minimalistický styl

Minimalistický styl

Je charakteristický svou čistotou, jednoduchými liniemi a střídmými tvary. Ocení ho zejména typ lidí, který má rád vše přehledné a zorganizované, je spíše perfekcionalista a nesnáší chaos. Minimalistický styl má jasná pravidla a uspořádanost. Velký důraz je kladen zejména na funkčnost a praktičnost. Inspirujte se!

Základní princip minimalismu

Pro minimalistický design stoprocentně platí rčení: „Méně znamená více!“ Základním principem tohoto stylu je proto dosažení maximálního efektu za použití minima prostředků. Nad efektem v minimalismu bude vždy převládat funkčnost.

Foto: pixabay.com

Čistota a jednoduchost – to je základ pro minimalistický styl.

Dvě slova – čistý a jednoduchý

Čistota a jednoduchost, to je základ minimalistického stylu. Na někoho může působit stroze, velmi jednoduše až studeně. Není tedy určen pro každého. Splňuje funkčnost a praktičnost zároveň, velkou úlohu zde však také hraje vkus. I uměřený a střídmý interiér může působit velkoryse a být komfortní.

Minimalistický styl není pro každého

Řada lidí vytýká minimalismu až přílišnou střídmost, askezi a jednoduchost. Jenže to je právě jeho základem. Proto pokud chcete mít byt zařízený striktně v duchu minimalismu, nepočítejte se žádnými kudrlinkami, zdobností, dekoracemi a zbytečnostmi.

Zdrojem inspirace často bývají asijské a východní kultury vůbec. Cílem je vytvořit dokonalý a harmonický domov, který bude protipólem dnešní uspěchané doby. Dává prostor pro meditaci a uklidnění. Obyvatele neruší žádné vedlejší vlivy, prostor je zkrátka ryze prakticky zařízen a také obýván.

foto: pixabay.com

Zařídit byt v duchu minimalismu není právě jednoduché. Důležité je rozmyslet úložné prostory.

Jak navrhnout interiér v duchu minimalismu?

Mohlo by se zdát, že nemůže být nic jednoduššího – avšak opak bývá pravdou. V tomto případě není od věci se poradit s odborníkem, designérem.

Vše by zde mělo být podřízeno praktičnosti a funkčnosti. Neznamená to však, že by váš domov měl být sterilní, neosobní a chladný.

Co se vybavení týká, zde se obejdete pouze s nejnutnějšími kusy nábytku. Žádné stolečky, poličky, křesílka, lenošky a taburetky – prostě jen to nejnutnější. Prostor by měl být vzdušný. Zachovejte mu jeho lehkost, světlost, volnost a osobitost. V tomto případě je nutné více než kdykoliv jindy myslet na dostatečné množství úložných prostor. Do nich se schová vše potřebné.

Kvalita vítězí nad kvantitou

Právě proto, že interiéru nedominuje velké množství nábytku, pak je zde prostor pro investici do skutečné kvality. Každý jednotlivý kus nábytku bude vlastně solitérem a bude upoutávat pozornost. Proto na kvalitě provedení a použitých materiálech rozhodně nešetřete.

Barvy pro minimalistický styl

Co se barevnosti týká, zde příliš nepouštějte uzdu své fantazie. Umírněnost je na místě. Základní barvu představuje bílá – navozuje pocit vzdušnosti a čistoty. Tu je pak vhodné kombinovat s doplňkovými barvami, jakými jsou černá, šedá nebo béžová. In jsou také stříbřité kovové odlesky.

foto: pixabay.com

Velké množství dekorací nemá v minimalismu co dělat. Dominantu a dekoraci tak může tvořit například funkční svítidlo.

Zcela bez doplňků?

Nikoliv, i minimalismus dává určitý prostor pro dekorace a doplňky. Nesmí se to s nimi však přehnat. Designová váza, lustr či lampa – to je dekorace vhodná k tomuto stylu. Zeď ozdobí jednoduchá velkoformátová grafika či fotoreprodukce, pohovku jednobarevné polštářky nebo pléd pro zahřátí. Pro navození správné atmosféry postačí pár svící. Osvěžení interiéru pak dopřejí květiny – květináče by však měly být sjednocené, ideálně v neutrální barvě.

Pro ty, kteří nemají rádi chaos, upřednostňují perfektní pořádek a úklid během chvíle. Nesnáší pracholapy a všemožné serepetičky – i pro ty je určen minimalistický styl.

 




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist