Jak bojovat s plísní v interiéru?
Nikoho z nás nepotěší, když doma objeví na zdi plíseň. Navíc si uvědomujeme, že bývá častým spouštěčem různých alergií a onemocnění, proto se jí snažíme honem rychle zbavit. Snazší však je zabránit jejímu vzniku. A právě na prevenci musíme myslet už při běžném provozu domácnosti. Navíc zima, která se opět nekompromisně blíží, bývá pro vznik plísní nejkrizovějším obdobím.
Prevence na prvním místě
Pamatujte si, že základ boje proti plísním na zdech, je poctivé větrání. Ideální je, když svůj dům či byt v zimě přiměřeně vytápíme a zároveň nezapomínáme občas otvírat okna. Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 50 až 60 %. Nejen při sprchování, žehlení či vaření, ale i tím že dýcháme a potíme se, uvolňujeme vodní páru. Ta se v uzavřené místnosti sráží a vytváří ideální podmínky pro vznik plísní. Protože však obyčejné větrání nemusí vždy stoprocentně účinné, můžeme plísním předcházet také pomocí absorpčních přístrojů, které vodní páru přeměňují na tekutinu. Pokud chceme vlhkost vzduchu, která se mění také vlivem počasí, venkovních teplot, srážek apod., udržovat v doporučeném rozmezí, měli bychom si pořídit vlhkoměr.
Když plíseň zvítězí
Přes všechna doporučená opatření se samozřejmě může stát, že na zdech nevzhledně zašedlé plísňové skvrny přece jen objevíme. V tom případě nám nezbývá nic jiného, než si pořídit některých z dezinfekčních prostředků, který je určený na likvidaci plísní, hub a lišejníků v interiérech. Ten nastříkáme na zeď a omítku špachtlí oškrábeme, příp. můžeme ještě použít brusný papír. Tento postup je po vyschnutí nutné zopakovat. K následnému malování je nutné vybrat barvu, která obsahuje látky hubící plísně.
Můžete také vyzkoušet tradiční postupy, jako je dezinfekce hašeným vápnem nebo modrou skalicí (síranem měďnatým).
Related Articles