Němý sluha
… a o úklid je postaráno… tímto samozřejmě nemáme na mysli, abyste si domů pořídili sluhu skutečného. Němý sluha je „pouze“ velice šikovný a všestranný věšák!
Známe to všichni… jen co přijdou děti ze školy a manžel z práce, tak se ze vzorně uklizeného bytu rázem stává překladiště. Tu leží bunda, tam mikina, kalhoty či blůza. Cesta od vchodových dveří k televizi je rázem vydlážděná nejrůznějšími svršky. Ti vzornější zasypou svým oblečením židli a postel, ale běda jakmile se chtějí posadit nebo si dokonce lehnout! Kdo se však má neustále rozčilovat a napomínat, aby si své oblečení jaksepatří uklidili?
Řešení může představovat věšák s příznačným názvem NĚMÝ SLUHA. Slouží zejména k odkládání oděvů, ale dokáže být zároveň vkusným interiérovým doplňkem. Jedná se vlastně o stojan více či méně připomínající oděvní ramínko upevněné na tyči. Slouží jako odkladač svršků, které tak spořádaně čekají na uklizení do šatníku nebo naopak na další nošení. Rozměry tohoto věšáku se většinou odvíjí od velikosti lidské postavy. Nejčastěji je tento věšák umístěn do ložnice, dětského pokoje či chodby.
Designéři při navrhování různých typů takovýchto věšáků mohou skutečně popustit uzdu své fantazie. Meze se nekladou jak v použitém materiálu (dřevo, kov, nerez, sklo, plast, ale i různé kombinace), tak v celkové podobě. Jedinou podmínkou je funkčnost, kterou musí němý sluha splňovat na sto procent.
Obyčejný věšák takovéhoto typu si lze pořídit již řádově ve stovkách korun. Skutečné designové perly se pak pohybují v cenových relacích dosahujících až několika desítek tisíc. Takovýto typ však bude spíše ozdobou moderního interiéru, než odkladačem na svršky.
Někdo se možná ptá, kde se vlastně takovýto němý sluha vzal? První věšáky tohoto typu spatřily světlo světa v Anglii a to docela nedávno. Originálně se nazývá dumb waiter a zrodil se v průběhu 19. století. Jeho zrod si vyžádaly neustále rostoucí požadavky na pohodlné bydlení a stále stoupající počet oděvů, které vlastnil jeden majitel.
Related Articles