Dřevo, nebo pelety? Poradíme vám, čím topit
Vytápět dům není v dnešní době levná záležitost a člověk těžko hledá, kde by ušetřil. Dlouhodobě nejvýhodnější je topení pevnými palivy. Ne každý chce ale trávit čas sekáním dřeva. Naštěstí už několik let existuje i jednodušší řešení – dřevní pelety.
Dříví patří od nepaměti k dostupným palivům a používání kotle na tento druh paliva je velmi oblíbené. Klidně poslouží jako hlavní zdroj vytápění a je nepostradatelný například v obcích, kde není plynofikace. Kotel na dřevo si pořizují také lidé, kteří mají vlastní pozemek s lesem nebo dobrý přístup k palivu – od obce, sousedů a podobně.
Přidejte ruku k dílu
Při vytápění dřevem se nikdy nevyhnete ruční přípravě. Pokud budete chtít manuální práci uniknout, počítejte s penězi navíc. Rozdíl v ceně udělá řezání na menší polena, skládání, doprava i potřebný čas na dokonalé vyschnutí. Dříví, kterým chcete topit, totiž nesmí mít vlhkost větší než 20 procent. Pro počáteční rychlejší rozhoření je vhodnější měkké dříví listnatých stromů. U tvrdého dřeva naopak oceníte, že déle a stabilněji hoří.
Ulehčete si přikládání
Pokud máte vhodně připravené palivo, je topení v moderním kotli na dřevo hračka. Výrobci přicházejí s řadou vylepšení, která opravdu zjednodušují práci. Doporučovány jsou zplynovací kotle, protože jsou výrazně efektivnější. Odtahový ventilátor, který je v kotli nainstalovaný, automaticky reguluje průběh vytápění podle nastavené teploty. Podporuje také jednodušší a rychlejší roztápění.
Přestože se do kotle musí pravidelně ručně přikládat, další činnosti už zastane elektronika. Konkrétně chytrá řídicí jednotka, která vše ovládá. Na přehledném dotykovém displeji vidíte potřebná nastavení.
Moderní ovládání šetří čas
Kotel od OPOP můžete dokonce připojit k domácí Wi-Fi síti a následně sledovat parametry vytápění v aplikaci na mobilu. Uvidíte nejen nastavené teploty, ale také oznámení, kdy je potřeba přiložit. Signalizace dohoření paliva se zobrazuje v aplikaci a také na displeji kotle. Díky tomu už nikdy nezapomenete doplnit dřevo ani nepůjdete do kotelny zbytečně.
S peletami snadno a automaticky
Oproti dřevu umožňují pelety výrazně větší automatizaci. Díky jednotné velikosti a tvaru si s nimi dokáže peletový kotel poradit sám, aniž by potřeboval asistenci člověka. Jakmile je v zásobníku automatického kotle dostatek paliva, dokáže plynule udržovat nastavenou teplotu. Kotel samočinně dopravuje pelety na rošt hořáku v potřebném množství a ve správný čas. Vytápění spustíte pouhým stisknutím tlačítka. Můžete proto zapomenout na sirky a rozdělávání ohně. Pelety se rozhoří samy během pár minut díky zapalovací patroně.
Pokud kotel připojíte k internetu, můžete spustit topení klidně na dálku. K automatickým kotlům Biopel mini je dodavatelem dodávána aplikace eModul, ve které lze měnit také požadovanou teplotu v místnostech. „Majitel si jednoduše stáhne aplikaci do mobilu nebo ovládá topení přes počítač. Samozřejmě jde teplotu nastavovat také přes pokojové termostaty nebo hlavice na radiátorech.
Palivo na týden i na rok
Jediné, o co se musí majitel peletového kotle pravidelně starat, je doplňování pelet do zásobníku. Čím větší zásobník si pořídíte, tím delší dobu do kotelny vůbec nemusíte. Vytápění pak obvykle funguje automaticky pět až sedm dnů.
Nechcete se o palivo starat celou topnou sezónu? Pokud máte dost prostoru, můžete si pořídit externí zásobník nebo silo a máte vystaráno. V rodinném domě se za rok protopí průměrně kolem pěti tun pelet.
Skladování pelet nevyžaduje žádné speciální podmínky, stačí je uložit na suché místo. Nakoupíte je buď volně sypané nebo uložené v 15kilogramových pytlích, ze kterých je podle potřeby přesypáváte do zásobníku. Na rozdíl od dřeva mají pelety už z výroby ideální vlhkost, takže je můžete rovnou používat. Za jednodušší manipulaci si pak ve srovnání s palivovým dřívím ale připlatíte.
Related Articles