Kotlíková dotace
Média pravidelně informují o nekonečných frontách, zástupu lidí, kteří mnohdy neváhají strávit noc před krajským úřadem, ve snaze podat žádost o kotlíkovou dotaci. Pořadí je totiž rozhodující. Od roku 2012 se jedná o sedmou výzvu ministerstva životního prostředí, kdy si můžete vyměnit starý kotel za nový v rámci evropských dotací. Peníze pak rozdělují krajské úřady. Na kotlíkovou dotaci lze dosáhnout v celé republice, historicky poprvé pak i na jihu Moravy.
Pro koho je dotace určena?
Staré kotle na tuhá paliva v současnosti patří mezi největší znečišťovatele ovzduší. Kouř z nich ohrožuje zdraví naše, našich sousedů i našich dětí. Kotlíková dotace je tedy určena těm, kteří topí tuhými palivy, ve straším kotli. Dotace se musí být využita na výměnu starých neekologických kotlů za moderní nízkoemisní kotle.
Jak velkou dotaci mohu získat?
Ministerstvo životního prostředí vyjednalo s EU celkem 9 miliard korun, což zajistí výměnu až 100 000 kotlů v celé ČR. Celkem je ale v Česku až 350 000 starých neekologických kotlů, které nebude možné od září 2022 používat. Kdo tedy zaváhá a nevyužije dotace, bude muset výměnu emisně nevyhovujícího kotle zaplatit ze svého.
Na jakou částku lze dosáhnout v rámci dotace a na co vše lze peníze z dotace použít? Letos můžete získat až 127 500 Kč na nový ekologický kotel nebo tepelné čerpadlo. Dotace je pak možno použít na pořízení nového zdroje tepla včetně nákladů na jeho instalaci, související stavební práce, rekonstrukce otopné soustavy včetně nezbytné regulace a měření, úpravy spalinových cest, finančně méně náročná opatření na snížení energetické náročnosti budovy i služby energetického specialisty.
Jak požádat o dotaci?
A nakonec jak tedy požádat o dotaci? V první řadě je třeba vědět, kdy váš krajský úřad vyhlásí výzvy pro občany. Každý kraj má jiné lhůty pro příjem žádostí, stejně tak je tomu i u formy. Některé kraje, například Olomoucký, umožňuje občanům podat žádost elektronicky i písemně. Středočeský kraj naproti tomu akceptuje žádost pouze písemně. Co je však pro většinu krajů společné, je vyplácení dotací, ke kterému dochází až ex post.
Úředníci pak hlásí, že nejčastěji problém je s vyplněním dotazníku pro žádost, který může zabrat až hodinu. Každý kraj má však řadu odborníků, kteří jsou ochotni s žádostí telefonicky i osobně pomoci.
Related Articles