Dlažba v interiéru
Představa, že dlažba patří pouze do koupelen a chodeb, přestává platit. Stále častěji se využívá dlažba v interiéru.
Považovat dlažbu v interiéru například za méněcenné řešení podlahy je již přežitkem. Moderní výrobky našly uplatnění na podlahách v podstatě jakýchkoliv interiérů. Je to dáno jednak pestrostí nabízených designů, formátů, ale i technických vlastností moderní dlažby. Také obavy, že je dlažba pro interiér příliš chladná, lze rozptýlit. Dlaždice totiž dobře absorbují teplo a přispívají tím k větší tepelné stabilitě místností. Kromě toho jsou velmi vhodné pro kombinaci s podlahovým topením.
Jak dlažbu vybírat?
Výběr dlažby pro obytné místnosti je vysoce zodpovědnou činností a je třeba mu věnovat patřičnou pozornost. Její výměna v případě špatné volby totiž bude znamenat nejen značné náklady, ale i radikální stavební zásah do interiéru.
Kritérií pro rozhodování je více. Z technického hlediska nás musí zajímat otěruvzdornost dlažby, která se označuje stupni PEI 1 až PEI 5. V interiéru běžného rodinného domu si vystačíme s dlaždicemi v kategorii PEI 3, pokud předpokládáme větší zátěž – např. ve vchodovém prostoru nebo v garáži – měli bychom sáhnout po stupni PEI 4. Do takových prostor se také nehodí glazované dlaždice, lepší je zvolit například vysoce slinuté neglazované dlaždice.
PEI 1 koupelny a WC na stěnu
PEI 2 obytné plochy s nízkou zátěží – koupelny, WC, ložnice
PEI 3 soukromý interiér se střední zátěží – kuchyně, obývací pokoje, chodby
PEI 4 do vnitřních i venkovních prostor s intenzivním užíváním a místností s přímým kontaktem s venkovními prostorami
PEI 5 prostory s maximálním namáháním
Důležitá je bezpečnost
Jinou důležitou vlastností, která tentokrát ovlivní naši bezpečnost je to, do jaké míry jsou dlaždice kluzké. Pro místa, kde bude hrozit, že se na jejich povrchu alespoň občas objeví voda – okolí bazénů, koupelny nebo kuchyně – se doporučuje vybrat dlaždice s protiskluznou úpravou.
O vlastnostech dlaždic bychom se měli vše potřebné dozvědět z jejich obalů – seriózní výrobci neopomíjejí povinné údaje o otěruvzdornosti, pevnosti a dalších parametrech. Něco o kvalitě napoví už sama cena – neznačkové výrobky prodávané za ceny kolem 250 Kč za metr čtvereční nedávají záruku, že se budeme moci spolehnout na jejich dlouhodobou trvanlivost.
Základem pro dlažbu v interiéru je design
To, co ale dělá moderní dlažbu tak atraktivní a co nás bude při jejím použití trvale provázet, je její design. K rostoucí oblibě dlažby přispívá i široký výběr různých rozměrů. Doby, kdy byly na trhu dva tři typy, jsou v rámci konkurenčního boje výrobců pryč, a tak dnes můžeme vybírat z čtvercových i obdélníkových formátů 25×20, 33×25, 40×40, 45×45, 30×60 cm, 60×90 cm, ale i velkorozměrové dlaždice o rozměrech 120 a 150 cm a spíše keramické desky než dlaždice o rozměru 100×300 cm.
Pálená klasika
Ještě větší pestrost než formáty nabízí materiál nabízených dlaždic. Klasickou volbou je pálená hlína, která ale disponuje nesčetným množstvím barevných a technologických variací.
Jednou z možností jsou hutné glazované dlažby, které se hodí prakticky do všech interiérů a disponují množstvím dekoračních prvků a barevných řešení. Jejich povrch může být ozvláštněn mozaikovými strukturami, může imitovat textilní strukturu nebo připomínat rohož.
Univerzální keramický materiál pro interiéry jsou slinuté neglazované dlažby. Vyznačují se malou nasákavostí a tvrdostí, takže obstojí i v prostorách se značnou zátěží, pokud jde o otěr. Pokud jde o designové řešení slinuté neglazované dlažby, vychází se z napodobenin přírodních materiálů, oblíbený je rustikální typ dlažby. Barevnost je přitom neomezená.
Další možností je cihlová tažená dlažba (cotto), která díky svému vzhledu vyniká ve stylových prostorách. Cotto ale vyžaduje zvýšenou pozornost při údržbě.
Netradiční materiály
Nemusí jít vždy o pálený materiál. Jednou z možností je kamenná dlažba, která vnese do interiéru přírodní vzhled i zvláštní barevnost. U kamenné dlažby můžeme volit mezi tradičními formáty anebo nepravidelnými tvary. Materiálem může být mramor, travertin nebo tmavý čedič, ve všech případech ale musíme počítat s tím, že za tento luxusní typ podlahy zaplatíme přiměřeně vyšší sumu.
Vedle kamene se jako dlažba uplatňují i méně tradiční materiály. Jedním z nich je sklo se zajímavými prostorovými efekty ,technicistní ráz interiéru zase dodají kovové dlaždice.
Co ovlivňuje výběr dlažby
Jak je vidět, při výběru dlažby pro interiér do hry vstupuje řada faktorů, které mohou zásadně ovlivnit výsledek. Je proto dobré vyhledat co nejvíce informací, ale hlavně se ve finální fázi rozhodování svěřit odborníkům – místo výběru v nepřehledném hypermarketu navštívit specializované studio, kde lze získat odborné tipy řešení, ale také na vlastní oči zhlédnout některé realizace. Není výjimkou, že klient dostane zpracovaný 3D návrh interiéru s variantami řešení apod., který mu pomůže zvolit nejlepší možnost.
Related Articles