postřik ovocných stromů

Postřik ovocných stromů

Je vaše zahrada jeden ovocný sad? A těšíte se na bohatou sklizeň? Tak to je ale třeba věnovat pozornost ochraně ovocných stromů. Kdy, a jakými přípravky je vhodné provádět postřik stromů? A není už pozdě? Chcete-li sklidit kvalitní ovoce, přečtěte si stručný manuál, jak ochránit ovocné stromy.

Ideální den

V březnu už pomalu přibývá teplých dní a škůdci a choroby se chystají do boje. Kdy tedy aplikovat první postřiky proti nim? Ideální je takový den, kdy teplota dosáhne alespoň nad 10 °C nad nulou, protože při nižších teplotách se snižuje účinnost ochrany. Co vítr? Počkejte si na bezvětří, jelikož případný vítr roznese postřik i tam, kde není třeba. A co když začne pršet? Postřik musí na stromě vydržet minimálně 2 hodiny, jestliže ho v tomto čase smyje déšť, pak je nutné postřik provést znovu. Postřiky provádějte tedy za suchého a klidného počasí. Deštivé ani větrné dny nejsou vhodné. Tato ochrana se nejčastěji provádí v měsíci březnu. Za teplejšího, vlhkého jarního počasí se škůdci a choroby velmi rychle šíří, není tedy s čím otálet.

Foto: pixabay.com

Ideální den, kdy aplikovach ochranný postřik stromů, je teplý slunečný bezvětrný den.

Aplikace předjarního postřiku

Nejúčinnější je postřik po celé délce stromu. Je nutné stříkat kmen i větve. Jestliže neošetříte celý strom, pak se to vše mine účinkem. Zaměřte se především na kmen, protože za starou kůrou přezimují škůdci nejraději. Postupujte pomalu a důkladně, vyplatí se pečlivost. Čím tepleji je, tím více postřik účinkuje, neboť škůdci intenzivněji dýchají, a ochrana tak zabírá.

Foto: pixabay.com

Pozor zvláště na dvě nemoci, a to kadeřavost a americké padlí.

Vhodný postřik

Doporučují se universální kombinované postřiky, které účinkují proti nemocem i proti škůdcům. Ochranné postřiky vybírejte dle typu ovocného stromu nebo keře, protože každý má své specifika, různé škůdce a nemoci, které strom napadají. V praxi provádějte odděleně postřik jádrovin, peckovin a keřů.

Nezaspěte

Mezi prvními ovocnými stromy raší broskvoně a mandloně, také rybízy a angrešty, jež se hlásí o slovo už koncem března. Velkým problémech posledních let je kadeřavost broskvoní. Nejpozdější termín ochrany je doba, kdy se nalévají na broskvích pupeny. Velkým trápením zahrádkářů je v posledních letech také americké padlí na angreštu. Není proti němu jiná ochrana než preventivní postřik krátce před květem a poté ihned po odkvětu.




Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist