Jak vybrat krb nebo krbová kamna
Pohled do živých plamenů láká lidský pohled od pravěku a v minulosti krb byl nejrozšířenějším typem topení. V současnosti se ale v různých variacích vrací i do luxusních interiérů.
Krby se přestaly užívat kvůli malému komfortu a nízké tepelné účinnosti. Moderní technologie nyní umožňují tato negativa odstranit a krb může být znovu funkční dominantou interiéru. Tradiční krby s otevřeným ohništěm ovšem patří jen do historických budov hradů nebo do drsných lesáckých chat. Největší nedostatek – totiž skutečnost, že většina tepla z krbu uniká bez užitku komínem – řeší moderní krby systémem s uzavřeným topeništěm s prosklenými dvířky a účinnou předávací plochou, kterou krb s krbovou vložkou dokáže účinně topit.
Krby v moderním plášti
Nejdůležitější součástí moderního krbu jsou krbové vložky zejména proto, že umožňují jeho bezpečný provoz a současně rovnoměrné spalování. Díky tomu zvyšují účinnost topení, takže krb může konkurovat jiným typům topidel.
Krbové vložky mohou být jedno- nebo dvouplášťové. První typ je vyroben zpravidla z litiny a má velmi dobré akumulační vlastnosti, pomaleji se zahřívají, o to déle jsou schopny uchovat teplo v době, kdy už se v krbu netopí. Dvouplášťové vložky zase umožňují rozšíření působnosti krbu do jiných místností. Účinnost se u uzavřených teplovzdušných krbů s dvouplášťovou vložkou pohybuje v rozmezí 65 až 80 % a topení krbem se nemusí omezovat pouze na jednu místnost – vložky s rozvodem teplého vzduchu umožňují vytápět i několik dalších místností v domě. Krb tak může být hlavním topným systémem.
Záleží na výkonu
Živé, a přitom bezpečné plameny ale nemusí do interiéru přinášet jen krb. Určitým kompromisem mezi klasickými kamny a efektem krbu jsou v širokém sortimentu vyráběná krbová kamna. Jejich nezanedbatelnou výhodou jsou nižší pořizovací náklady – začínají zhruba na deseti tisících korun – ale i snadná doprava, instalace a mobilita.
Důležitým momentem při výběru krbových kamen je kromě designu jejich výkon, mohlo by se totiž stát, že kamna z příliš velkou výhřevností budou při užívání interiér nepříjemně přehřívat. Výrobci zájemcům často poskytují na webových stránkách praktické kalkulačky pro výpočet potřebného výkonu krbových kamen, obecně ale platí, že 1 kW výkonu kamen vyhřeje prostor o objemu 20 m3 ve starším domě a 40 m3 v novějším domě z moderních stavebních materiálů.
I v případě krbových kamen lze volit ze dvou konstrukčních variant a pořídit kamna jedno- či dvouplášťová. Topný účinek jednoplášťových kamna spočívá v sálání, dvouplášťová krbová kamna fungují na konvekčním principu a místnost vytápějí prouděním teplého vzduchu. Výhodou jednodušší jednoplášťové varianty je rychlý náběh tepelného efektu (ale i rychlejší vychladání), dvouplášťová krbová kamna prostor vytopí pomaleji, dokáží ale vyhřát větší prostor.
Účel je třeba zvážit
Vedle výkonu je pro výběr krbu či krbových kamen určující i účel a způsob užívání, který jejich pořízením zamýšlíme. Jinak musíme postupovat, pokud chceme mít tento zdroj tepla jako estetický doplněk, jinak v případě, že je cílem skutečně efektivní topení v domě. V prvním případě nemůžeme počítat s účinným vytápěním po celou dobu topné sezóny a spolehnout na některý jiný zdroj tepla.
Problém s nutností pravidelné obsluhy a účinností ale lze vyřešit. Skutečně efektivní vytápění umožní krb či kamna s takzvaným sekundárním spalováním. V rámci topného procesu to znamená,že je do spalovací komory přisáván vzduch, díky kterému se pak spalují prachové částice a plyny vzniklé při hoření paliva. To umožňují i levné varianty krbů a kamen. V jejich topeništi pak palivo žhne, vydává příjemné sálavé teplo a hoření plynných produktů pak zajišťuje až dvojnásobnou účinnost topení. Výhodou je navíc až čtyřicetiprocentní úspora paliva a delší interval mezi přikládáním.
Kam dál?
Topení v krbu na dřevo nebo v krbu na plyn?
Poměrně pěkně napsané, ale pár věcí uniklo. Komplexní přehled (nic lepšího jsem na tuzemském webu nenašel) o výběru krbu je třeba tady http://www.flamen.cz/cz/jak-vybrat/ 😉
Máte tu velice užitečné informace, ty mi chyběly, tudíž Vám mockrát děkuji za spolehlivé informace 🙂