Péče o vánoční stromek

Jak pečovat o vánoční stromek, aby dlouho vydržel

Vůně vánočního stromku je nezaměnitelná, avšak netrvá dlouho. Jehličí začíná brzy po skončení svátků opadávat. Jak to oddálit a jak pečovat o vánoční stromek, aby dlouho vydržel svěží a voňavý?

Před zdobením stromek umístěte na chladné a stinné místo

Ti z nás, co berou Vánoce jako nejkouzelnější období roku by si přáli, aby si mohli vánoční stromek ponechat v obývacím pokoji třeba až do dalších Vánoc. Ať už vyberete jedli, smrk nebo borovici, čeká vás ten stejný problém – opadávání jehličí a následné úmorné uklízení.

První důležitá rada je nekupovat vánoční stromek ve velkém předstihu – přeci jen je to seříznutá rostlina, která se tak také chová. Hned, jak si vánoční stromeček dovezete domů, mu najděte místo buď někde venku na zahradě, případně v garáži či ve velmi chladné, nejlépe nevytápěné místnosti. Stromek se snažte udržovat ve vlhkosti, nejlépe byste mu měli kmen postavit do kbelíku s vodou, což zabrání jeho schnutí. U stromků je to zkrátka jak u květin. V případě, že ho necháte venku, jej umístěte na stinném místě, aby nebyl vystaven přímým slunečním paprsků, což by mohlo napomoci rychlejšímu schnutí a opadávání jehličí.

Před ozdobením stromek nechte na chladném a stinném místě.

Jaký stojan vybrat, aby nám stromek vydržel?

Než budete připravení ze stromku sundat vrchní síťku, do které vám ho zabalili, ujistěte se, že na něj máte vhodný stojan. Je to sice investice, ale kvalitní stojan vám vydrží třeba i několik desetiletí. Žijeme v době, kdy chce být každý trendy, takže najdete spoustu obchodů s moderními stojany například ve zlaté či bronzové barvě. Hlavní však je, aby měl stromek dostatečný přístup k vláze. Na trhu je spousta stojanů, které nejdřív naplníte vodou, a až poté do něj stromek postavíte. Životnost stromku se tak prodlouží, protože bude sesychat o dost pomaleji. Důležité je také před ponořením stromku do vody o pár centimetrů seříznout jeho kmen, který by mohl být zalepený smůlou.

Ne všude se mu u vás doma bude dařit

Je samozřejmé, že si stromek chcete dát doma na takové místo, kde na něj bude dobře vidět. Měl by však být umístěný tak, aby na něj ve dne nesvítilo přímé světlo, protože právě to napomáhá jeho schnutí. Také umístění stromku hned vedle krbu nebo topení není to pravé. Jeho životnost také prodloužíte občasným orosením jehličí, což je další vhodný způsob, kterým mu dodáte vláhu.

Vánočnímu stromku dopřejte dostatek vláhy a nízké teploty. I tak prodloužíte jeho životnost.

Mějte svůj vánoční stromek ve vhodné teplotě

Jako každá rostlina, i váš vánoční stromek potřebuje správnou teplotu. Spousta jich trpí teplotním šokem, protože je přenesete z chladného venkovního prostředí do často přetopeného obývacího pokoje, což jim nesvědčí a jehličí začne velmi rychle opadávat. Stromek tedy na domovní teplotu zvykejte postupně. Nejprve ho přeneste do chladnější chodby a teprve za několik hodin – ideálně však za jeden až dva dny – do místnosti, kde vám připraví kouzelnou vánoční atmosféru. Nejoptimálnější je chladněji vytápěná místnost, což se však snáze řekne, než provede.

Nejodolnější živé stromky

Vezměte v úvahu i odolnost jednotlivých stromků – podle odborníků to jsou kavkazská a balzámová jedle (neopadávají ani v přetopených místnostech) nebo borovice lesní a černá. Na druhou stranu jsou zde všemi oblíbené smrky, které jsou sice levné, ale rychle opadají.

Stromek nenechávejte v přetopené místnosti, dopřejte mu dostatek vody a jeho vůni si užijete i po oslavách Nového roku.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist