokdo

Je pravda, že se objevují supermoderní interiéry bez koberců, většinou si ale bydlení bez tohoto tradičního doplňku nelze ani představit. Koberec plní řadu funkcí od estetického kontrapunktu až k tepelné a protihlukové izolaci.

Pokud jde o teplo, uvádí se, že kvalitní a správně vybraný koberec může šetřit až 25 % tepla. Koberce také snižují kročejový hluk a pohlcují i další zvuky, takže spoluvytvářejí optimální akustické prostředí potřebné pro pohodové bydlení. Jejich výběr je proto v mnoha ohledech velmi zodpovědnou činností, která na dlouhou dobu ovlivní podmínky v obytném interiéru. A v neposlední řadě jde o finančně náročnou investici, která při nevhodném postupu může být zmařena tím, že koberec nesplní naše očekávání.

Je z čeho vybírat

Koberce lze podle techniky výroby rozdělit na vpichované, všívané, tkané a vázané, podle konstrukce a vzhledu je možné vybírat podle délky vlasu nebo smyčky s různě točeným i krouceným vláknem. Na trhu jsou zároveň koberce povrchově upravované proti ušpinění, s antistatickou antimikrobiální a vodoodpudivou úpravou i se sníženou hořlavostí a větší odolností proti oděru.

Přírodní koberce pořídíme nejčastěji z vlny, bavlny, hedvábí, ale i z exotických materiálů, jako je  kokos, sisal, mořská tráva nebo bambus. Pokud netrváme na přírodním materiálu, nabízí se široká škála syntetickách tkanin – polyamid (PA), polypropylen (PP), polyester (PES), polyakryl (PAC), na trhu jsou ale často i koberce, které syntetiku a přírodní materiál kombinují.

Foto: FreeImages.com

Za vlněné ručně tkané koberce si připlatíte…

Nejčastější volby

Praktickým i cenovým požadavkům většinou vyhoví nejpoužívanější kobercové vlákno z polyamidu (PA), také označované jako nylon. Má dlouhou životnost a pestrou škálu barevných odstínů. Hodí se přitom jak do domácností, tak do kancelářských prostor, kde se osvědčí odolnost tohoto materiálu.

Dalším syntetickým vláknem je polypropylenu (PP), k jeho přednostem patří odolnost proti vyblednutí, skvrnám a dalším nečistotám. Polypropylenový materiál je velmi přizpůsobivý a cenově rovněž dostupný. Také polyester (PES) má v kobercové prdukci nezastupitelné mnísto a vyznačuje se stálobarevností a jasností barev. Je ale vhodný spíše do obytných a méně namáhaných komerčních prostorách.

Z přírodních vláken patří k nejčastěji vídaným materiálům vlna, koberce z mí jsou příjemné na dotek a při správné údržbě mají dlouhou životnost a neměnný materiál. Díky struktuře nejsou na vlněném koberci vidět drobné nečistoty. Jako přírodní vlákno je ale vlna oproti syntetickým materiálům dražší.

Foto: flickr.com

Do dětského pokoje se hodí pestrobarevné vzory.

Nepodcenit barvy a vzor koberce

Než se rozhodneme pro definitivní investici do interiérového koberce, měli bychom zvážit výběr barvy, vzoru, materiálu a kvality, jestliže si sami nevíme stoprocentně rady, není od věci porada s bytovým architektem nebo alespoň s odborníkem v prodejně.

Do frekventovaných částí bytu, například do chodby, je užitečné použít tmavší odstíny.

Zamaskovat drobnou nečistotu dokáží také vícebarevné a vzorové koberce. Proto jsou praktické a ideální do obýváku i dětských pokojů. Naopak světlé jednobarevné odstíny příliš smetí a špínu nezamaskují. Vyžadují proto větší údržbu a luxování.

Drobná nečistota vyniká rovněž na příliš tmavém koberci, například na černohnědém odstínu.

Na výběr je i škála vzorů určená přímo dětem. Takový koberec je pak dvojnásobně praktický, může zároveň sloužit i pro hru dětí.

Jak koberec položit

Koberec ale nestačí vybrat a zakoupit. Svou funkci začne plnit teprve až je v interiéru správně položen. Při koupi potřebné metráže koberce je přitom nutné počítat s nerovností zdí a místností, k naměřenému rozměru se tedy přidává vždy několik centimetrů navíc. V místnostech nad 20 m² se doporučuje koberec celoplošně podlepit, méně rozměrných místnostech stačí fixovat koberec u obvodu stěn oboustranně lepící páskou. Před pokládkou je také nutné očistit podlahu očistěte, případně vyhladit stěrkovací hmotou a vysušit. Koberec se pak rozloží od stěny ke stěně a nechá se vyrovnat. Potom se oboustranně lepící pásku nalepí na podlahu, pomocí lišty se přitlačí ke stěně a ostrým nožem přečnívající zbytek odřízne. Okraje je dobré začistit kobercovou lištou nebo páskou.

Kam dál?
Jak správně položit koberec?
Skvrny na koberci




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist