Krásnoplodka je na zimní zahradě nepřehlédnutelná
Většina zahrad působí na podzim, a hlavně v zimě smutně. Bez barev, bez vůně kvetoucích rostlin, bez zelených stromů a keřů. Jinak tomu ale je, pokud máte na své zahradě krásnoplodku. Ta vnese po jinak ponurých zahrad hravou barevnost a krásu v podobě úžasně fialově zbarvených lesklých bobulí. Možná jste si jí při procházce městem na některé ze zahrad všimli i vy. Je totiž díky své barevnosti nepřehlédnutelná.
Co je to krásnoplodka?
Krásnoplodka je keř který se pěstuje v okrasných zahradách. Doputovala k nám z Číny, kde se s jejím pěstováním začalo. Její latinský název zní Callicarpa. Krásnoplodek je asi 150 druhů, ovšem pro venkovní pěstování v našich klimatických podmínkách je vhodná pouze krásnoplodka Bonierova. Tato šlechtěná odrůda bez problémů zvládá i mrazivé podmínky.
Její výsadba je poměrně oblíbená, a to zejména pro velmi netradiční a nápadně fialové zbarvení plodů – bobulí. Ty můžeme obdivovat na podzim, ovšem nejvíce vyniknou v zimě, kdy z keře již opadalo veškeré listí a zbyly na něm právě fialově zbarvené lesklé korálky bobulí.
Jak krásnoplodku pěstovat?
Keře vysazujte na jaře na slunné stanoviště. Má ráda propustnou humusovitou půdu a bohatší zálivku. Při koupi se informujte, zda se jedná o jednodomou nebo dvoudomou odrůdu. V případě jednodomé byste museli sadit keříky dva – samčí a samičí, abyste se dočkali krásně zbarvených bobulí. Případně lze také koupit samosprašnou odrůdu.
Keře krásnoplodky v našich podmínkách dorůstají výšky asi 2,5 metru. Je vhodné je sadit jako solitéry ve slunné části zahrady. I když se jedná o mrazuvzdorný keř, tak je vhodné ho v mrazivém období zakrývat u země chvojím, vrstvou shrabaného listí nebo humusu. Keře nejsou náchylné k onemocněním a napadnutím škůdci.
Brzy z jara je vhodné keřík nad zemí seříznout. Výrazného řezu se nemusíte obávat, květy a posléze bobule se objevují právě na nových výhoncích. Během sezóny plně doroste a zhoustne. V červnu kvete krásnoplodka nevýraznými drobnými narůžovělými kvítky. Od září se pak postupně začnou tvořit a vybarvovat bobule o velikosti 2-5 mm. Jejich plná krása vynikne zejména v zimním období, kdy její listy zčervenaly nebo zažloutly a opadaly.
Zajímavosti o krásnoplodkách
- Keře se dají velmi dobře tvarovat, jsou tedy často pěstovány i jako bonsaje.
- Krásnoplodka americká odpuzuje aromatem ze svých listů komáry a dotěrný hmyz. Lze ji pěstovat i u nás například na terase v nádobě či kontejneru. Na zimu ji však musíte umístit na teplé stanoviště. Venku by zimu nepřečkala.
- Bobule krásnoplodek jsou velmi hořké. Proto vás o jejich krásu nepřipraví ani nenechaví opeřenci, kteří v zimních měsících sezobnou kde co.
- Krásnoplodku lze bez problémů množit řízkováním.
- Z listů krásnoplodek se dají připravit i lahodné čaje. Z keře krásnoplodky Bonierovy to však raději nezkoušejte. Ta je skutečně jenom na okrasu.
Related Articles