Tipy, jak prodloužit životnost vydlabané dýně
Chcete si užít podzimní atmosféru s vydlabanými dýněmi co nejdéle? Náš článek vám přináší osvědčené tipy a triky, jak prodloužit životnost vydlabané dýně. Inspirujte se osvědčenými způsoby, jak uchovat vaše dýňové výtvory co nejdéle a oddat se podzimní atmosféře maximální možný čas.
Trvanlivost vydlabané dýně bývá zpravidla jeden týden. A to je sakra málo vzhledem k tomu, že jste si se svým dýňovým výtvorem dali tolik práce. Přinášíme vám zaručené tipy a triky, jak prodloužit životnost vydlabané dýně. Vše totiž začíná ještě před jejím samotným vydlabáním!
Správný výběr dýně na dlabání
Aby vydlabaná dýně dlouho vydržela, je nutné věnovat pozornost již jejímu výběru. K dlabání vybírejte takové plody, které jsou pevné a nepoškozené. Dýně s měkkou nebo poškozenou slupkou snáze podlehnou zkáze a hnilobě. A není nic žalostnějšího než se již po pár dnech dívat, jak je vaše dýňová lucerna nebo strašák zhroucený a prolezlý zelenou plísní. Takže vybírejte kvalitu – vyplatí se to!
Čistá slupka prodlouží trvanlivost dýně
Před samotným dlabáním je důležité dýni pořádně omýt a očistit. Ze slupky vodou smyjte veškeré bláto a nečistoty. Nepoužívejte však horkou vodu! Plně postačí studená nebo lehce vlažná voda. Dýně reagují na teplo a použití horké vody by dýni příliš neprospělo.
Praktické tipy, jak prodloužit trvanlivost vydlabané dýně
- Vyřezávejte opatrně ostrými nástroji
Při vyřezávání otvoru do dýně používejte ostré a vhodné nástroje. Přesný a hladký řez prodlouží její trvanlivost. Pokud jste se jako první rozhodli vyříznout horní část se stopkou – tak pozor a STOP! Jakékoliv ovoce nebo zelenina, kterému odstraníte stopku rychleji podléhá zkáze. Vhodnější bude otvor pro vydlabání udělat vzadu nebo na spodní straně dýně. A část se stopkou ponechejte tam, kde je.
- Odstraňte semena a vlákna
Důkladně vyčistěte dutinu dýně od všech semen a vláken. To zamezí vytváření vlhkého prostředí, které může způsobit hnilobu. Dýně s důkladně vydlabaným středem se vám také bude lépe vyřezávat. - Dezinfekce a zakonzervování?
Ano, vnitřek dýně je možné vydezinfikovat a zpomalit tak růst bakterií a plísní. Dezinfekční prostředek si snadno připravíte smícháním octa a vody. K zakonzervování je pak možné použít roztok vody s citronovou šťávou, kterou vyřezanou dýni orosíte. Osvědčená je také kombinace vody s několika kapkami mátového oleje. Případně je možné koupit speciální přípravky k prodloužení životnosti. Velké vykrojené části – jako jsou třeba oči nebo ústa opatrně v řezu potřete vazelínou, olivovým olejem nebo i obyčejným olejem, který používáte v kuchyni.
- Nechte dýni dobře oschnout
Vyřezanou dýni nechejte i několik hodin volně stát na vzduchu, aby se volně odpařila vlhkost. Nesnažte se však schnutí uspíšit třeba použitím fénu. Horký vzduch nedělá dýním dobře. K prvnímu vysušení použijte třeba starý ručník nebo utěrku. Doschnutí pak ponechejte na volném proudícím vzduchu. Zároveň dýni za účelem uschnutí neumisťujte na sluníčko, ale raději pěkně do stínu. Abyste uzamkli vlhkost uvnitř slupky, použijte lak na vlasy nebo ji můžete potřít, bezbarvým lakem na nehty. - Omezte manipulaci
Vydlabanou a vyřezanou dýní manipulujte co nejméně, abyste zabránili poškození slupky. Zvolte jí jedno čestné místo, kde vám i kolemjdoucím bude dlouho dělat radost. - Přemýšlejte o alternativách k svíčkám
Pokud používáte dýni jako lucernu, mějte na paměti, že svíčky mohou zvyšovat vlhkost a zkracovat trvanlivost. Elektrické svíčky jsou vhodnější alternativou a to i s ohledem na bezpečnost.
Dodržením těchto tipů by měla vydlabaná dýně vydržet co nejdéle. Pamatujte však, že se i přesto to se postupem času začne kazit a podlehne zkáze, zejména pokud je vystavena teplu a vlhkosti.
Related Articles