zahrada po zimě

Jakou péči vyžaduje zahrada po zimě

Zima sice ještě svou plnou sílu neukázala a do jara ještě pár týdnů zbývá… Už nyní ale každý správný zahrádkář přemýšlí nad tím, jakou péči bude vyžadovat zahrada po zimě. Abychom se v letní sezóně mohli těšit z krásně zelené zahrady, pak je nutné ji správně nastartovat. Nejvíce péče bude po zimě potřebovat trávník, keře, živé ploty a záhony.

Bez správných nástrojů to nepůjde. V některých případech si vystačíme s ručním nářadím – hráběmi, lopatou, rýčem nebo zahradnickými nůžkami. Na těžší práci je však vhodné zvolit ty správné motorizované pomocníky – vertikutátor, sekačku, křovinořez, rotavátor nebo prořezávací pilku.

Co s trávníkem po zimě?

Jako první by měl přijít na řadu důkladný úklid. Z trávníku odstraňte všechny zbytky napadaného listí, všechny větve a větvičky coby pozůstatek hojného větrného počasí, vysbírejte všechny větší kameny. Trávník posekejte a poté provzdušněte.

Už dávno neplatí, že k provzdušnění nejlépe poslouží vertikutační hrábě. Ideálním motorizovaným pomocníkem je vertikutátor. Ten odstraní nános mechu i plevele. Trávník prořeže a tím provzdušní. Díky tomu bude pažit hustší a lépe poroste. Vertikutace zajistí trávníku dostatečný příjem živin a vláhy.

Foto: hondastroje.czJak na další péči o trávník?

V péči o krásně zelený pažit se neobejdete bez travní sekačky. V závislosti na tom, jak velkou plochu budete sekat vybírejte vhodnou sekačku. V autorizovaných prodejnách HONDA vám s výběrem rádi poradí, sekačku si budete moci osahat a ozkoušet.

Pokud již sekačku vlastníte, pak byste měli zajistit dostatečné ostří žacích nožů. Ty budou možná po minulé sezóně otupěné. Tupá sekačka bude trávník spíše okusovat. Travní stébla se budou třepit, což je živná půda pro houbové choroby, trávník bude rychleji žloutnout a sesychat.

Na sekání vysoké trávy a těžko přístupných míst kolem plotu, chodníků, skalek, záhonů… využijete křovinořez. Nebudete ho možná používat tak často jako travní sekačku, své uplatnění při péči o trávník ale určitě najde a vám ušetří spoustu zbytečné práce navíc.

Jarní sestřih stromů a keřů

Živé ploty, stromy a keře potřebují na jaře omlazující sestřih. Vždy přihlédněte k odrůdě a druhu dřeviny. Rozhodně nestříhejte zahradu plošně. Každý strom či keř potřebuje specifickou péči.

Aby vám šla práce snadno o d ruky a sestřih byl dokonalý, pak na živý plot použijte ideálně plotostřih. Pokud zvolíte akumulátorový plotostřih, pak budete s jeho funkčností jistě naprosto spokojeni. Už nebudete muset shánět dostatečně dlouhou prodlužovačku, neustále za sebou tahat kabel, a navíc zcela vymizí rizika přeseknutí kabelu, které se při chvilkové nepozornosti může přihodit raz dva. Akumulátorový plotostřih je stejně výkonný pomocník. Je lehký a starosti s kabelem jsou ty tam!

Foto: hondastroje.czSkvělou alternativou je také benzínový plotostřih. I ten v sobě skrývá uživatelský komfort „bez kabelu“.

Na jarní prostřih stromů pak při drobné úpravě postačí zahradnické pákové nůžky. Při masivnějším prostřihu však raději sáhněte po prořezávací pilce. Ta zvládne práci rychleji a pro vás s menší námahou, a navíc si bez problémů poradí i se silnějšími větvemi.

Odpad v podobě větví, je pak ideální rozdrtit ve štěpkovači.

Příprava záhonů na další sezónu

Abyste se mohli těšit z dobré úrody, pak je nutné připravit včas záhony. Ty byste měli zrýt, pokud jste to nestihli na podzim velmi brzy z jara. Na menší záhony vám budou stačit ruce a rýč. S těmi rozsáhlejšími si poradí rotavátor. Ten zajistí dostatečně prokypření a provzdušnění půdy.




There is 1 comment

Add yours
  1. Vladimír Černý

    Dobrý den,

    zdědil jsem starší sekačku model STIGA Combi 55 SVQ H – covybrat.cz/recenze-stiga-combi-55-svq-h/ , bohužel bes sběrného koše . Je možné tento koš ještě dokoupit ?Zatím jsem ho nikde nesehnal .


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist