Jak bojovat v bytě s hmyzem
Letní období není příjemné jen pro milovníky slunce a tepla, ale znamená ideální podmínky i pro létavý hmyz. Ten bývá obtížný nejen při pobytu v přírodě, ale často zamíří i do interiérů. Pak je třeba se bránit. Zvolit můžete buď chemickou nebo nechemickou přírodní cestu.
S létajícím hmyzem se můžeme setkat ve všech typech bytů a domů. Nejčastějšími reprezentanty nevítaných návštěvníků jsou mouchy, komáři, tedy dvoukřídlý hmyz. Asi každý někdy během horké letní noci, kdy se interiér neobejde bez větrání, zažil nepříjemný pisklavý tón, po němž následovalo komáří bodnutí. Nejčastějšími druhy, které takto obtěžují, mají výstižné přírodopisné označení – komár pisklavý a komár obtížný.
První z nich má zvláště dobrý vztah k lidským obydlím, přestože se množí v exteriérech (např. v barelech na dešťovku), během noci svým obětem nedá spát svým typickým vysokým tónem, ale nepohrdne ani jejich krví. I komár obtížný dostal své jméno zaslouženě – rozletuje se po celém domě a obdobím jeho „lovu“ je rovněž noc. Navíc má k člověku blíže i tím, že se líhne přímo v domech, například ve sklepích, kde se vyskytuje znečištěná voda.
Chemie není nutná
Bojovat proti komárům lze různě. Pokud se rozhodneme vynechat chemii, jejíž užití vždy zatěžuje vnitřní prostředí a může znamenat i řadu negativních vlivů na zdraví (podráždění, alergie,…), můžeme sáhnout po elektronice. Lze se například spolehnout na elektronické plašiče komárů, jež pracují zcela bez chemie a komáry odpuzují tak, že vytváří zvuk vysokého kmitočtu (pro člověka neslyšitelný). Lze jej pořídit v přenosné variantě s bateriovým napájením nebo k zapnutím do zásuvky.
Kromě toho můžeme vyzkoušet i tradičnější, přírodní metody a sami si připravit různé odpuzovače z domácích surovin. Po ruce je hned celá řada rostlin, které komáři nesnášejí – česnek, cibule, máta, šalvěj, rozmarýnu nebo listí vlašských ořechů. Pro žádoucí účinek se doporučuje rozprostřít mátu, rozmarýn nebo bazalku na balkoně či parapetu. Komáry odpuzují i muškáty a balkónová rajčata.
Samozřejmostí by také měla být u komára obtížného likvidace jeho líhnišť, i když tady se může jednat o sisyfovskou práci, komáři samičky jsou v hledání velmi vynalézavé. Každopádně stojí za pokus připravit komáry o místa množení v našem domě a vyhledat je ve sklepních nebo technických částech domu.
Mouchy aneb s kým „máme tu čest“
Vedle komárů patří k nejnepříjemnějším návštěvníkům našich domovů mouchy. Většinou do bytů a domů zalétají náhodou a většina druhů člověka nebodá. I tak ale bzukot a zejména oblíbená činnost much – „olizování“ potravin i kůže lidí – dokáže velmi obtěžovat. Larvy některých druhů se navíc vyvíjejí v prostředí hnojišť apod., a mouchy jsou pak nositelkami choroboplodných zárodků.
Nejběžnějším návštěvníkem bytů je moucha domácí, její larvy se vyvíjejí ve hnoji a podestýlce chlévech a drůbežárnách. Největším rizikem je u mouchy domácí přenos nebezpečných bakterií na potraviny.
Bodalka stájová je mouše domácí velmi podobná. Ihned po vletu do interiéru se ale snaží dosednout na kůži člověka rychle a bolestivě bodnout.
Bzučivky a masařky jsou větší než moucha domácí a jejich „teritoriem“ v bytě je kuchyně a místa skladování potravin. V exteriéru je často vídáme, jak sedají na odpadky, výkaly nebo zdechliny, jsou proto plné choroboplodných zárodků a mikrobů. Samičky masařek se usilovně snaží najít maso a naklást do něj vajíčka, mnohdy to stihnou neuvěřitelně rychle a vynalézavě.
Jak na mouchy
V boji s muší pohromou nám spíše než elektronika pomohou mechanické, ale i chemické prostředky. Tradičním a jednoduchým je ochrana interiéru s pomocí sítí v oknech a v balkónových dveřích. Dokáží účinně bránit naletování všech druhů hmyzu, který je větší než je velikost ok sítě. Sítě se dodávají v různých provedeních, je proto třeba zvážit, zda je potřeba pouze sítí sezónních nebo celoročních, instalace sítí na suchý zip je sice snadná a rychlá, ale nemá takovou životnost jako sítě zhotovené do rámu. Aby na sebe sítě proti hmyzu co nejméně upozorňovaly, je vhodné používat co nejtmavější síťoviny.
Proti mouše domácí, bzučivkám a masařkám lze také použít nástrahy, které mouchy olizují a rychle hynou, účinné jsou i spreje proti létajícímu hmyzu. Jiným nástrojem boje proti mouchám jsou elektrické odpařovače insekticidů, proti větším mouchám mají ale malou účinnost. Účinné a na pohled velice efektní jsou elektrické lapače, většinou dokonale technicky provedené a vydávající nazelenalé světlo, lákající a ničící všechen létající hmyz. Spíše něž do bytů, se však hodí do místností, kde se potraviny zpracovávají, skladují nebo prodávají.
Related Articles