Plánujete rekonstrukci? Nezapomeňte provést řádnou kalkulaci všech nákladů!
Loňský pandemický rok se mimo jiné projevil i zvýšeným zájmem o rekonstrukce domů a bytů. Spousta lidí zůstala zavřená doma, cestovat nebylo téměř kam a finance, které by jinak rodiny utratily za dovolenou, místo toho investovaly do úprav bydlení nebo zahrad.
Rekonstrukcím bydlení nahrávaly i hypotéky, jejichž úrokové sazby se během minulého roku dostaly na mimořádně výhodnou úroveň. Jenže pak přišlo nejen navyšování úroků, ale také zdražování materiálů, což mnoha lidem udělalo čáru přes rozpočet.
Ukázalo se tedy, že pečlivá kalkulace nákladů má větší význam než kdy dříve. Jak si s ní poradit?
Nechte si s plánováním pomoci
Pokud se rozhodnete pro kompletní rekonstrukci, dívejte se kolem sebe a ptejte se přátel a známých na jejich zkušenosti. Většina vám nejspíš poradí, abyste si v první řadě sehnali projektanta, který vám pomůže určit technický stav vašeho domu či bytu.
Od něj se budou odvíjet úpravy, které bude třeba udělat, stejně tak jako náklady s nimi spojené. Platí to nejen v případě, že chcete dát dokupy své stávající obydlí, ale stejně tak i při koupi nemovitosti – zde byste měli zkontrolovat stav nemovitosti ještě před podpisem rezervační smlouvy.
Odborník vám na základě vašich požadavků následně připraví projekt. Ten vám v první řadě pomůže udělat si představu, jak vaše nemovitost bude po stavebních úpravách vypadat. Pokud se navíc chystáte na pokročilejší rekonstrukci, poslouží vám k získání povolení od stavebního úřadu.
Pak se konkrétní postup odvíjí od činností, které vás budou čekat. Z hlediska nákupu materiálů vám pro vytvoření prvotní kalkulace výborně poslouží cenové standardy ve stavebnictví – většina firem na svých stránkách uvádí orientační cenu za 1 m2 materiálu. Často stejnou formou naceňují i práci, což vás při plánování rozpočtu posune ještě o něco dále.
Vyřešte financování zavčas
Každou rekonstrukci je nejlepší financovat z vlastní kapsy. Vyhnete se byrokracii a závazkům, stejně tak jako úrokům i poplatkům, které celkovou utracenou sumu ještě navyšují. U menších projektů to obvykle nebývá problém, avšak ty rozsáhlejší často vyžadují půjčku.
Jelikož jsou stavební úpravy dražší záležitostí, obvykle se na ně sjednává hypotéka. Pokud už takový úvěr ale splácíte, bude pro vás aktuální spíše refinancování hypotéky.
V takovém případě za vás vybraný poskytovatel hypotéku předčasně splatí a uzavře s vámi novou smlouvu – často právě na vyšší částku, kterou budete čerpat při rekonstrukci domu. Zároveň můžete dostat výhodnější podmínky, to však záleží na vašem původním a aktuálním úroku.
Nejlepší nabídku najdete tak, že si dostupné hypotéky porovnáte a teprve poté se uchýlíte ke kontaktování některého z poskytovatelů. Případně se můžete obrátit na finančního poradce, který vám s hledáním pomůže. Provizi tito odborníci dostávají přímo od bank, takže za tuto službu obvykle nemusíte nic platit.
V každém případě je třeba počítat s tím, že možná budete platit úrok za předčasné splacení, což znamená další náklady navíc. Takovému scénáři se můžete vyhnout tím, že refinancování provedete u banky, kde už máte hypotéku sjednanou, ale ani to bohužel nebývá pravidlem.
Related Articles