pelety

Co jsou pelety a jak s nimi topit?

Otázka vytápění nás s přibývajícími chladnými dny trápí čím dál častěji. Jak vytápět efektivně a zároveň levně? Řešením pro rodinné domy může být vytápění peletami. To se řadí dlouhodobě mezi nejlevnější způsob vytápění. Co to však pelety jsou a jak s nimi efektivně topit?

Co jsou pelety?

Pod označením peleta si představte malý kousek slisované hmoty válcovitého tvaru s minimálním podílem popele a vody. Většinou mají průměr 6-8 mm a délku 20 – 30 mm. Slouží k topení jako náhražka fosilních paliv –  uhlí nebo zemního plynu. Pelety lze rozdělit na dřevěné a agropelety.

  • Dřevěné pelety – k jejich výrobě lisováním pod vysokým tlakem se používá dřevní odpad – piliny, hobliny… Je možné zakoupit pelety vyrobené například z jedné dřeviny (smrk, borovice, modřín, apod.). Jejich výhřevnost je pak lehce odlišná v závislosti na použité dřevině.
  • Agropelety – vyrábí se lisováním a k jejich výrobě jsou používány zbytky ze zemědělské výroby – seno, sláma, odpady vznikající při čištění obilovin, olejnin nebo luštěnin. Jsou také označovány jako alternativní pelety. Oproti těm dřevěným obsahují vyšší podíl popele.

pelety-na-ruceVýroba pelet

Pelety se lisují pod vysokým tlakem v peletárnách. Proces lisování ze vstupního materiálu (dřevního odpadu, slámy…) se nazývá peletizace. Proces lisování probíhá při teplotách okolo 100 °C, po vychladnutí drží svůj typický oválný tvar.

Jak poznat kvalitní pelety?

Stejně jako všechny výrobky mají i pelety své certifikované označení ENplus. Pokud tedy chcete kupovat ty kvalitní, pak si zkontrolujte, že mají označení A1. To jsou nejkvalitnější pelety určené pro vytápění v domácnostech.

Vyplatí se vytápění peletami?

Vytápění peletami je ekologičtější a zároveň levnější než topení fosilními palivy – uhlím nebo zemním plynem. Dlouhodobě se řadí mezi nejlevnější typy vytápění. Cenově jsou srovnatelné například s vytápěním hnědým uhlím. Avšak výhřevnost a hlavně ekologické aspekty hovoří pro pelety. Kvalitou vytápění uhlí mnohonásobně převyšují.

Jsou vhodné k vytápění starších domů, ale i novostaveb či nízkoenergetických domů, stejně jako průmyslových a administrativních budov.

pelety1Peletové kotle

Topí se s nimi v domácích krbech, kamnech nebo kotlích. Protože jsou sypké, lze s nimi topit i v kotelnách s automatickým provozem. Kde pravidelný přísun paliva do kotle zajišťují automatické zásobníky.  Je možné zakoupit pelety vyrobené například z jedné dřeviny (smrk, borovice, modřín, apod.). Jejich výhřevnost je pak lehce odlišná v závislosti na použité dřevině.

Ideální je pořídit si kotel na pelety. Jeho pořizovací náklady se pohybují kolem 60 tisíc korun. Avšak poměrně velkou část lze získat zpět díky kotlíkové dotaci. Kotel na peletami je umístěný v kotelně, odkud je teplo do místností rozváděno soustavou radiátorů. Moderní peletové kotle jsou naprosto nenáročné na obsluhu, jsou plně automatizované. Obsluhu kotle zvládne bez větší námahy i žena. Kotel má zásobník, odkud si sám automaticky dávkuje potřebné množství paliva. Kotel se sám zapaluje i zháší, je samočistící – není nutné vymetat popel, pouze jednou za čas vysypat zásobník na popel.




There is 1 comment

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist