uvod

2. Jak se staví dřevostavba – Od vlastního návrhu po projekt

Ještě před naší první návštěvou projekční kanceláře jsme si nakreslili dispozici domu, přesně tak jak bychom si dům představovali. Nejprve na papír, pak v počítači včetně 3D modelu. Teprve pak přišel čas na hledání projektanta, který nakreslí projekt domu. O tom jak konkrétně jsme postupovali se dočtete v tomto článku.

Jak jsem již psal v předchozím povídání o výběru pozemku, hledali jsme pozemek vhodný pro stavbu roubenky. Nakreslili jsme si alespoň nahrubo, jak by měla stavba vypadat a začali jsme hledat projektanta, který by nám náš vysněný domeček nakreslil.

Naše představa o ceně projektu byla tak kolem 60 tis Kč. Když jsme ale začali zjišťovat ceny individuálních projektů roubenek, moc často jsme cenovku pod 100 tis Kč neslyšeli. Nakonec jsme dostali doporučení na našeho známého, který má dokonce s kreslením roubenek zkušenosti. Dohodli jsme se na projektu za velice sympatickou cenu, která byla ještě výrazně nižší než naše původní představa. Sice nás sám projektant i naši kamarádi upozornili, že ho musíme hodně urgovat. Že to nebude práce na měsíc, ale měli jsme více než rok času, tak pro nás toto nebylo překážkou.

Nakonec byl však čas naším největším nepřítelem, který výrazně určil finální rozhodnutí o stavbě, matriálu stavby i dodavateli. O tom, ale až později.

půdorys domuKdyž laik „projektuje“ dům

Zpět k našemu projektu. Po nakreslení hrubého půdorysu domku na papír, jsem si stáhl program Room Arranger, ve kterém jsem následně začal kreslit vlastní podobu domu. Program je v 30 denní trial verzi zdarma, pokud ho chcete používat déle, je nutné zaplatit licenční poplatek necelých 20 USD. V ČR je navíc možnost platit převodem v českých korunách. V programu se velice rychle zorientuje i naprostý laik. Během pár hodin se s programem naučil i můj tenkrát šestiletý syn a kreslil si v programu vlastní domy, dokonce i patrové paneláky včetně podzemních garáží 🙂

Navrhněte si vlastní 3D interiér, včetně základního vybavení.

Navrhněte si vlastní 3D interiér, včetně základního vybavení.

Po chvíli jsem zjistil, že základní knihovna vybavení mi v základní verzi nestačí. Na internetu však naleznete řadu dalších položek, které velice jednoduše stáhnete a můžete plně využívat.

Díky tomuto programu jsem původní půdorys několikrát změnil, než jsem našel optimální a vyladěný dům podle našich představ. Program umožňuje 3D animaci a tak si po nakreslení půdorysu a doplnění oken, můžete domem procházet a lépe si tak představit finální podobu. Pro ilustraci přikládám několik obrázků z průběhu navrhování, ale na webu naleznete i mnohem povedenější příklady.

Navrhnout 3D projekt domu zvládne s trochou šikovnosti i naprostý laik.

Navrhnout 3D projekt domu zvládne s trochou šikovnosti i naprostý laik.

Tato vaše vlastní práce vám následně ušetří spoustu času u projektanta a především jeho práci.

S finálním návrhem jsme tedy přišli za projektantem a začali ladit detaily. Samozřejmě jeho zkušenosti nás ještě o kus posunuly. Doladili jsme podobu domečku téměř k dokonalosti a naší spokojenosti.

Konzultujte návrh se stavebníkem – praktikem

Díky tomu, že jsme věděli, že střechu domu nám bude dělat náš kamarád a majitel firmy realizující střechy na klíč Tango Šeda, ukázali jsme mu návrh ještě v ranné fázi projektu. Díky jeho praktickým zkušenostem, nám navrhl super vylepšení. To celý dům ještě více prosvětlilo. Zároveň nám poradil, abychom projektantem navržené atiky upravili na jednodušší. Nikoliv z důvodu estetického nebo funkčního, ale upozornil nás na pracnost řešení, které by střechu prodražilo o cca 100 tis Kč!

Neměli jsme ještě finální projekt, ale měli jsme hrubý návrh a začali hledat dodavatele, který nám dům postaví. V nejbližším okolí máme 2 firmy, které roubené domy staví. Tak byla jasná volba, kam budou směřovat naše první kroky. Zároveň jsme chtěli znát hrubý rozpočet naší stavby dříve, než bude projekt dokončený, abychom pak nebyli překvapeni a nemuseli projekt nechat přepracovat.

Zároveň jsme tuto hrubou studii poslali městskému architektovi k vyjádření a odsouhlasení, zda nebude problém takovou stavbu realizovat. Nevím, zda jsme měli štěstí nebo je to standard, ale kladnou odpověď jsem dostali téměř obratem.

Vlastní návrhy domu a výběr projektanta pohledem ženy

Lahvinka vína, čtverečkový papír, tužky, obrnit se trpělivostí a jde se na to… Zkusíme „hodit na papír“ naši představu o tom, jak by měl náš společný dům vypadat. Shodujeme se na tom, že bude přízemní, obývací část bude spojená s kuchyní a jídelnou. Nesmí zde chybět pracovna, ložnice a dva dětské pokoje. I přes to ve mně hlodá obava, abychom se dokázali shodnout na vnitřní dispozici domu. Přeci jenom máme každý trochu odlišné představy a bude nutné najít rozumný kompromis.

Během jednoho večera, bez hádek a dohadů, je hrubý půdorys na světě. A vlastně nás to baví! S manželovou vášní pro techniku a jednoduchým prográmkem mi brzy ukazuje i 3D procházku domem. Protože s prostorovou představivostí jsem na štíru, tak mi tohle přijde naprosto úžasné! Protože přesně víme, co chceme, jak bude náš dům vypadat, tak je i jednání s projektantem v pohodě. Snažil se nám vlastní invencí navrhnout vlastní úpravu dispozice, ale nakonec jsme stejně skončili u našeho návrhu. S několika praktickými změnami je tak brzy finální návrh na světě.

Seriál „Jak se staví dřevostavba“:

1. Jak se staví dřevostavba – výběr pozemku

 




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist