kala1

Kaly – důstojné krásky

Čisté, jednoduché a úžasně efektní květy kal zdobí okrasné záhony zahrad. Pro svůj honosný až exotický vzhled jsou často součástí svatebních kytic případně jiných slavnostních květinových vazeb. Pokud máte obavy, že je vy sami vypěstovat nedokážete, pak vězte, že když jsem to zvládla já, pak to musí dokázat každý! Mám pro vás návod, jak pěstovat kaly i na vaší zahradě.

Moje babička kaly milovala. Už jako dítě si pamatuji úžasnou bělost květů kal, které zdobily okrasnou zahrádku a péči a lásku s jakou se o ně babi starala. Podařilo se mi získat několik hlíz této úžasné rostliny a rozhodla jsem se, že je zkusím vypěstovat sama.

Foto: LepeBydlet.cz

Kaly zdobí naší předzahrádku již třetím rokem. Přečtěte si i vy návod, jak pěstovat kaly. (1)

Blbuvzdorný návod na to, jak pěstovat kaly

Aneb jak to dělám já, naprostý laik a zahrádkářský začátečník.

  • Duben – získané hlízy ze sklepa přenáším na teplejší temné místo. U nás je to garáž, kde hlízy tak jednou za týden trochu orosím odstátou vodou.
  • Květenpříprava záhonu – nacházím vhodné místo, kde se kaly budou vyjímat. Připravuji pro ně záhon, který provzdušňuji přidáním trochy písku a přísun živin zajišťuji dodáním dostatečného množství zeminy z kompostu.
  • Květen po zmrzlýchvýsadba – do připraveného záhonu v rozestupech přibližně dvaceti centimetrů dělám jamky nejvíce 10 cm hluboké a do každé umisťuji několik hlíz kal. No asi jich je více než doporučovaných 10. Větší dospodu, menší navrch, klíček směřuje nahoru. Přihrnu na ně zpátky zeminu a dostatečně zalévám.
  • Červendostatečná zálivka a příznivé teploty zaručují, že již záhy začínají ze země vykukovat zelené výhonky listů. Záhon přihnojím Kristalonem.
  • Červenec – listy bujně raší, a zatímco vedle rostoucí jiřiny hynou pod útoky slimáků, kaly si vesele rostou dál. Objevují se první květy. Občas ze záhonu ručně odstraňuji vykukující plevel. Důležité pravidlo – zalévám, zalévám, zalévám…
  • Srpentěším se z nádherně rostlých květů, které zdobí vázu v obýváku doma i na chalupě. K rostlinám přihrnuji trochu kompostové zeminy – a zalévám, zalévám, zalévám…
  • Září – květů je méně, ale listy jsou stále hezky zelené. Rostliny již tolik nezalévám. Odstřihuji poslední pěkné květy, až ke konci měsíce již zažloutlé listy leží „zvladlé“ na zemi.
  • Říjen odstraňuji listy a rostliny již vůbec nezalévám. Protože počasí je příznivé nechávám jejich vyjmutí ze země až na konec měsíce. Opatrně odhrabávám zeminu a hlízy vytahuji. Očišťuji je od hlíny a nechávám na trávníku oschnout. Poté je pokládám do bedýnky, jen tak, bez ničeho a šup s nimi do sklepa.

Od listopadu do března si na kaly jen občas vzpomenu a doufám, že zimu v pohodě přečkají, tak aby je sousedé mohly příští rok zase na obdivovat.

Foto: LepeBydlet.cz

Bílé květy kal dělají radost nejen mě, ale i kolemjdoucím. (2)

Jistě, že to lze dělat sofistikovaněji a mnohem lépe. Já však nejsem žádný zahradnický guru a tohle mi prostě vyšlo a to dokonce několik let po sobě. Pokud však očekáváte trochu více odbornějších informací, pak s chutí čtěte dále.

Pár slov k původu kaly

Kaly někdy také nazývané kornoutice, odborně pak Zantedeschia jsou rostliny z čeledi áronovitých. Typické jsou pro ně osově souměrné jednoduché a přitom velmi krásné květy.

Jejich domovskou zemí je jižní a jihovýchodní Afrika, kde kvetou ve vysychajících bažinách. Jejich křížením se podařilo vypěstovat řadu barevných kultivarů. Obdivovat můžete květy zbarvené od tradiční bílé přes odstíny žluté, oranžové, po růžové, nachové až k rudým a fialových barvám, které jsou tak syté, že vypadají téměř jako černé. Výjimkou nejsou ani mramorované kultivary. Přičemž ozdobné mohou být i listy.

Foto: longfield-garden.com

Je možné zakoupit kultivary v celé škále barev. (3)

Zahradní kaly

Jsou pěstované z hlíz, které je nutné zazimovat obdobně jako jiřiny nebo kany. V letních měsících kvetou exoticky vyhlížejícími květy. Dorůstají výšky okolo 50 – 80 cm. Květy jsou vhodné pro řez a ve váze vydrží krásně svěží až 14 dní.

Oproti tomu pokojové kaly kvetou v zimních měsících a vegetační klid mají během léta, kdy je nutné omezit jejich zálivku.

Kde se bude kalám nejvíce dařit?

Kaly nejsou náročné, nejvíce jim bude vyhovovat slunné stanoviště. Půda by měla být dobře propustná a prohnojená. Vyvarujte se však jejich umístění na ohraničené vyvýšené záhony. Zde se jim kvůli rychlému vysychání půdy dařit nebude. Rostlina je vzhledem ke svému původu poměrně náročná na zálivku. Vhodná jsou i na lehce podmáčená místa, kde by jiné květiny uhnívaly.

V nádobě nebo na záhonu?

Pokud nemáte zahradu s okrasnými záhony, kam byste kaly zasadily, pak je možné je pěstovat i ve vhodných nádobách na balkónech či terasách. I zde je však nutné zachovat vegetační rytmus rostlin. Dodržujte dostatečnou zálivku a květináč umístěte spíše na stinné místo. Na prudkém jižním slunci by docházelo k příliš rychlému vysychání substrátu a to by květině nevyhovovalo.

Foto: longfield-gardens.com

Hlízy kal je nutné zazimovat obdobně jako třeba jiřiny. (4)

Jak zasadit kaly

Pokud jste dostaly nebo zakoupily hlízy kal, pak je vhodná doba pro jejich výsadbu na záhon zhruba v polovině května (po třech zmrzlých). Avšak již od počátku dubna je vhodné hlízy umístit na teplejší místo a občas je lehce zarosit. Hlízy tak snáze začnou vytvářet nové klíčky a dříve vykvetou. Hlízy s klíčky okolo 2 cm můžete zasadit (já však sadila i hlízy s mnohem menším klíčkem).

Do země je sadíme do tzv. hnízd. Do hloubky 5 – 10 cm vyhloubíme jamku, do které umístíme okolo 5 – 10 hlíz, s tím, že ty menší dáme nahoru. Nesázejte je příliš hluboko, nevyrostly by.

Skutečně efektního záhonu dosílíte pokud do jedné jamky zasadíte různobarevné hlízy.

Foto: longfield-gardens.com

Jsou úžasné ve slavnostních květinových vazbách nebo jen tak doma ve váze. (5)

Péče o kaly v letních měsících

Péče o kaly je velmi jednoduchá. Potřebují pouze vydatnou zálivku, tak aby substrát příliš nevysychal. Není příliš vhodné je okopávat. Dostatečným bude případné odstranění plevele okolo rostlin. Kaly jsou velmi odolné vůči škůdcům. A z vlastní zkušenosti vím, že ani slimákům příliš nechutnají. Záhon jiřin mi slimáci naprosto zdecimovaly, naproti tomu kaly si důstojně rostly dál.

Foto: longfield-gardens.com

Na trhu jsou k dostání i kultivary s černou barvou. (6)

Množení kal

Kaly se nejlépe množí dělením hlíz. To znamená, že pokud máme větší mateční hlízu, tak z ní jednoduše odlomíme menší část s očkem. Hlízku je pak vhodné nechat zaschnout a ještě lépe odlomené místo zamazat rozdrceným dřevěným uhlím nebo jeho popelem. Kaly je také možné vypěstovat ze semínek.

Foto: FreeImages.com

Žlutá varianta zahradních kal. (7)

Kaly a přezimování

V podzimních měsících po odkvětu omezte zálivku. Listy nechte volně uvadnout a poté je odstříhejte nebo ulomte. Moje zkušenost je taková, že odumřelé listy změknou a začnou odehnívat. K jejich odstranění tedy není nutná žádná výrazná síla.

Hlízy opatrně vyjměte ze záhonku, očistěte, nechejte oschnout a uložte do bedýnek. Lehce je můžete zasypat pískem.

Ideální pro uložení bude suchý sklep, kde teploty neklesnou pod bod mrazu.

Na konci března nebo počátkem dubna bedýnku přeneste na teplejší místo a hlízy začněte lehce rosit.

Foto: longfield-gardens.com

Pokud chcete do záhonu zasadit více barevných druhů, volte kontrastní světlé a tmavé odstíny. (8)

POZOR!!!

Málokdo ví, že kaly obsahují jedovaté silice, které mohou poškodit kůži případně způsobit otoky. Při požití se mohou objevit příznaky jako je podráždění sliznice úst a trávicího ústrojí, zvracení.

Kam dál?
Hortenzie vznešená ozdoba okrasných zahrad
Pěstování levandule

 




There is 1 comment

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist