Okno v kuchyni – sen každého kuchaře
Okno v kuchyni – to je sen každého kuchaře. V tomto článku se podíváme na plánování kuchyňské linky umístěné přímo pod oknem. Zjistíme, jak správně naplánovat ergonomickou kuchyň a prozkoumáme výhody a nevýhody okna v kuchyni. Ukážeme vám také praktické tipy, na co si dát pozor při plánování vysněné kuchyňské linky jejíž přímou součástí je okno.
Výhody a nevýhody okna v kuchyni
Okno v kuchyni jednoznačně přináší celou řadu výhod. Je snem každého kuchaře. Není nic hezčího, než mít možnost se při každodenní přípravě jídla kochat výhledem do krajiny nebo zahrady. Okno v kuchyni je také zdrojem příjemného přírodního osvětlení. Otevřené okno v létě umožňuje příjemné proudění vzduchu a větrání prostoru.
Nicméně, okno v kuchyni může také mít své nevýhody. Při přípravě jídla je třeba dávat pozor na udržení teploty potravin, okna mohou být zdrojem hluku, nečistot – prachu z ulice, pylu a podobně. Pára z vaření může zanechat stopy na čerstvě umytých oknech.
Ergonomie kuchyňské linky u okna
Klíčovým faktorem při plánování kuchyně je ergonomie nebo také uživatelská přívětivost. Existují pravidla, která nám říkají, jak uspořádat kuchyni, tak aby byl výsledek smysluplný. Aby práce v takové kuchyni byla příjemná, snadná a efektivní. Kuchyni lze rozdělit na několika praktických na sebe vzájemně navazujících zón. Pokud je nedílnou součástí kuchyně okno, pak je její uspořádání o trošku složitější. Pojďme se na něj prakticky podívat s ohledem na jednotlivé zóny kuchyně:
- Zóna pro skladování potravin: Tuto zónu by bylo nejlepší umístit poblíž vstupu do kuchyně, aby bylo snadné přinášet potraviny do kuchyně. Součástí této zóny by rozhodně měla být lednička a mraznička. Dále pak příruční spižírna, případně prostor pro ukládání potravin. Pokud je okno umístěno poblíž této zóny, mohlo by být výhodné umístit u něj například police s rostlinami nebo bylinky.
- Zóna pro přípravu jídla: Součástí této zóny by měl být kuchyňský dřez a odpadkový koš. Pokud je okno součástí této zóny, pak může jistou nevýhodu představovat umístění dřezu přímo pod okno, protože při manipulaci s nádobím a jídlem by mohlo docházet k nechtěnému zacákání okenního skla vodou, případně i nečistotami z nádobí nebo oplachovaných potravin. Je tedy vhodnější se zamyslet a pokud to má ergonomickou logiku a dovoluje to prostor kuchyně, tak dřez umístit jinam nebo ho posunout dál.
- Zóna pro vaření: Tato zóna by měla být umístěna poblíž sporáku a trouby. Měla by obsahovat dostatek pracovní plochy pro přípravu surovin a také mít dostatek úložného prostoru pro hrnce, pánve a další kuchyňské potřeby. Výhodou umístění okna v této části kuchyňské linky je možnost odvětrávání par a pachů.
- Zóna pro podávání jídla: Poblíž této zóny by se měl nacházet jídelní stůl nebo jídelní kout. Pokud je zde také okno, pak je ideálním místem pro umístění různých dekorací a doplňků kuchyně.
- Zóna pro čištění nádobí: Tato zóna by měla být umístěna poblíž dřezu a myčky na nádobí. Měla by obsahovat dostatek pracovní plochy pro čištění nádobí a úložného prostoru pro čisticí prostředky. Okno v této části opět poskytuje prostor pro vytvoření příjemného zákoutí s případnou dekorací.
Praktické tipy pro plánování kuchyňské linky u okna
- Změřte prostor: Před nákupem kuchyňské linky přesně zaměřte prostor v kuchyni, abyste si byli jisti, že se linka do prostoru vejde. To samozřejmě platí o modulárních kuchyňských linkách. Při výrobě kuchyně na míru si vše pečlivě zaměří truhlář. Důležité je zohlednit umístění elektrických zásuvek, přívod vody i odpady. Možná zjistíte, že budou ještě před instalací kuchyně zapotřebí nějaké stavební úpravy.
- Dostatek úložného prostoru: Hledejte kuchyňskou linku s dostatkem úložného prostoru, která vám usnadní organizaci a udržování pořádku.
- Snadná údržba: Zvolte materiál, ze kterého bude kuchyňská linka a kuchyňská deska vyrobena, aby byla snadno čistitelná a odolná vůči extrémnímu zatížení, kterým kuchyně denně prochází.
Kuchyňská linka pod oknem – na co nezapomenout?
Plánování kuchyně s kuchyňskou linkou umístěnou pod oknem může být trochu náročné, ale pokud si vše dobře promyslíte a rozplánujete můžete mít funkční a efektivní kuchyň. A ten zážitek, když vaříte a můžete se při tom dívat z okna je prostě paráda!
- Využijte světlo z okna: Pokud je okno umístěno nad pracovní deskou, je ideálním zdrojem přirozeného světla. Pokud je to možné, umístěte pracovní plochu pod okno a využijte tak světlo pro příjemnější práci.
- Úložné prostory: Pokud je okno umístěno nad linkou, může být obtížné najít dostatek úložného prostoru v horních partiích kuchyně. Zvažte použití poliček nebo skříněk po stranách okna.
- Zvažte výšku linky: Pokud je okno umístěno nízko, může být následný problém s výškou kuchyňské linky. Linka může být v tomto místě snížena, protože jinak byste si blokovali otevírání okna. Pokud je okno umístěno vysoko, pak je to ideální stav.
- Výběr barev: Pokud je okno umístěno nad pracovní deskou, pak je vhodné zvolit světlé barvy kuchyňské linky. Světlé barvy odrážejí světlo a vytvářejí dojem většího prostoru. Kuchyně tak bude působit vskutku velkoryse.
Taky jsem vždycky chtěla mít tu možnost a mít okno v kuchyni. Myslím si, že to má spoustu výhod. A když jsme si postavili baráček tak to byla jistota. Koukala jsem i na to, jak má být kuchyň plánovaná. Chtěla jsem, aby prostor byl hlavně zdravý, protože já sama tam trávím dost času a přece jenom tato místnost si o to říká. Přečetla jsem si i tento článek a mě to docela pomohlo v tom, jak vše uspořádat. Nejen z jakých materiálu, ale také jakou výšku by měla linka mít a podobně.