Jaro a pokojové květiny
Letošní zima je dlouhá nejenom pro každého z nás, ale i naše pokojové květiny. Zimní měsíce jsou pro ně velkou zkouškou – vysoké teploty ústředního topení, suchý vzduch, nárazové větrání a příliv ledového vzduchu. To vše se na květinách podepisuje. S blížícím se jarem bychom jim proto měli věnovat zvýšenou péči.
Zkuste si prohlédnout své pokojovky z blízka… možná zjistíte, že začínají znovu obrážet, tu vyrašil nový lístek a jejich barva se z mírně šedavé mění opět na krásně zelenou. To je způsobeno blížícím se jarem, které i rostliny vycítí. Pojďme se tedy podívat na to, jak o ně v této přechodné době správně pečovat. Za to se nám jistě odmění řadou nových přírůstků a zelení, která zútulní náš domov.
Péče o pokojové květiny po zimě
Zima pro rostliny představuje období vegetačního klidu – nepotřebují tedy takovou péči jako právě nyní s přicházejícím jarem. Pozor bychom si měli dát zvláště na správnou zálivku a výživu. S prodlužujícími se dny je rostlina déle aktivní, z listů se proto odpařuje vyšší množství vláhy, takže častější zálivka je opravdu potřebná. To však neznamená přelévání květin. Tím bychom jim naopak spíše uškodili. Ve stojící vodě by lehce mohlo dojít k zahnívání kořenů.
Dostatečná výživa
Aby se naše rostliny rychle zazelenaly a rozrůstaly se, pak je také důležitá jejich výživa. Hnojivo jim dodáváme pravidelně v menších dávkách. Samozřejmě každá rostlina vyžaduje individuální přístup. Obecně lze však říci, že ty rostliny, které mají vytvořit hodně listů (břečťan) přihnojujeme jeden až dvakrát týdně. Naopak rostlinám, které mají listů méně bude stačit dodání výživy jednou za měsíc. Při nadměrném hnojení by mohlo dojít k tomu, že rostlinky budou sice krásně zelené s řadou nových listů, to vše však na úkor květů. Příliš velká koncentrace hnojiva také může poškodit kořenový bal. Jestli-že se rozhodnete pro přesazení květin, pak je jejich dohnojování zbytečné, neboť nová zemina obsahuje živin dostatečné množství.
S již zmiňovaným přesazováním však raději opatrně. Při velmi brzkém přesazení bychom rostlině mohli způsobit spíše šok. Počkejte s tím tedy raději až na konec jara, kdy si můžete být jisti, že období vegetačního klidu je již dávno pryč. Po přesazení je také vhodná doba pro tvarování rostlin. Zbavíte je nechtěných výhonků a listů. Po sestřihu rostliny rychleji zhoustnou a zmohutní.
Vyčleňte si volné odpoledne a setřete ze všech listů prach – je nejen nevzhledný, ale také zabraňuje rostlinám volně dýchat. Existuje sice řada speciálních přípravků určených na čištění listů, nejúčinnější však jistě bude obyčejná vlažná sprcha.
A jestli-že se vám zdá čekání na jaro příliš dlouhé, zkuste si udělat alespoň malou radost a kupte si domů nějakou kytičku. Primule, lidově petrklíč, se svými barevnými kvítky dokáže to čekání jistě podstatně zkrátit a již dnes vnese do vašeho domova kousek jara!
Related Articles