Podlahové topení pro šetrné stavby
S rozvojem nízkoenergetického stavění dostávají v šetrných domech příležitost i nové typy topných systémů, které vyhovují malé potřebě energie. Jedním z nich je elektrické podlahové topení.
V energeticky úsporných pasivních nebo nízkoenergetických domech by byl klasický vysokovýkonný topný systém nadbytečný, topení v něm by bylo nehospodárné a působilo by to i další potíže. Proto se pro tyto stavby uvažuje buď s alternativními zdroji energie, jako jsou tepelná čerpadla, kombinace lokálních zdrojů se solárně termickými panely apod. Jako výhodné se ukazují také tzv. nízkoteplotní topné systémy – podlahová nebo stěnová topení.
Pro tepelnou pohodu a úspory
Oproti centrálnímu topení s využitím radiátorů zajišťuje tento typ topení umístěného v konstrukci podlahy zvýšení sálavé topné plochy a současně mnohem lepší podmínky pro vytvoření tepelné pohody – pracuje se totiž s nižší teplotou vzduchu. Nízkoteplotní systém také umožňuje zvýšit vlhkost vzduchu bez následné kondenzace par a vyrovnání teplot stěn. Kromě toho se snáze dosahuje rovnoměrného rozložení teploty v celém prostoru, protože zdroj tepla je v nejnižší části interiéru. Podlahové topení tak zabezpečí přiměřený pocit tepla, i když je teplota v místnosti přibližně o 2 °C nižší než při jiných způsobech vytápění. Snížením teploty vzduchu při zachování tepelné pohody přitom klesnou provozní náklady o 20 až 30 %.
Elektřina opět perspektivní
Podlahové topení lze realizovat ve dvou principiálních variantách – jako teplovodní nebo elektrické. Druhý typ přitom býval nejčastěji uplatňován jako doplněk jiných zdrojů energie. Moderní úsporné stavby ale díky své minimální spotřebě energie otevírají nové možnosti využití i elektřině. Pověst využití elektřiny k topení utrpěla jednak dlouhodobým a výrazným růstem její ceny, jednak různými nedostatky tzv. přímotopů. Situaci ale mění právě princip nízkoenergetických staveb.
V případě využití podlahového elektrického vytápění v objektech, které se svými parametry blíží k kritériím pasivního nebo nízkoenergetického domu, už cena energie není nejdůležitějším kritériem – jako mnohem významnější se totiž projevují pořizovací náklady, ale i tzv. udržovací náklady a životnost topného systému a jeho komponentů. Ve všech těchto parametrech elektrické topení pracující s nižšími teplotami vychází výhodně.
Kromě toho stále hraje roli skutečnost, že v nízkém tarifu, který je na topení elektřinou poskytován, budou provozovány i veškeré ostatní domácí spotřebiče, zatímco u plynového vytápění jsou elektrospotřebiče provozovány v sazbě několikrát vyšší. Cena za topení elektrickou energií je sice v absolutním vyjádření vyšší než za plyn, ale po přičtení nákladů za provoz ostatních elektrospotřebičů v domácnosti se provozní náklady vyrovnají.
Inteligentní řízení také šetří
K výhodám topného systému s elektrickým podlahovým topením je možnost snadno jeho začlenění do komplexního inteligentního řízení domu. Díky vyspělé elektronice topení rychle reaguje na momentální podmínky a topný režim lze přesně programovat. Vedle komfortu tepelné pohody inteligentní řízení znamená, že jsou minimalizovány i tepelné ztráty. Díky elektronickým prvkům lze efektivně regulovat topné rohože pomocí termostatů, které zajistí konstantní teplotu v místnosti podle předem navolenho režimu. Režim přitom můžeme naprogramovat i v čase a program např. umožní vyhřívat jednotlivé místnosti podle předpokládaného pobytu obyvatel domu.
Výhody elektrického podlahového topení
- nižší základní investice
- jednoduchá montáž a instalace
- topení nezasahuje do využití prostoru v interiéru
- nedochází ke zvíření prachu a pohybu choroboplodných mikroorganismů
- vytváření rovnoměrných tepelných podmínek
- inteligentní řízení, programování
Related Articles