králík4

Domácí králíkárium a zakrslý králík

Děti milují zvířata – to je jasné… Neustále slýcháme maminko, tatínku pořiďte mi zvířátko. Jenže pořizovat kočičku nebo pejska, to je velký úvazek a starost. Rybičky – to není ono, s těmi se nedá mazlit. Domácím mazlíčkem se tak může stát třeba zakrslý králík. K němu je samozřejmě také nutné pořídit adekvátní králičí bydlení – takové domácí králíkárium.

Zakrslý králík – co obnáší chov?

Zakrslí králíci jsou velmi čistotná a milá zvířátka. Jejich chundelatý kožíšek přímo vybízí k pomazlení a hlazení. Tak jako si zvířátko velmi brzy zvykne na vás, tak si vy zvyknete na jeho přítomnost v bytě. Není hlučné, není nutné ho venčit ani nijak složitě vychovávat, jako třeba pejska. Ke krmení mu postačí králičí granule, starší pečivo a samozřejmě zelené lupení, jablíčko nebo mrkev. Důležitá je také voda. Pokud nechcete králíčka nechat volně běhat v bytě, pak je ideální mu pořídit klec. Dokáží se naučit vykonávat potřebu na jedno místo – třeba kočičí záchod.

Králíčkovi v kleci pravidelně měňte podestýlku, zajistěte denně čerstvou vodu a dostatek potravy.

Králíčkovi v kleci pravidelně měňte podestýlku, zajistěte denně čerstvou vodu a dostatek potravy.

Králíkárium aneb klec a záchod pro králíka

Králíčka budete nejspíše chovat ve speciální kleci – králíkáriu. Je nutné v ní pravidelně a často měnit podestýlku. I tak je však nutné zvířátko z klece denně pouštět. Zejména děti se mu v tuto dobu budou velmi rádi věnovat. Takové zvířátko je pak milé, rádo se nechá pohladit a je přítulné. Celodenní pobyt v uzavřené kleci z něj jen udělá bázlivé a ustrašené zvíře, které na sebe nechá jen stěží sáhnout a o mazlení nemůže být pomalu ani řeč.

Aby byl králíček dostatečně socializovaný, nechal se hladit a nebyl bázlivý je nutné se mu věnovat a pravidelně ho pouštět z klece ven.

Aby byl králíček dostatečně socializovaný, nechal se hladit a nebyl bázlivý je nutné se mu věnovat a pravidelně ho pouštět z klece ven.

Pokud jste doma, můžete ho nechat volně běhat po bytě. Ale musíte mu připravit „králičí záchod“. Postačí třeba plastový box určený pro kočky. Jen dbejte, aby byl dostatečně nízký a králíček se do něj pohodlně dostal. Je potřeba ho pravidelně čistit. Jednak zamezíte šíření případného zápachu, také pokud se králíčkovi jeho toaleta již bude zdát příliš znečištěná, tak její obsah vyhrabe ven nebo vykoná potřebu vedle.

V létě je možné ho vypouštět i ven, ale musíte ho mít vždy pod dozorem nebo mu pořídit oplocený výběh.

V létě je možné ho vypouštět i ven, ale musíte ho mít vždy pod dozorem nebo mu pořídit oplocený výběh.

Lze králíčka vycvičit?   

Vlastně lze říci, že ano… Je však nutné mu věnovat patřičnou péči. Stane se úžasným společníkem, pokud mu dopřejete dostatek péče. Není tak náročný jako pejsek, ale věnovat se mu budete muset.

Králíček je schopen naučit se vykonávat potřebu na jedno místo k tomu určené. Je schopný přiběhnout na zavolání nebo zamlaskání a nechat se pohladit. Určité činnosti si dokáže časem spojit s dalšími úkony:

  • Umístění do přepravní klece = cesta z domu, třeba na chalupu…
  • Zašustění pytlíku = pamlsek, něco dobého dostanu
  • Kuchyně = tady se podávají dobroty k jídlu
  • Lze ho naučit zdolávat jednoduchou překážkovou dráhu apod.
Pokud se králíčkovi nehodláte věnovat, pořiďte si raději křečka. Ten výraznou péči nepotřebuje, vystačí si sám.

Pokud se králíčkovi nehodláte věnovat, pořiďte si raději křečka. Ten výraznou péči nepotřebuje, vystačí si sám.

Králíček je bázlivý a nechce se mazlit

Pokud jste v počátku zanedbali socializaci zvířátka, pak tuto chybu budete později jen těžko napravovat. Králíček, který je trvale umístěný v kleci, dostává „jen“ pravidelně najíst a je mu měněna podestýlka se nejspíše domácím mazlíčkem příliš nestane.

Takový zakrslý králík je pak velkým „individualistou“. Po vypuštění z klece je bojácný, ustrašený a bývá problém ho chytit a do klece znovu zavřít. Není zvyklý na to, že na něj někdo sahá, chová a hladí ho. Může se stát, že vás dokonce kousne. Vyleká ho jakýkoliv běžný domácí zvuk, protože na něj není zvyklý jinak, než v kleci…

Proto, pokud uvažujete o pořízení králíčka, ale nehodláte mu věnovat žádnou péči, pak si pořiďte raději křečka. Ten si vystačí sám se sebou a přílišnou péči mimo té základní – strava, voda a čistá podestýlka; opravdu již nic jiného nepotřebuje.




There is 1 comment

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist