jak zabezpečit bydlení

Čtyři základní tipy, jak zabezpečit bydlení před odjezdem na dovolenou

Nastal čas letních dovolených a období zasloužených prázdnin. Za odpočinkem mimo domov pravidelně cestuje přes 81 % Čechů a toto léto nebude výjimkou. Ať už tedy vyrážíte na víkendovou chatu, na týdenní vodu nebo na čtrnáct dní k moři, nezapomeňte, že kromě všech příprav na cestu byste měli také zabezpečit bydlení – byt či dům, který doma necháváte prázdný. Příležitost totiž dělá zloděje. Tady je pár tipů, jak co nejlépe zajistit majetek a zvýšit bezpečnost domova i během vaší nepřítomnosti.

 

První tip, jak zabezpečit bydlení

Požádejte důvěryhodné sousedy, příbuzné nebo přátelé, aby během vaší nepřítomnosti na vaše bydlení dohlédli. Stačí přitom pravidelně projít kolem, zalít rostliny, vyprázdnit schránku či posekat trávu. Navenek se hned bude zdát, že je váš dům stále obývaný.

Zajistěte si pomoc sousedů či příbuzných

Možná už jste někdy slyšeli radu, že když jste na dovolené, měli byste stejně vytvořit dojem, že jste doma. Doporučuje se například nastavit časovače na automatické zapínání a vypínání televize, hudby či světel.

To vše může potencionální zloděje odradit, ještě lepší je ale požádat o pomoc vaše známé a v případě delší nepřítomnosti s nimi spojit síly. Kromě zalití pokojovek, na kterém se sousedé či příbuzní stejně často domlouvají, totiž mohou návštěvníci vašeho domu také zkontrolovat, že je u vás vše v pořádku, vybrat plnou schránku nebo využít vaše parkovací místo – a tím simulovat vaši přítomnost.

 

Druhý tip, jak zabezpečit bydlení

Zážitky z dovolených sdílejte opatrně a zbytečně na internetu na svou nepřítomnost doma neupozorňujte – fotky z cest můžete v tu dobu na sítě postovat třeba jen soukromě svým přátelům.

Buďte opatrní s informacemi na sociálních sítích  

Žijeme v době digitálních technologií a sociálních sítí – těchto prostředků se ale naučili efektivně využívat i zloději. Buďte proto opatrní, co a kdy na sítě dáváte.

Mnoho lidí má tendenci své dovolenkové plány sdílet na sociálních sítích už předem. Ještě více lidí pak na sítě přispívá přímo z dovolených. Jde o pochopitelný trend, chceme si dovolenou užít a sdílet radost s ostatními. Veškeré veřejně sdílené informace o naší nepřítomnosti ale mohou být i cennou informací pro zloděje a na to je třeba dávat si velký pozor. Doporučuje se proto sdílet fotografie a zážitky z dovolené jen soukromě a pro svůj úzký okruh známých, nebo až po návratu z cest.

Třetí tip, jak zabezpečit bydlení

Starejte se o zabezpečení svého domova a majetku v něm dlouhodobě. Při výběru dveří a oken zohledňujte jejich odolnost a investujte do bezpečnostního systému. Odrazení nebo odhalení případného zloděje pak bude mnohem jednodušší.

Investujte do kvalitního zabezpečovacího systému

Tento krok nedoženete den před odjezdem a je třeba ho řešit s předstihem. Pokud ovšem ještě nemáte spolehlivý bezpečnostní systém, neváhejte moc dlouho. Alarmy propojené s bezpečnostní agenturou nebo upozorňující na pohyb v domě mohou vám a vašim blízkým poskytnout okamžitou ochranu a zajistit rychlou reakci v případě vloupání. Vedle bezpečnostního systému se doporučuje pořídit si kvalitní zámky, dveře a okna. Poslouží i klasické bezpečnostní zámky na klíč s vyšší certifikací odolnosti, nebo třeba osazení dveří bezpečnostním kováním alespoň v přízemí objektu. Před odjezdem na dovolenou je pak vždy potřeba všechny dveřní zámky a okna zkontrolovat.

zloděj

Před odjezdem vždy důkladně zkontrolujte, zda jsou zavřená všechna okna a dveře.

Zloději si zpravidla nechtějí přidělávat moc práce a vnikají do bytů či domů, u kterých i po krátké obhlídce vidí příležitost – například nedoléhající dveře nebo pootevřená okna. Opravdu nezapomeňte zkontrolovat každou cestu do domu včetně té přes sklepní či garážové okno. Zároveň se v rámci SVJ či bytových družstev můžete domluvit se sousedy a společně investovat do zabezpečení (např. v podobě kamery u vchodových dveří), abyste nemuseli finanční tíhu nést sami.

Čtvrtý tip, jak zabezpečit bydlení

Zkontrolujte si, co pokrývá pojištění vašeho domu či bytu a aktualizujte pojistnou smlouvu dle svých momentálních potřeb. Zvažte také pojištění právní ochrany bydlení, které se vám může vyplatit v případě komplikací s výplatou plnění od pojišťovny.

Nezapomeňte na správné pojištění

I přes veškerou snahu se ale může stát, že si zloději do vašeho domu najdou cestu. A právě pro tyto případy je důležité mít správné pojištění, které může leccos zachránit i zpětně. I Policie ČR před odjezdem na dovolenou proto doporučuje mít byt či dům řádně pojištěn. Pro rychlejší a efektivnější jednání s pojišťovnou si také můžete pořídit fotky či videa všech cenných věcí v domácnosti. Kromě klasického pojištění se ale vyplatí sjednat si také pojištění právní ochrany bydlení – a to pro případ, že by vám vaše pojišťovna v případě škody třeba nevyplatila nebo snížila plnění.

Pojištění domu či bytu dnes patří do základního pojistného balíčku a mělo by být samozřejmostí – a to ať už jste na dovolené, nebo ne. Pokud toto pojištění pokrývá veškerý váš majetek, zahrnuje nábytek, elektroniku, cennosti, šperky či umělecká díla a další předměty v domě či bytě, můžete být klidní.

Ke správnému zabezpečení domova je tedy důležité přijmout pár opatření a před odjezdem na dovolenou se domluvit na spolupráci se známými. Díky tomu ale můžete mít vše pod kontrolou a užít si svou zaslouženou dovolenou naplno a s klidem v duši.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist