rozcarovani-pri-vyberu-bytu

Jak postupovat při výběru bytu?

Investice do bydlení je jednou z nejlepších investic vůbec. Pokud si hodláte splnit sen o vlastní nemovitosti a chcete si koupit byt, pak jich dost možná uvidíte desítky, ne-li stovky, než si vyberete ten, který bude přesně podle vašich představ. Jak při výběru bytu správně postupovat a na co si dát pozor?

1. Požadavky ideálního bytu

Většina lidí, kteří se s nadšením vrhnou do své první koupě bytu, zpočátku přemýšlí hlavně o tom, jak by měl byt vypadat. To je samozřejmě důležité, ale ze všeho nejdříve doporučujeme zamyslet se nad svým životním stylem, od kterého se bude odvíjet velikost i lokalita bytu. Máte velkou rodinu? Pak se asi v malé garsonce neuskrovníte. Pracujete v centru Prahy a milujete ruch velkoměsta? Pak počítejte s tím, že za krásný a cenově dostupnější byt na okraji Prahy zaplatíte daň v podobě každodenního dojíždění. Důležitým kritériem by tedy pro vás při výběru kromě ceny měla být především velikost bytu a dostupnost MHD, případně možnost parkování. Zavčasu také začněte řešit financování bytu a případný výběr hypotéky. Doporučujeme využít hypoteční kalkulačku od banky CREDITAS, abyste zjistili své splátkové možnosti.

2. Kde hledat byt?

Jakmile máte představu o velikosti, lokalitě a ceně bytu, přichází na řadu otázka, kde byt hledat. Tou nejsnazší cestou je pochopitelně internet – stránky realitních kanceláří, developerských projektů a v neposlední řadě sociální sítě, kde se můžete poptat známých či v různých facebookových skupinách. Z tradičnějších způsobů pak můžete využít služeb prověřené realitní kanceláře. Při koupi bytu přes realitní kancelář si jen dejte pozor na podmínky kupní a rezervační smlouvy, kterou s vámi realitka uzavře.

3. Výběr bytu

Když už víte, co a kde hledáte, pusťte se do té příjemné části – samotného výběru bytu. Nenechte se unést zdánlivě dokonale vyhlížejícím bytem a myslete na to, že ve většině případů zbydou v bytě pouze holé zdi. Každý byt, který se vám zalíbí a splňuje vaše požadavky, podrobte základní analýze. Zajímejte se především o právní stav bytu a informace uvedené v listu vlastnictví, které najdete v katastru nemovitostí v ČZÚK. Ten vám odhalí veškeré údaje o bytu, ale i vlastníkovi. Dozvíte se z něj také, zda se na byt nevztahují exekuce, soudní spory nebo dokonce zástava.

4. Prohlídka bytu

K samotné prohlídce bytu je nejvhodnější přizvat si odborníka nebo alespoň člověka, který se v bytech vyzná a dokáže odhalit nedostatky, kterých si vy jako laik nevšimnete. Při prohlídce bytu nevěnujte pozornost jen tomu, jak byt vypadá, ale zaměřte se i na jeho technický stav, konkrétně třeba rozvody elektřiny, stav koupelny, kuchyně, oken či zateplení. Díky přítomnosti odborníka navíc zjistíte, kolik peněz bude potřeba investovat do nezbytných úprav bytu.

Výběr bytu se může zdát jako zdlouhavý proces, ale věřte, že jakmile narazíte na ten svůj „vysněný“ byt, který vám bude vyhovovat po všech stránkách, následující proces koupě bytu vám bude připadat rychlý.




There is 1 comment

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist