Chyby akvaristů v kostce
Jestliže patříte mezi začínající akvaristy, jistě Vás upoutá tento článek. Níže si můžete přečíst pár základních chyb, kterých byste se při zakládání akvária měli vyvarovat.
Velikost akvária je důležitá
Jako začínající akvarista bez hlubších vědomostí si řeknete, že začnete něčím menším. Ale to je základní chyba, od které se bude fungování Vašeho akvária odvíjet. V malém akváriu není možno nastolit biologickou rovnováhu, takže stačí například rybky více překrmit nebo zanedbat údržbu akvária a je problém.
Proto čím větší akvárium tím lépe. Zpočátku by mohlo stačit 100 l akvárium.
Nákup ryb a rostlin si promyslete
Ryby, ale ani rostliny nemůžeme kupovat pouze z hlediska estetického. Při výběru ryb musíme akceptovat jak velikost akvária, do kterého budeme rybky nasazovat, tak musíme dále zohlednit snášenlivost jednotlivých druhů.
Určitě musíme vybírat ryby odolné a nenáročné. A co se týká rostlin v akváriu, tak je dělíme na nenáročné, středně náročné a náročné. K jejich růstu je potřeba různá intenzita osvětlení, různé množství hnojiva a u těch náročných rostlin i přidávání CO2 (oxidu uhličitého).
Osázení nového akvária rybami
To je další ze základních chyb, které začínající akvaristé dělají. Rybky musíme vpustit do dobře fungujícího akvária se zaběhlým filtrem, ve kterém se nám musí nejprve namnožit nitrifikační bakterie. Tyto bakterie nám pomáhají přeměnit toxický amoniak, aby se nám ryby neotrávily svými výkaly. Musíte být trpěliví, jelikož takové namnožení bakterií trvá i 5 týdnů.
Překrmování ryb a celodenní půsty
Toto je velmi častá chyba akvaristů. Nespotřebované krmivo nám řádně znečistí akvárium. Je takové nepsané pravidlo, že by rybky měly podané krmivo zkonzumovat do 2 minut. Pokud ho konzumují déle, měli bychom krmnou dávku snížit. Vhodné je také jednou za týden naordinovat celodenní půst, kdy rybám vytráví a ještě pomohou s vyčištěním nádrže.
Nedostatečná údržba akvária
Základní údržbě akvária se musíte věnovat alespoň 1x za 14 dnů. Musíte předejít hromadění odpadních látek v nádrži. Je třeba dostatečná výměna vody spojená s odkalováním pomocí odkalovače.
Velkou chybou při údržbě akvária je propírání filtračního média běžnou vodou z vodovodního řadu, kde je přítomná nepatrná část chlóru a tím zlikvidujete nitrifikační bakterie. Filtrační média je třeba propírat v odčerpané vodě z akvária.
Málo světla
Pokud chcete, aby se rybám i rostlinkám dařilo, musíte jim dobře a kvalitně svítit. Takové světlo by mělo simulovat denní světlo. Na výběr jsou v akvaristických potřebách zářivky nebo LED osvětlení. Ovšem přesvícení také není vhodné. Doba svícení by se měla pohybovat asi kolem 8 hodin denně.
Tak to je výčet několika málo nejčastějších chyb začínajících akvaristů.
Related Articles