cena zateplení

Cena zateplení šplhá do desítek tisíc – poradíme vám, jak ušetřit!

Dobrá fasádní izolace vám ušetří tisíce korun ročně. Investice do kvalitní tepelné izolace se vám ale pěkně prodraží. Ceny materiálu stoupají a společně s prací za novou fasádu cena zateplení stoupá a vy zaplatíte i desítky tisíc korun. My vám poradíme, jak na novém zateplení můžete ušetřit.

Polystyren, armovací tkanina, zapůjčení lešení – to vše bude zahrnovat účet za novou fasádu. Odborníci se přitom shodují, že svislé stavební plochy patří k největším zdrojům tepelných mostů. Stěnami a obvodovými zdmi z nemovitosti odchází 25 až 40 procent tepla. Budování nové fasády se tak dříve či později určitě nevyhnete.

Se zateplením vám pomůže dotace

Státní pobídky na zateplení patří k prvním řešením, které uživatele napadnou. Populární program Nová Zelená úsporám pomáhá nejen se zateplením, ale zafinancujete s ním i nový kotel nebo rozvody vody v bytě. S papírováním spojeným s dotací vám obvykle pomůže stavební firma.

Dotace má jistě svoje výhody, pojí se s ní ale velká odpovědnost. Projekt zateplení nemovitosti nekončí s odvozem lešení a vysokozdvižné plošiny. V závislosti na dotačním programu máte v tzv. post-dotační fázi povinnost vykazovat plnění projektu. Doba takového plnění se pohybuje mezi třemi až pěti lety.

Zvolte správnou izolaci

Stavební firmy rozlišují tři základní druhy izolace: 

  • fasádní polystyren,
  • šedý polystyren s příměsí grafitu,
  • minerální vatu.

Důležité je vědět, k čemu je který materiál určený. Každý má jiné izolační vlastnosti a používá se k jinému typu zateplení.

Klasický fasádní polystyren s označením EPS F se skládá ze slisovaných kuliček. Ty disponují velmi dobrými izolačními vlastnostmi a sníží náklady na topení o několik desítek procent. Nevýhodou je cena zateplení tímto materiálem – ta v posledních měsících strmě stoupá.

Důležité je vědět, že polystyren má nízký faktor difúzního odporu – špatně propouští vodní páru. Při jeho použití je proto důležité správné větrání.

Šedý polystyren nebo minerální vata?

Polystyren s grafitem vykazuje o 20 procent lepší izolační vlastnosti než ten klasický. V zásadě platí, že ho můžete použít v menší tloušťce a na materiálu tak ušetříte. I tak je ale cena oproti běžnému polystyrenu vyšší.

Poslední z možností je minerální vata. Ta je sice nejlevnější, pro zateplení stěn se ale nehodí. Vata má velmi nízký faktor difúzního odporu a využijete ji především tam, kde chcete velkou propustnost vodních par – například při zateplení podkroví, stropů a střech.

Srovnání cen izolačních hmot:

Tloušťka izolace
(mm)
Polystyren EPS

(Kč za m2)

Šedý polystyren

(Kč za m2)

Minerální vata

(Kč za m2)

100 213,50 222,00 140,00
140 298,90 310,70 196,50
200 426,90 444,00 280,70

Nářadí si můžete levně vypůjčit

Dalším, kdo vám pomůže se snížením nákladů na zateplení, je půjčovna nářadí. Při natahování izolace a fasádních hmot využijete hladítka, fanky a další příslušenství. Málo kdo ho má doma v dostatečném množství. Pokud ho ale koupíte, po dokončení projektu ho uklidíte do dílny a zapomenete na něj.

To se týká i lešení a stavební plošiny. Stále více řemeslníků se proto uchyluje k vypůjčení profesionálního a bezpečného lešení. Pohyb na něm je pohodlnější a díky bezpečnostním prvkům neriskujete pád z výšky.

Běžná půjčovna nabízí i pro pracovní plošiny pronájem a díky rychlému výtahu ušetříte vaše nohy. Zdviž zase vyveze materiál přesně tam, kam potřebujete a zároveň umožňuje snadnou manipulaci.

Nová izolace může vytvořit ve vaší peněžence černou díru. Pokud ale vše pečlivě plánujete a nakupujete levně, ušetříte i desítky tisíc korun. Ty můžete investovat třeba do nového vybavení nebo pergoly, kterou přistavíte k nové fasádě.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist