Bezbariérové bydlení
Bezbariérové bydlení je v našem prostředí stále poněkud problematickou otázkou. Při stavbě rodinných domků či obytných domů se většinou nepomýšlí na handicapované obyvatelstvo.
Přitom se nejedná pouze o vozíčkáře, podobná situace nastává například i u seniorů, jejichž pohyblivost je odkázána na chodítka, je tu velká skupina slabozrakých aj. Nikdo také nevidí do budoucna a bohužel se nevyhneme té skutečnosti, že každý z nás se může stát obětí nehody jejíž následkem může být úplné nebo částečné ochrnutí nebo může onemocnět některým ze závažných onemocnění.
Jak by tedy měl vypadat bezbariérový dům, popřípadě jakými úpravami ze standardního bytu udělat byt bezbariérový?
Přístup do domu
Tato otázka bývá často tou první a nejpalčivější,kterou je potřeba zajistit. Schody – dveře – prahy – úzký průchod, to vše jsou úskalí, se kterými se handicapovaný musí potýkat.
Nejvhodnějším řešením přístupu do budovy je vybudování rampy. Její minimální šířka by měla být 130 cm a její podélný sklon maximálně 1:12, u ramp kratších než tři metry pak 1:8. Povrch by měl mít protiskluzovou úpravu. Rampa musí být zajištěna zábradlím, jehož optimální výška je 90 cm. Zábradlí musí přesahovat rampu na obou stranách minimálně o 15 cm.
Dalším důležitým aspektem je šířka dveří, která by měla být minimálně 90 cm. Překážku, kterou také dveře představují jsou prahy, které by zde neměly být. Vhodné je na jejich vnitřní stranu umístit madlo a to zhruba ve výšce 90 cm.
Jestli-že se potom jedná o patrovou budovu, bez výtahu se zřejmě neobejdete. Jeho šířka by měla být minimálně 90 cm.
Koupelna a toaleta
Místnost pro provádění osobní hygieny bývá dalším palčivým místem. Problémy, které se zde mohou vyskytovat zdravý člověk často vůbec nevnímá. Koupelnu a WC je tedy často nutné zrekonstruovat tak, aby splňovaly potřebné požadavky.
- umyvadlo – mělo by být ploché a umístěné níže, než standardní umyvadlo. Je vhodné, aby bylo vytvarované tak, aby byla usnadněno ovládání baterie a mytí rukou.
- vana či sprchový kout – dno sprchového koutu musí mít protiskluzovou úpravu, jeho důležitou součástí je také sklápěcí sedátko a opětná madla. Ani zde samozřejmě nesmí být práh a měl by být opatřen posuvnými dveřmi. Pro předcházení neblahých událostí s vytopením sousedů, je vyžadován sklon podlahy alespoň 2%. Také běžná vana není pro handicapované vhodná. Vyhovující je polozapuštěná vana, kolem níž jsou vhodně rozmístěná madla.
- toaleta – záchodová mísa by měla být v maximální výšce 48 cm od podlahy a kolem by měl být zajištěný dostatečný prostor – od zadní stěny minimálně 70 cm a z boku nejméně 30 cm. Také zde musí být vhodně umístěná madla. Maličkost jakou je držák na toaletní papír neumisťujte výše než 80 cm.
- V koupelně i na toaletě je pak nutné zvážit vhodné rozmístění dalšího zařízení jakými jsou např. skříňky, zrcadlo, poličky aj.
Samostatnou kapitolu v bytě tělesně postižených občanů tvoří kuchyň. Jejímu vybavení se podrobně budeme věnovat v některém z příštích článků.
Veškeré úpravy týkající se zajištění vhodného bezbariérového bydlení jsou samozřejmě značně nákladné. Stát poskytuje zdravotně postiženým občanům příspěvek na úpravu bytu. Přesně se jedná o dávku sociální péče, kterou poskytuje pověřený obecní úřad podle trvalého bydliště žadatele. Příspěvek je poskytován podle vyhlášky MPSV ČR o sociálním zabezpečení, č. 182/1991 Sb. (přesné znění naleznete na: www.osobniasistence.cz/asistence4f.php
Výše příspěvku
Jeho výše činí až 70% vynaložených nákladů a to podle druhu postižení, příjmů rodiny a majetkových poměrů, maximálně však činí částku 50.000,- korun. Příspěvek musí být vyúčtován do 3 let. Po dobu deseti let také nesmí být byt na jehož úpravy byl příspěvek vynaložen vyměněn, prodán a nesmí změnit vlastnické či uživatelské právo.
Na co jej lze použít?
O tento příspěvek lze zažádat v následujících případech:
- budete upravovat přístup do domu, ke garáži, k výtahu, k oknům popřípadě na balkón
- budete upravovat povrch podlahy, ovládací prvky domovní a bytové elektroinstalace, kuchyňské linky, popřípadě dalšího nábytku
- budete rozšiřovat a upravovat dveře
- odstraňujete prahy
- přizpůsobujete koupelnu či toaletu, popřípadě je vybavujete vhodným sanitárním zařízením
- zavádíte vhodné vytápění
- budujete telefonní vedení
- provádíte stavební úpravy spojené s instalací výtahu
Related Articles