Jak skladovat česnek
Je známo, že český česnek je hodně ceněn – u nás i v zahraničí. Doba sklizně česneku nastává přibližně v půlce července a trvá i v srpnu. Kdy přesně se česnek sklízí, a hlavně jak ho skladovat – to občas bývá trochu alchymie. Dobře usušený a správně skladovaný česnek vydrží dobrý i rok.
Kdy sklízet česnek
Česnek sklízíme podle jeho druhu. Vždy ho však sklízíme za suchého počasí. Hlavní sezóna sklizně je v létě. Záleží, jakou odrůdu pěstujeme. Zpravidla se sklízí 16 – 36 týdnů po výsadbě.
Pokud pěstujeme tzv. nepaličáky, které jsme vysadili na podzim, pak je sklízíme zhruba v polovině července. Vytahujeme je ze země, jakmile stonky v krčku změknou a rostliny začnou poléhat a nať žloutnout. V době sklizně by měl mít česnek 3-4 slupky. Jarní nepaličáky sklízíme v srpnu.
U paličáků je nejvhodnější doba ke sklizni, kdy se stočený konec stvolu napřímí. Měl by mít 4-5 dužnatých listů. V době sklizně má 4-5 slupek.
Rostliny podryjeme rýčem a vytáhneme ze země. Zbavíme je opatrně zeminy a vytřídíme cibule napadené chorobami, poškozené a se značně redukovaným kořenovým systémem.
Nikdy neoklepáváme rostliny o sebe!
Skladování česneku
Česnek svážeme do svazků a zavěsíme na vzdušném místě, aby proschl. Zhruba po třech týdnech odstřihneme nať cca 3-4 cm nad krčkem, kořeny zkrátíme na půl centimetru a česnek narovnáme na lískách a uložíme do suché a místnosti, která nepromrzne. Zároveň vybíráme nejlepší cibule pro podzimní nebo jarní výsadbu.
Česnek můžeme také po sklizni vázat do copů a takto ho i usušit a uskladnit. V dobrých podmínkách trvá sušení česneku přibližně jeden měsíc.
Related Articles