Látkové stínění v domácnosti – klíč k hezčím pokojům a nižším účtům
Představte si tu situaci. Máte před sebou líné sobotní dopoledne a plánujete si trochu pospat. Do ložnice ale vtrhne nepříjemné ranní slunce a nekompromisně vás vytáhne z postele. Ježí se vám při té představě chlupy? Zachrání vás látkové stínění do domácností.
Technologie stínění přinášejí spoustu možností. Nejde pouze o ochranu před teplem a světlem – rolety ušetří také peněženku. Jaké druhy stínění existují a proč potřebujete právě to látkové?
Typy interiérového stínění
Výběr vhodného stínění může zkomplikovat to, že se na trhu nabízí nespočet možností. Neexistuje přitom univerzální řešení. Druhy stínění se liší svojí funkcí, designem a úsporou tepla.
- Horizontální žaluzie – nejoblíbenější forma, kterou večer zatáhnete a přes den roztáhnete. Umožňuje plynulou regulaci světelného toku. Snadné ovládání zajišťuje mechanismus s kuličkovým provázkem.
- Rolety den a noc – horizontální žaluzie s látkovým podkladem se montují přímo na rám okna. Vyrábějí se v různých variacích, vždy ale do šířky 130 cm.
- Plissé – skládané látkové žaluzie, které se vyrábějí podle propustnosti světla. Hodí se i na střešní okna.
- Posuvné stěny – oblíbené u milovníků japonského stylu. Posuvná stěna zasazená v kolejnici se používá hlavně k zastínění velkých oken. Slouží i k rozdělení velkých místností.
- Vertikální žaluzie – dnes se s nimi setkáme jen ve starších kancelářích. V minulosti se jednalo o trendy, ale nepříliš účinné řešení.
Jaké stínění zvolit?
Při výběru stínění záleží nejen na preferencích obyvatel domácnosti. Řiďte se především tím, k čemu místnost slouží a na jakou světovou stranu míří okna.
- Východ – slunce svítí ráno, kdy ohřívá místnost. V obytných místnostech doporučujeme látkové stínění jako římské rolety, které rozptýlí ostré světlo, zároveň ale do místnosti pustí teplo.
- Západ – odpolední a večerní intenzivní paprsky ostře svítí a navíc dokážou místnost pořádně vytopit. Vhodné jsou proto horizontální žaluzie nebo plné látkové rolety.
- Sever – do místnosti téměř nedopadá slunce, a proto místnosti orientované na sever nevyžadují speciální typ stínění.
- Jih – přesně naopak je to ale u pokojů směrem na jih. V létě se zde drží úmorné horko a stínění musí vydržet opravdu hodně. Hodí se sem proto horizontální rolety a žaluzie.
Výhody interiérového stínění
Kromě estetické stránky místnosti rolety zlepšují i další stránky bydlení. V místnosti udržují přijatelnou teplotu a díky propustné vrstvě umožňují snadné větrání, a to i přesto, že se montují do špalety nad oknem.
Látkové stínění navíc chrání před tepelnými ztrátami. V tomto ohledu mají textilní rolety navrch před klasickými plastovými žaluziemi. Ty tuto schopnost nemají a slouží čistě ke stínění slunečních paprsků.
Rolety navíc šetří peněženku. V létě zabraňují přehřívání místností a díky tomu ušetříte za ochlazování domácnosti například formou klimatizace. V zimě zase další vrstva zabraňuje úniku tepla směrem ven.
Interiérové stínění má ještě jednu výhodu. Pokud bydlíte v nižších patrech, zabraňují zvědavým očím ve sledování dění ve vaší domácnosti. To dobře znají všichni, kdo si vyzkoušeli bydlení na sídlišti a v panelových domech.
Funkčnost, úspory a estetika
Stínění v domácnosti nepřikládáme velkou důležitost. V době projektování domácnosti nás zajímají skříně, spotřebiče a jiné prvky. Rozdíl ale poznáme hned, jakmile do oken nainstalujeme první žaluzie.
Látkové rolety jsou šikovný prvek, který spojuje funkčnost a estetiku. Závěsy, záclony, rolety i žaluzie jsou proto stále oblíbenějším doplňkem, který ozdobí místnost a šetří peníze.
Related Articles