Dřevěný šindel
Při úvahách o volbě střešní krytiny se nabízí široká škála možností. Ti, kdo hledají zajímavou alternativu, mohou začít přemýšlet o dřevěném šindeli.
Dřevěný šindel jako střešní krytina v nás vyvolává většinou představu starodávné dřevěnky někde ve skanzenu anebo si nanejvýš vybavíme šindelovou stříšku zahradního altánu. To však pro současné stavebnictví přestává platit a aktuální trendy využívání přírodních materiálů vedou k mnohem širšímu použití této tradiční krytiny. A lze to pozorovat i v nabídce firem na trhu se střešními materiály.
Dřevěný šindel – pro a proti
Šindel patří historicky k nejstarším typům krytiny a během staletí byla tato technologie dovedena k poměrně vysoké dokonalosti. Klínovitě tvarovaná prkénka nevelkých rozměrů umožňují pokrývat prakticky všechny druhy střech a spojují přitom výhodu lehké konstrukce a možnost krytí širokého intervalu sklonu střechy – od dvaceti do devadesáti stupňů: lze jím tedy krýt i stěny. Malé rozměry šindelů a metoda jejich skládání umožňují pokrytí i značně komplikovaných tvarů a detailů.
K nevýhodám patří menší odolnost dřeva proti povětrnostním vlivům a vyšší hořlavost – ty byly v minulosti hlavní příčinou, proč byla šindelová krytina nahrazována jinými typy, v současnosti jsou tyto problémy s pomocí moderních metod ale řešitelné.
Co je vlastně šindel
Šindele mají rozměry 300 až 600 mm při tloušťce 1,5 cm můžeme podle způsobu výroby rozdělit na řezané a štípané. Kvalitnější štípaný šindel se vyrábí z měkkého jehličnatého dřeva radiálním štípáním ze dřevěných špalků. Hotové šindele jsou na jedné straně opatřeny břitem, na druhé drážkou, aby do sebe zapadaly, a na krovní konstrukci se přibíjejí hřeby, někdy ve dvou vrstvách. Nejvhodnějším materiálem používaným k výrobě šindelů je měkké jehličnaté dřevo – nejčastěji smrk,nebo modřín a jedle.
Řezaný šindel je pokud jde o trvanlivost méně kvalitní, protože jsou při výrobě řezem přerušena dřevní vlákna a výrobek pak hůře odolává povětrnostním vlivům. Řezané šindele jsou proto levnější.
Jak dřevěný šindel chránit
Největší obavy vzbuzuje šindel pokud jde o jeho trvanlivost. Proto je zvláště důležitá péče o dřevo před pokládkou šindelové krytiny i po ní. Šindele před konečným použitím se hloubkově impregnují látkami jako je Bochemit QB. Jde o koncentrovaný vodou ředitelný fungicidní a insekticidní přípravek, který poskytuje šindelům dlouhodobou ochranu proti dřevokaznému hmyzu, dřevokazným houbám a plísním. Dobrou ochranu dřeva při minimálním zatížení životního prostředí poskytne přípravek Wolmanit – proniká dobře do dřeva a potřebná aplikovaná množství jsou dosažena i při nízkých koncentracích impregnačních roztoků. Lze také použít přípravek Karbolineum.
Ze zkušeností již realizovaných šindelových krytin vyplývá, že zejména plochy orientované jižním směrem, a tedy vystavené intenzivnímu slunečnímu svitu vykazují větší ohrožení šindele a jeho poškození povětrnostními vlivy. Proto se doporučuje již položený šindel impregnovat horkou fermeží, která velmi hluboko proniká do dřeva a zůstává měkká. Lněnou fermež (např. O 1000 Fermbal) není v tomto případě ani třeba nahřívat. Životnost šindelů zaručí pravidelná péče – obnovený nátěr fermeží po dvou letech, později ve pětiletých intervalech. Dodavatelé pak uvádějí životnost šindelové krytiny kolem osmdesáti let.
Dřevěný šindel – jak a za kolik
Z oblastí původního historického užití – podhorských krajů s tradicí lidového stavitelství ze dřeva – se v současnosti dřevěný šindel rozšiřuje i na moderní stavby. Díky potřebě rekonstruovat historické budovy, na nichž byl uplatněn šindel,existují v současnosti u nás v současnosti firmy, jež tuto technologii dobře zvládají a nabízejí ji pro běžné stavění a v referencích firem se objevují některé velmi zdařilé realizace (viz např. firma Pavos – www.pavos.cz).
Pokud jde o cenu, je třeba počítat s tím, že jde o nadstandard jak estetický, tak ekologický. Šindelová krytina vychází ve srovnání s běžnějšími typy dráže. Jednotlivý šindel stojí kolem 15 Kč, cena čtverečního metru tedy vychází na 800 až 1000 Kč. Konečná cena realizace rovné střechy včetně montáže pak přijde na zhruba 1 300 Kč za metr čtvereční, cena ovšem roste u detailů a komplikovaných míst střechy – úžlabí, nároží – a pohybuje se kolem 1 600 Kč. V cenách přitom zpravidla bývá zahrnuta i základní impregnace.
Levnější alternativou k dřevěným šindelům je jejich imitace z plastu, kterou je možné využít k pokrývání střech rodinných domů, ale také k obkladům stěn. Výhodou plastového šindele je obzvláště jeho dlouhá životnost bez nutnosti údržby.
Related Articles