cedr

3. Jak se staví dřevostavba – roubenka z cedru

Dřevo, cihla, beton, pórobeton nebo jiný materiál? Na začátku jsme si vysnili dům z masivních dřevěných opracovaných trámů, tedy moderní roubenou stavbu. Jak to dopadlo? Jaký materiál jsme nakonec zvolili a proč? Výběru materiálu na stavbu domu se věnuji v tomto i dalších díle seriálu „Jak se staví dřevostavba“. Dnes trochu zeširoka k červenému cedru.

Jak jsem již psal v úvodním povídání o výběru pozemku, hledali jsme pozemek vhodný pro stavbu roubenky. Tedy stavby z masivních dřevěných opracovaných trámů. Nechtěli jsme klasickou roubenku s červenou sedlovou střechou, ale moderní nízkoenergetickou stavbu.

cedrOd začátku jsme chtěli znát cenu stavby z červeného cedru. Cedr jsme si vybrali především z důvodu jeho vlastností, a protože cedr je prostě krásný. O vlastnostech dřeva jsme psali v článku Jaké dřevo na stavbu roubenky, nebudu se o něm tedy na tomto místě příliš rozepisovat. My jsme si červený cedr vysnili především pro jeho bezúdržbovost, vůni, kresbu, barvu a krásu dřeva.

 

Foto: freeimages.com

Červený cedr je prakticky bezúdržbový, má krásnou texturu dřeva, vůni a je příjemný na dotek.

Bezúdržbový červený cedr

Žádná stavba není naprosto bezúdržbová, to je utopie. V případě roubenek to pak platí dvojnásob. Zeptáte-li se jakéhokoliv laika, tak vám řekne, že si nedovede představit, že by roubenka neměla být ošetřovaná laky a nátěry. Že jedině tak si dřevo zachová svou barvu, krásu a nepustí se do něj dřevokazný hmyz.

Toto však není úplně tak pravda. My jsme byli rozhodnutí, že náš dům nebudeme natírat ani napouštět spoustou lepidel a chemie, kterou nátěry obsahují. Dům necháme přírodní – co se tedy nátěrů týká – bezúdržbový. Nenatírat cedr, ale i jakoukoliv další dřevinu znamená, že se vám líbí jeho šedá patina, kterou dřevo po letech získá. Smíříte se také se silicemi, které na některých místech ze dřeva vytékají. I bez jakékoliv údržby dům z cedru bez problémů přežije vás i další generace.

Cena roubenky z cedru

Foto: freeimages.com

Každé dřevo, pokud zůstává neošetřené, časem získá šedou patinu.

Byli jsme téměř přesvědčeni, že cena stavby bude mimo naše finanční možnosti… Na druhou stranu, pokud bychom to neudělali, tak bychom v budoucnu určitě litovali, že jsme to alespoň nezkusili.

Jednalo se o přízemní bungalov do 150 m2. O tom, že budeme stavět přízemní dům, jsme byli rozhodnuti od začátku z mnoha důvodů. Ten hlavní důvod byla praktičnost. Dům stavíme téměř bezbariérový, myslíme totiž na stáří a neradi bychom v budoucnu dělali v domě velké stavební úpravy. Ostatně v dřevostavbě to ani není příliš možné. Nízkopodlažní domy se nám líbí a zároveň nechceme nic velkého i z praktického důvodu uklízení. Navíc v přízemním domě máte jen minimum nevyužitého prostoru jako je např. schodiště nebo zkosené zdi v podkroví.

Nechali jsme si tedy nacenit dům, dle našeho hrubého projektu (okótované půdorysy a řezy). Cena hrubé stavby domu z červeného cedru, bez příček a základové desky vyšla v prvním nástřelu na 1,8 mil Kč bez DPH. Ideální rozpočet na celou stavbu, který jsme si stanovili, byl kolem 3-3,5 mil komplet! Komplet myslím i s kuchyní, terénními úpravami kolem domu, příjezdovou cestou, zasíťováním apod. a samozřejmě včetně DPH.

Neměli jsme zatím žádné velké zkušenosti a cena hrubé stavby nám přišla, dle očekávání vysoká, ale ne zase tak moc. Pokud bychom šetřili, tak bychom se do rozpočtu mohli vejít.

Ano, je to přesně jak asi tušíte, velice brzy jsme tuto variantu zavrhli a vrátili se nohama na zem. Cedr nebude. Žádné velké zklamání, byl to sen, ale co kdyby… S pokorou jsme tedy hledali dál optimální řešení, které nám splní náš sen, bydlení v roubence. Poptali jsme tedy roubenku ze smrku.

Roubenka z cedru pohledem ženy

Krásná barva, úžasná vůně… prý na vás v domě ze dřeva dýchne jedinečná atmosféra. Pohoda a pohlazení po duši, harmonie a vnitřní klid, útulnost. Slovo „domov“ zde nabývá nové dimenze. Ano, to se moc hezky poslouchá, ale i když jsem duší romantik, tak vždy potřebuji hmatatelný důkaz a ověření si takových tvrzení. A tím spíš, že se jedná a dům, ve kterém mám strávit zbytek života a investovat do něj nemalou částku.

Uvítala jsem tedy možnost osobně navštívit a prohlédnout si roubenku vystavěnou z červeného cedru. Už při vstupu na mě dýchla pohodová atmosféra. Zajímala mě spousta věcí – třeba kolik toho vydrží stěna za kuchyňskou linkou – byla totiž bez obkladu, přírodní dřevo v krásném červenohnědém odstínu. Vypadalo jako nové a přitom dům již funguje několik let, žije v něm rodina s malými dětmi a psy. Taktéž mě překvapila koupelna. Nejvíce exponovaná stěna za umyvadlem a také kolem vany – bez obkladu. Jen dřevo a dřevo. Ano, v místě, kde voda evidentně nejvíce na zeď dopadá, měl cedr tmavší odstín, toť vše. O úžasném vzhledu zvenčí nebudu ani psát.

Jak naše hledání ideálního materiálu pro stavbu rodinného domu pokračovalo, co jsme nakonec zvolili a proč, se dočtete v následujících dílech. Ve čtení můžete pokračovat v pokračování nazvaném „sendvičová roubenka ze smrku“.

SERIÁL „JAK SE STAVÍ DŘEVOSTAVBA“:

2. Jak se staví dřevostavba – Od vlastního návrhu po projekt

 

 




There is 1 comment

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist