Domácí bezová šťáva – dobrota s vůní jara
Jaro je v plném proudu. Všechno voní a kvete, včelky schované v květech pilně pracují… Tohle období mám moc ráda. A ještě raději připravuji dobroty z prvních darů, které nám příroda nadělí. K jedněm z takových pochoutek patří i domácí bezová šťáva. Je plná vitamínů, jarní vůně a v horkých dnech přináší lahodné a zdravé osvěžení. Celá rodina tenhle nápoj miluje. Domácí bezovce se prostě nic nevyrovná. Ráda se s vámi podělím o recept, podle kterého domácí bezovou šťávu připravuji já.
Bezovou šťávu vyrábím za tepla a s použitím cukru. Jeden rok zkoušela ji vyrábět i podle receptu za studena. Bezový sirup vyrobený za studena je však nutné skladovat v ledničce a velmi brzy ho vypít. Rychle se kazí a mohlo by se vám také stát, že místo šťávy budete mít za pár dní bezový kvas dobrý tak na výrobu bezového vína. Také šťáva na jejíž výrobu budete používat náhražky cukru – med nebo různé jiné sirupy tak dlouho nevydrží. Takže moje bezovka dlouho vydrží, je vynikající – vařená a s cukrem.
Kdy sbírat voňavé bezové květy?
Na výrobě domácí bezovky není vůbec nic složitého a s elánem se jí účastní i moje děti. Co je na ní vlastně nejdůležitější, je vystihnout ten správný okamžik, kdy je bez krásně rozkvetlý, voňavý a plný sladkého pylu.
Květy na bezovou šťávu sbírám vždycky za slunečného počasí, ideálně v podvečer. Letos jsem s jeho sběrem kvaltovala… mraky se sbíhaly a hrozil pořádný slejvák. Sbírat opršené květy není tak nějak ono…
Připravte si tedy nůžky, košík a spojte odpolední procházku se sběrem bezových květů.
Co a kolik toho budu na výrobu domácí bezové šťávy potřebovat?
Na výrobu asi 5 litrů domácí bezové šťávy budete potřebovat:
- 40 velkých rozkvetlých bezových květů
- čtyři citróny (nebo kyselinu citrónovou nebo šťávu z citrónů)
- 2 kila cukru krupice
- 5 litrů převařené vychladlé vody
- případně pár snítek máty nebo meduňky (ale není nutné)
Jak postupovat při výrobě bezové šťávy?
Ve velkém hrnci převařte a nechejte vychladnout vodu. Zatímco bude voda chladnout, odstraňte z bezových květů všechny broučky, mušky a mšice, které jste si domů i s květy přinesli. Někdo radí květy důkladně opláchnout pod tekoucí vodou, ale já to nedělám… Nůžkami odstraňte tlusté stonky a postupně všechny květy namočte do hrnce s vodou.
Citróny nakrájejte na kolečka, ale odstraňte z nich slupku. Když ji tam necháte, tak šťáva zhořkne. Já letos citróny nedávala, koupila jsem bio citronovou šťávu a celý její 200 ml obsah do hrnce vylila. Můžete použít i kyselinu citrónovou. Na tuhle várku jí budou tak dvě lžíce. Záleží na vaší chuti. Jestli máte rádi šťávu kyselejší, můžete jí dát víc.
Tak, a teď máte na 24 hodin pauzu… Vše nechejte v hrnci pěkně přikryté na chladnějším místě louhovat.
Druhý den si připravte prázdné čisté lahve. Já používám ty od alkoholu nebo vína, které se mi tu během roku nastřádaly. Celý obsah hrnce – bezové květy případně i s citróny – přes čisté plátno, utěrku nebo bavlněnou plenu přeceďte do dalšího hrnce. Květy pořádně do sucha vyždímejte. Dávejte pozor, aby vám drobné kvítky nespadly do vylouhované šťávy.
Aby se šťáva stala skutečně šťávou je nutné jí pořádně osladnit. Vsypejte do hrnce obě dvě kila cukru a postavte hrnec na sporák, obsah pomalu zahřívejte. Nyní můžete do šťávy přidat i pár snítek máty nebo meduňky. Šťáva tak bude mít zajímavější chuť. Pokud ale žádnou z bylinek nemáte, nevadí…
Obsah míchejte dokud se všechen cukr nerozpustí a šťávu přiveďte pomalu k varu. Stačí až obsah začne probublávat. Poté hrnec odstraňte z plotny a šťávu ještě horkou plňte do lahví, které ihned uzavřete.
Já zchladlou šťávu skladuji na temném chladném místě. Můžete jí dát i do ledničky. Šťáva v chladu vydrží klidně i měsíc. U nás se ale vždycky dřív vypije.
Dobrou chuť a mnoho zdaru při výrobě domácí lahodné šťávy!
Děláme doma různé šťávy hlavně v odšťavňovači. Chce to kvalitní odšťavňovač, nejlíp šnekový. Nedávno jsme dělali tuhle výbornou šťávičku – https://youtu.be/LXP9hhGGYIQ