ventilace

Domácí klimatizace

Příjemná teplota v parném létě i mrazivé zimě… takový komfort si dnes může dopřát každý. Ano, i ti kteří bydlí v paneláku na sídlišti, kde je v létě nesnesitelné horko a v zimě to pěkně profukuje. Řešením může být domácí klimatizace! Její instalace není ani tak složitá a finančně náročná, jak se mnozí domnívají.

Jestli-že jste se touto myšlenkou již zabývali nebo byste se jen o domácí klimatizaci chtěli dozvědět něco bližšího, pak jste zde správně! Pokusíme se vám podat základní informace o typech domácí klimatizace dostupných na našem trhu, jaký výkon klimatizace budete právě vy pro váš byt potřebovat a kolik vás to všechno bude stát.

Jak domácí klimatizaci vybírat?

Při výběru vhodné domácí klimatizace je nutné zvážit celou řadu faktorů. Pro určení minimálního výkonu klimatizační jednotky potřebujete znát: veškeré tepelné faktory místnosti – orientace dle světových stran, plocha a typ oken, velikost místnosti, počet osob žijících v bytě, izolace domu, zastínění aj. Z uvedených faktorů lze pak požadovaný výkon vypočítat. Na první pohled to možná vypadá složitě, ale vlastně jde jen o vyplnění údajů do tabulky. Orientační výpočet vám může posloužit jako dobrý podklad pro vybírání typu domácí klimatizace.

Typy klimatizací

V závislosti na vypočítaných parametrech a vašich požadavcích si můžete vybrat mezi třemi základními typy klimatizace:

  • tak zvanými mobilními jednotkami
  • dělenými jednotkami tzv. splity
  • ostatními doplňkovými systémy (př. okenní klimatizace).

Se slovem „klimatizace“ mají mnozí spjati pouze ochlazování vzduchu v letních měsících. Některé typy však dokáží vzduch ochlazovat, ale také ohřívat, což oceníte právě v zimních měsících.

Mobilní klimatizace

Tento typ je nenáročný na instalaci nebo případnou následnou demontáž. Jedná se vlastně o přístroj na kolečkách, který se dá pohodlně přemisťovat z místnosti do místnosti. Vzhledem by se dal přirovnat k malému radiátoru. Stačí ho pouze zapojit do zásuvky a pootevřeným oknem vyvést ven pružnou hadicí odpadní vzduch. Odvodovou hadici lze také samozřejmě zabudovat do speciálně připraveného otvoru ve zdi či okně. Pořizovací cena mobilní klimatizace je nižší – pořídíte ji již zhruba za 10.000,- korun. Na druhou stranu bývá hlučnější a má nižší výkon. Vhodná je zejména k nárazovému ochlazování místnosti v parném létě.

Foto: pixabay.com

Pořízení domácí klimatizace nemusí být klimnákladnou záležitostí.

Dělená klimatizace – split

Tato klimatizace je určena pro stálé použití. Skládá se ze dvou částí: vnitřní a vnější jednotky. Obě části jsou pak spojeny systémem trubek. Vnitřní se instaluje přímo v místnosti na zeď a slouží k ochlazování místnosti. Vnější jednotka je pak umístěna zvenčí. Na jednu vnější jednotku může být zapojeno až pět jednotek vnitřních. Vnější část je kondenzační. Tento typ je méně hlučný, protože kondenzační část je umístěna vně stavby. Lze si pořídit i model s tepelným čerpadlem, který pracuje v režimu chlazení i topení. V režimu topení je teplo získáváno z vnějšího vzduchu a to i při nižší teplotě venkovní než vnitřní. Protože tato zařízení pracují na principu tepelného čerpadla (funkce výparníku a kompresoru jsou v režimu topení prohozeny), je možno získat z jedné kWh elektrické energie až 3,5 kWh tepla, čímž dochází ke značným energetickým úsporám. Tento typ lze pro jednu místnost pořídit již zhruba od 15.000,- korun.

Doplňkové systémy

Okenní klimatizace připomíná mobilní jednotku, není zde však samostatná vnější část. Klimatizační jednotka je montována přímo do okna popřípadě zdi domu. Některé klimatizace také obsahují doplňky v podobě zvlhčovačů vzduchu, popřípadě různých filtrů na čištění přiváděného vzduchu.

Pomocí klimatizace tak lze vytvořit takové tepelné podmínky, které budou nanejvýš komfortní. Okolní prostředí tak bude mít správnou teplotu i vlhkost. Instalaci dělených systémů však vždy svěřte do rukou odborníků!




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist