Pěstování fuchsií, tropických krásek
Pěstování fuchsií je pro vás ideální volbou, pokud hledáte nenáročnou rostlinu. Z krásy kvetoucích fuchsií se budete moci těšit od jara do podzimu. Tyto rostliny vás i za malou péči odmění záplavou barevných květů. Na následujících řádcích se dozvíte, jak takové fuchsie pěstovat.
Fuchsie pocházejí z vlhkých pralesů tropické Stření Ameriky. V 17. a 18. století vysílaly vlády přímořských států obchodní loďstva do celého světa, těchto výprav se často účastnili i sběratelé rostlin. Díky těmto plavbám se k nám mimo jiné dostala i řada exotických rostlin, a také fuchsie. Právě na pěstování fuchsií se dnes zaměříme.
Pěstování fuchsií bude díky našim tipům hračka
Fuchsie mají nejčastěji podobu drobných keříků, nebo stromků se vzpřímenými či převislými stvoly. Zda se rostlina hodí k tvarování stromku nebo do závěsného květináče záleží na každém jednom druhu. Květy rozlišujeme na jednoduché, poloplné a plné.
Správná volba stanoviště jedním ze základních a důležitých požadavků, jestli-že se chcete těšit z dobře rostoucích a kvetoucích fuchsií.
Fuchsie nevystavujeme přímému slunci. Suchý vzduch způsobuje opad listů a pupenů. Rostliny jsou pak také více ohroženi možným napadením škůdci (především molicemi a mšicemi). Je proto vhodné snažit se, co nejvíce se přiblížit jejich přirozeným přírodním podmínkám. Ve své domovině se fuchsiím nejlépe daří ve stínu vysokých stromů při teplotách od 18 do 22°C a při vyšší vzdušné vlhkosti. V reálu to znamená, že je ideální je umístit do vzdušného stínu až polostínu a dopřát jim vydatnější zálivku i v podobě rosení. Pozor však na přílišné přemokření kořenového systému.
Fuchsie jako pokojové květiny?
Fuchsie rozhodně nejsou typickými pokojovými rostlinami. Potřebují dostatek vzduchu, prospívá jim větrání a za horkých letních dnů častější rosení nebo sprchování. Letní pobyt na zahradě nebo balkóně pro ně bude to pravé!
Pralesní královna na vaší terase
Fuchsie nejsou příliš náročné na půdu, přesto se vyplatí jim vyhovět dobrým substrátem, alespoň částečně imitujícím domovské podmínky v jihoamerickém pralese. Půda má být lehce kyselá až neutrální. Z hotových substrátů je zřejmě nejlepší speciální substrát pro balkónové květiny nebo pro pokojové květiny s obsahem kůry, rašeliny a humusu. Oba jsou běžně k dostání.
S hnojením fuchsií je dobré počkat vždy asi 14 dnů po přesazení, až se rostlina zcela adaptuje. Jako všechny rostliny ozdobné květem, jsou i fuchsie poměrně náročné na živiny. U mladých rostlin, které nejvíce narůstají, je důležité hnojivo s vyšším obsahem dusíku. Osvědčená jsou hnojiva Kristalon start – pro období největšího růstu a Kristalon květ a plod, který podporuje bohatou násadu květů. Používáme jej zhruba od poloviny června, nebo když se objeví první poupata. Hnojíme jednou týdně. Také můžeme týdenní dávku rozdělit a dodávat tak živiny při každodenní zálivce, tak se méně živin ztrácí vyplavováním. Hnojení ukončíme v září, aby měly fuchsie čas před přezimováním ještě vyzrát.
Fuchsie patří mezi rostliny na vodu více náročné, při přeschnutí shazují listy a poupata. Opačný extrém zase způsobuje zahnívání kořenů.
Mezi nejběžnější škůdce fuchsií patří molice, svilušky a mšice. Zahubit je lze speciálními postřiky, které jsou proti těmto škůdcům běžně k dostání.
Jak na množení fuchsií?
Dá se říci, že množení fuchsií je vcelku jednoduché a téměř vždy se podaří. Množí se řízkováním, dělením a odnožemi nebo semeny. V domácích podmínkách můžete fuchsie množit po celé vegetační období kromě doby, kdy na rostlinách jsou již příliš vyzrálé a zdřevnatělé výhonky, tj. asi od konce srpna do doby přezimování. Z nekvetoucích rostlin koření řízky podstatně snadněji. Řízky můžete nechat zakořenit dvojím způsobem. Buď je vložíte do nádobky s vodou (lepší je tmavá, která nepropouští světlo). Při dostatečné teplotě se objeví kořínky asi po třech týdnech. Lze je také přímo vsadit do květináče s připraveným substrátem.
Fuchsie potřebují období vegetačního klidu. Přezimují na světlém místě při teplotě 6-10°C a velmi omezené zálivce!!! Pouze jednou za 1-2 měsíce. V únoru zahájíme normální režim zálivky a květiny přesadíme…
Pokud se rozhodnete pro pěstování fuchsií nebo je již máte doma, přeji vám mnoho pěstitelských úspěchů!
Related Articles