Foukaná izolace není jen pro pasivní dům
Trendem dnešní doby je šetřit energií. Nejen proto, že její cena stoupá a snižování spotřeby je rozumným východiskem k zachování životní úrovně. Další motivací je ekologické jednání. Naši modrou planetu jsme nezdědili po předcích. Vypůjčili jsme si ji od našich dětí.
Stejně silnou motivací je výzva. Výzva vytvořit něco nového, jedinečného, smysluplného. Tak přistoupili ke stavbě svého nového domu na úpatí Orlických hor manželé Konvalinovi. Úpatí Orlických hor, mírný jižní svah s výhledem do romantického údolí, stále zelená louka a malý háječek. Místo jak stvořené k romantickému snění. A nebo k příjemnému bydlení, což se navzájem vůbec nevylučuje.
Tady, ve vznikajícím satelitu dvacítky rodinných domků, se rozhodli mladí manželé postavit svůj dům.
Když si pořídit bydlení uprostřed nádherné přírody v Javornici na Rychnovsku,pak nejlépe takové,které je co nejšetrnější k životnímu prostředí. Tedy pasivní dům. Martin Konvalina se na stavbě podílel již od fáze projektování. Kvalitu kladl na první místo.
Především je třeba zaručit vzduchotěsnost. Aktivní rekuperační jednotka se postará o dokonalé využití tepla na vytápění a ohřev užitkové vody. Lokální dotápění tvoří speciální stropní fólie. Vnitřní příčky jsou z akumulačních cihel, vnější zdivo z kvalitního termoizolačního betonu. Dešťová voda najde využití ke splachování i při závlaze zahrady, celý pozemek má rozlohu 1330 m2. Plastová okna s dvojsklem a vnitřní fólií jsou samozřejmostí. Aktivní rekuperační jednotka umožňuje, že není nutno použít solární kolektor ani zásobník tepla, nebylo by to již ekonomické. Celková vypočítaná tepelná ztráta je totiž velmi malá. Činí pouhých 2,8 kW! Nevěříte?
Tajemstvím je kvalitní izolace použitá na správném místě. Čedičová izolační hmota připomíná načechranou cukrovou vatu. Však je také její zrod obdobný oblíbené dětské pochoutce. Taví se vyvřelá hornina, ze které vytažením jemňoučkých vláken vzniká ona zmíněná čedičová vata, která nesléhá a má velmi dlouhou životnost. Oproti jiným obdobným materiálům má řadu předností. Dokonale tepelně izoluje a výborně odolává vlhkosti, ohni i plísním.
Že to není nic objevného? Ale ano. Na rozdíl od jiných izolačních materiálů má mnohem vyšší užitnou hodnotu. Velmi dobře se s ní manipuluje, protože vlákna nesvědí. Čedičová izolace se nejčastěji aplikuje foukáním do půdních meziprostor nebo do dutin, vytvořených v půdním prostoru pomocí dřevěného roštu a dřevotřískových desek. Tudy totiž z obytných místností uniká zhruba třetina tepla. Je to známý fyzikální jev – teplý vzduch stoupá vzhůru. Jestliže však narazí na zateplený a dobře utěsněný strop, zůstává v bytě. Právě foukání je metoda, která umožní dokonale utěsnit všechny možné skuliny a otvory. Přitom aplikace čedičové vaty je velmi jednoduchá. Několika otvory je nafoukána do stropního meziprostoru během několika hodin.
Ale vraťme se ke Kalinovým. Rozhodli se nešetřit na nepravém místě. Vyšší standard izolace střechy odpovídá kvalitou a provedením izolaci stěn, fasády, oken a izolací podlah. Tedy místům, kde jsou zpravidla nejvyšší požadavky na koeficient přestupu tepla.
Stavba domu v Javornici u Rychnova nad Kněžnou vrcholila v září. Odborná firma provedla foukání izolace v úctyhodné mocnosti 48 centimetrů do prostoru, vytvořeného z OSB desek, šroubovaných zespodu přímo na vazníky. Tloušťka izolace byla zvolena proto, že se jedná o pasivní dům. Říká se, že řetěz je tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek. U domů, které již stojí a nemají ambice pasivního domu, většinou dobře vyhoví mocnost izolace kolem 25 centimetrů.
Každý dobrý počin vyzývá k následovnictví. Nedejte se odradit tím, že již zima pomalu končí svou vládu. Stejným způsobem můžete zateplit i hotový rodinný dům. Za běžného provozu, bez nepořádku a za rozumnou cenu. Odborní pracovníci přijedou, poradí a bezplatně zkalkulují investiční náklady. Ty opravdu nejsou horentní. Za významnou úsporu nákladů na topení to rozhodně stojí. Tato investice se vrátí zhruba za 4,5 roku. Kalinovi již bydlí a užívají si výhod nízkých nákladů na energie. Proč to ještě do skončení zimy také nezkusit?
Více informací získáte na www.ippolna.cz, www.magmarelax.cz
Related Articles