Kuchyňská linka
Téma kuchyňských linek je skutečně velmi široké a obsáhnout vše v jednom jediném článku by vydalo spíše na román… Vždyť jen namátkou co vše vás napadne vyslovíme-li sousloví kuchyňská linka? – návrh, tvar, vzhled, barva, spotřebiče, obklady, pracovní deska, doplňky, osvětlení, nádobí, jídelní kout a v neposlední řadě padne také otázka: „A kolik to bude vlastně všechno stát?“
Při plánování rekonstrukce stávající kuchyně nebo při instalování kuchyně nové nás bude trápit otázka, zda celou realizaci kuchyňské linky zvládneme sami vlastními silami, dáme na doporučení známých na šikovného truhláře nebo oslovíme některé z renomovaných kuchyňských studií? Už při tomto rozhodování budou nepodstatnou roli hrát finance. Kuchyň budovanou svépomocí lze pořídit již od částky 20 000 korun (bez spotřebičů), naopak pokud budeme oslovovat některé z velkých kuchyňských studií může se cena vyšplhat až ke 400 000 korunám. Cenu samozřejmě ovlivňuje celá řada hledisek jako je samotná velikost kuchyňské linky, použitý materiál dvířek, typ kuchyňské desky, výsuvů, výběr spotřebičů apod. Obecně se rozumná cena za středně velkou kuchyňskou linku se zohledněním výše uvedených faktorů pohybuje od 60 000 do 150 000 korun.
Kuchyňská linka by měla být plně funkčním praktickým organismem splňujícím veškeré nároky a požadavky na pracovní prostor, úložné prostory, odkládací plochy, vhodné umístění spotřebičů a různých doplňků jakým může být například drátěný program a jeho různé vychytávky pro ukládání nádobí či potravin. Jestli-že cestou ke kuchyňské lince pro skleničku brkáte o židli a na pravém stehně máte neustále modřinu od hrany kuchyňské linky, pak s funkčností jistě nebude vše ve 100% pořádku. Sestavit praktickou,funkční a zároveň estetickou kuchyňskou linku není rozhodně jednoduchou záležitostí.
Materiály – barvy – design kuchňských linek
Je důležité, aby všechny prvky byly sladěny v jeden harmonický a plně funkční celek. Jedině tak se ve své kuchyni budete cítit příjemně a čas zde strávený nebude pouze povinností spojenou s přípravou jídla a umýváním nádobí. Záleží pouze na vás a vašem vkusu, zda se rozhodnete pro lakovaná dvířka, lamino, masiv, biodesky nebo MDF/foliová dvířka. Zda jejich otevírání bude klasické dvoukřídlé či jednokřídlé, výklopové,zásuvkové nebo to budou pouze police? Dáte přednost plným dvířkům, proskleným, s vitráží nebo raději roletu… záleží pouze na vašem vkusu! Na vás je výběr materiálu – bude to klasicky řešená kuchyň vyrobená na míru z masivu s mramorovou pracovní deskou. Nebo je vaším snem linka s prosklenými dvířky plná kovových efektů s použitím těch nejmodernějších materiálů a technologií? Měli byste se však řídit pravidlem, že prostor by měl působit uceleným dojmem. Při rozhodování o koupi moderní designové kuchyně pozor na to, aby supermoderní design nebyl na úkor funkčnosti. Pak by takováto kuchyňská linka sloužila spíše ke koukání…
Moderním trendem jsou různě velké vrchní skříňky kuchyňské linky, které jsou doplněny policemi tak, aby tvořily jednotný celek. Police pak mohou být vytvořeny z materiálu, který je použitý na dvířkách nebo naopak ze sádrokartonu s barevným nátěrem ladícím s ostatním zařízením kuchyně. Co se týká barev – nebojte se popustit uzdu fantazii a pohrajte si s barvami. Optimální jsou tři různě skombinované barvy – dvířka, zeď, obklady… v různých modifikacích se pak stejné barvy objeví na pracovní ploše, úchytech a doplňcích (talířích, hrnečcích, miskách, hodinách, zácloně v okně, prostírání apod.) Co se týká obkladů, tak v současné době hrají stále prim mozaiky. Lze si zvolit z široké škály barev a designů.
Kuchyň je ve většině domácností centrum života a komunikace v rodině. Proto při její rekonstrukci nebo koupi nové kuchyňské linky zvažte všechny aspekty její funkčnosti. Zde platí při zařizování dvojnásob, že to nejlevnější řešení nemusí být tím nejsprávnějším, a že šetřit na nesprávném místě se nevyplácí.
Related Articles