Dřevěné podlahy a správná péče o ně
Podlaha je základním prvkem interiéru, ať již jde o konstrukční funkci nebo design. Zároveň je v provozu domu vystavena největšímu zatížení. Tak jako každému jinému povrchu je zapotřebí i dřevěné podlaze věnovat zvláštní péči, aby vydržela dlouho pěkná a bez poškození. Poradíme vám, jak na ošetření dřevěné podlahy.
Dřevo patří k nejoblíbenějším a zároveň nejtradičnějším materiálům podlah. Proto, aby do interiéru vnášelo maximum svých pozitivních vlastností je nutné o dřevo na podlaze také správně pečovat.
Základní ošetření dřevěné podlahy
Něž se nová podlaha dostane do plného provozu domácnosti, je nutné provést první základní ošetření. Často k takovému kroku přistupujeme těsně po dokončení stavebních prací, které v interiéru a zvlášť na podlaze zanechaly své stopy. V takovém případě nejprve musíme nečistoty, prach a další pozůstatky stavební činnosti, zvláště prach totiž působí na opotřebování povrchu podlahy. Mechanicky poškozená podlaha je pak jen obtížně udržovatelná.
Pokud se zbavíme hrubších nečistot, je na podlahu zapotřebí nasadit čisticí prostředky. Na dřevěné podlahy, ať již jde o parkety nebo jiný typ dřeva, se doporučuje použít vhodný čisticí prostředek na bázi alkoholu (např. Cleanclou), který dobře poslouží k vyčištění podlahy a v případě obnovy starší podlahy navíc i k odstranění zbytků starých prostředků, které byly použity k ošetřování podlah. Prostředek se smíchá s vodou a nanáší mopem na podlahu. Po desetiminutovém působení podlahu vytřeme čistou vodou. Tak by měla být zajištěna příprava podlahy pro další ošetření.
Povrch musí odolat poškození
Po vyschnutí povrchu podlahy můžeme přistoupit k dalšímu ošetření, které by mělo do budoucna podlahu co nejlépe chránit před poškozením. Měli bychom přitom vzít v úvahu, jakým vlivům bude podlaha vystavena – jiné nároky na ni klade provoz kuchyně, předsíně anebo dětského pokoje.
Lakování
Nejčastější formou úpravy podlah je lakování. V případě laků na podlahy můžeme vybírat ze široké škály – od lesklých k polomatným a matným lakům. Důležitější než vzhled ale pro odolnost podlahy bude kvalita laku. Jeho odolnost je určena tvrdostí, kterou zjistíme při koupi výrobku. Další důležitou vlastností laku je jeho pružnost – jen přiměřeně elastický lak totiž nepopraská a nevytvoří tak v puklinách vhodný prostor pro usazování nečistot.
Lak – univerzální postup
Lakování podlahy není nijak řemeslně náročná činnost a lze ji za dodržení pokynů pro použití výrobku zvládnout i svépomocí. Dřevěnou podlahu lze lakovat různými způsoby. Původní vzhled podlahy co nejvíce zachováme, když použijeme jednosložkový základní lak na vodní bázi a na takovou řádně vytvrzenou vrstvu naneseme dvě až tři vrstvy vrchního laku.
Pokud chceme zdůraznit strukturu dřevěné podlahy, obroušenou, připravenou podlahu nejprve zalakujeme základním lakem na rozpouštědlovém základě, který zajistí rovnoměrný nátěr syté barvy na podlahách z tvrdého dřeva jako dub a buk. Pak opět nanášíme vrstvy vrchního laku. Lakovanou podlahu lze i výrazněji barevně upravit, a přitom zachovat vzhled dřeva. V takovém případě se používají před lakováním mořidla.
Po aplikaci lak poskytuje výhody snadné údržby – pro její zajištění stačí vysávání nebo stírání vlhkým hadrem. K nevýhodám použití laku patří to, že poněkud ruší přirozený vzhled dřeva a také v případě renovace je zpravidla nutné, aby byl starý lak nejprve broušením zcela odstraněn.
Další možnosti
Dalším typem základního ošetření podlahy je voskování nebo napuštění olejem. Pro voskování se používá tekutý vosk na bázi včelího vosku, olejování se provádí přírodním olejem, obě látky se vsakují hluboko do dřeva a vyplní jeho póry. Tato technologie se uplatňuje pouze na dobře obroušené a očištěné podlahy. Olej se nanáší na menší plochu než lak a hned se roztírá válečkem nebo špachtlí. K úplnému efektu je zapotřebí po krátkém zaschnutí plocha vyleštit talířovou bruskou. Celý proces se po čtyřiadvaceti hodinách opakuje a stejným způsobem se nanáší druhá vrstva. Pro vysoce zatěžované prostory anebo v případě, že je na podlahu použito měkčí dřevo, se doporučuje aplikovat ještě třetí vrstvu laku nebo oleje.
Výhody vosku a oleje
Olej nebo lak použitý k úpravě podlahy přináší oproti lakům výhodu v tom, že zachovává přirozený vzhled dřeva. Nehrozí také riziko popraskání ošetřeného povrchu – vosk i olej tvoří na dřevě jen jemný film, ne vrstvu jako laky. Také případné mechanické poškození neznamená takový problém jako u lakované podlahy – menší poškození se snadno odstraní lokálním přebroušením a znova se navoskuje nebo naolejuje.
Dřevěnou podlahu je možné ošetřit také vytvrzovacím olejem (podlaha se napustí olejem, který vytvrdne a vytvoří odolnou povrchovou úpravu), jde ale o aplikaci náročnější na dodržování určitých pravidel, a proto je vhodné raději na tuto činnost objednat specializovanou firmu.
Related Articles