224023_9519

Přikrývky a polštáře

Možná jste se rozhodli pořídit si domů nové přikrývky a polštáře a stojíte před otázkou jaké budou ty nejlepší a nejkvalitnější?

Vždyť na trhu je takový výběr – prachové peří, duté vlákno nebo snad úplná novinka Lyocell „dřevěné peřiny“? Přinášíme Vám malý přehled, jak se v nabízených výrobcích správně zorientovat.

Člověk stráví průměrně celou jednu třetinu svého života spánkem. Zdravý spánek je nesmírně důležitý pro regeneraci nejen fyzických, ale i duševních sil. Podílí se na něm mnoho faktorů – vhodná místnost, kvalitní postel, rošt či matrace. Opomíjet bychom však neměli ani přikrývky a polštáře, které mají na plnohodnotném odpočinku nemalý podíl. Je důležité, abychom se při spánku cítili dobře a co může být příjemnějšího než měkoučká nadýchaná přikrývka?

Nejzákladnější rozdělení přikrývek je podle použitého materiálu na jejich výplň. Vybírat tedy můžeme mezi přírodními a umělými materiály.

Přírodní materiály

Mezi nejrozšířenější přírodní materiál na výrobu přikrývek patří peří. Dále můžete zvolit přikrývku vlněnou, hedvábnou, vyrobenou z kašmíru či velbloudí srsti, novinkou je pak materiál zvaný Lyocell.

  • peřové přikrývky

Zde jsou nabízeny výrobky, které jsou vyrobeny z peří a peřového prachu. Prachové peří je pro výrobu přikrývek jako stvořené ne nadarmo jej používali již naši dávní předkové. Má výborné schopnosti odvádět vlhkost od těla a udržovat je tak v teple. Prachová přikrývka také potřebuje pouze minimální údržbu a má neuvěřitelně dlouhou životnost. Rozdíl mezi peřím a peřovým prachem spočívá v následujícím:
peřový prach – je vlastně tří prostorové peříčko s bohatým rozvětvením. Tyto větvičky jsou pak v prostoru různě zohýbané, což jim umožňuje udržet spoustu vzduchu. Tak je zaručeno udržení teploty těla i ve velmi chladném prostředí a absorpce vlhkosti.
peří – je tvořeno dvouprostorově. Slouží jako ochrana proti úderu prachovému peří umístěnému pod ním. Peří se používá hlavně při výrobě polštářů.

Kvalitní a dobré peří pochází z dorostlých velkých hus a kachen. Otázkou zůstává možnost alergií vyvolaných právě přítomností peří. Jestli-že máte doma alergika, zvolte raději jiný typ přikrývek.

  • vlněné přikrývky

Jsou vyráběny převážně z kadeřené srsti ovcí, které se stříhají jednou až dvakrát ročně. Vlna na ovcích tvoří souvislou vrstvu tzv. rouno. Kratší a jemnější chlupy v rounu se nazývají podsada, delší a hrubší jsou pesíky. Stříháním živých ovcí se získává tzv. střižní vlna. Podle jakosti (jemnosti, obsahu pesíků a podsady) se dělí do čtyř skupin:
– merinová vlna – je velice jemná a vysoce kvalitní
– kříženecká – kříženecké ovce dávají větší množství kvalitní vlny
– anglická – tato vlna je míně zvlněná se zvláštním leskem a je tvořena převážně pesíky
– nížinná – je hrubší, málo zkadeřena a poměrně dlouhá

Lůžkoviny z ovčí vlny jsou prodyšné a vzdušné, tělo tedy pod nimi může volně dýchat. Mezi vynikající vlastnost patří schopnost okamžitě se přizpůsobit tělesné teplotě. Nedochází tak k nadměrnému pocení či pocitu chladu. Díky schopnosti odvádět vodu spolu s nízkou prašností a přítomností lanolínu vytváří prostředí nevhodné pro roztoče. Vlněné přikrývky jsou tedy vhodné i pro alergiky.

  • hedvábné přikrývky

Hedvábí se vyznačuje zejména svou chladivostí. Tyto přikrývky jsou proto vhodné zejména pro letní období, případně teplejší klimatické podmínky.

  • kašmír

Kašmír je materiál získávaný ze srsti horských koz. Patří k nejkvalitnějším, ale zároveň nejdražším výplňovým materiálům. Kašmír se vyznačuje vysokou plstivostí, je hřejivý a dobře saje pot. Velmi dobře odolává povětrnostním vlivům.

  • velbloudí srst

Je velmi jemný, měkký, přiléhavý a ušlechtilý materiál. Vyznačuje se zejména dobrým vyrovnáváním teploty a vlhka a to jak v chladném, tak teplém prostředí. Protože velbloudí vlas není téměř vůbec zkadeřený, tak se jeho objemovost někdy podporuje ovčí vlnou.

  • Lyocell – přikrývky ze dřeva

Přikrývky vyrobené z tohoto materiálu bychom z trochou nadsázky mohli nazvat pokrývkami dřevěnými. Lyocellové vlákno je totiž získávané z bukové nebo dubové celulózy (tzn. dřevní hmoty). Tato vlákna bývají označována za vlákna nové generace – jsou získávána ekologickým způsobem a mají vynikající vlastnosti. Jsou pevné,vzdušné, udržují optimální vlhkost. Její nadměrné množství dokáží velmi rychle transportovat do okolního prostředí, kde se jednoduše odpaří. K dosažení příjemného pocitu tepla tak postačuje velmi nízká hmotnost pokrývky.

Umělé materiály

Máte-li doma alergika, nebo si z jiného důvodu nechcete pořídit lůžkoviny z přírodních materiálů, pak zvolte přikrývky vyrobené ze syntetických vláken. Pro jejich volbu hovoří zejména možnost je opakovaně prát a sušit aniž by ztratily svou měkkost a izolační schopnosti.

  • polyesterové vlákno

Používá se zejména pro velmi namáhané přikrývky vyžadující časté praní a sušení. Je zpracováván na tzv. dutá i plná vlákna, kuličky a vločky. Lze zvolit letní a zimní variantu přikrývek, popřípadě i tzv. termodeku.

  • tzv. kudrnaté vlákno

Vysoké izolační vlastnosti přikrývky jsou zaručeny kudrnatými vlákny, která podobně jako prachové peří dokáží obsáhnout co největší množství vzduchu, čímž je zaručena ideální teplota.

  • dutá vlákna

Izolační schopnosti tohoto typu vláken jsou také zaručeny obsažením co největšího množství vzduchu, ten je však v tomto případě zadržován přímo uvnitř samotných vláken. Vlákna jsou velmi lehká.

  • silikonová vlákna

Nanesením slabé vrstvy silikonu na polyesterová vlákna se dosáhne extrémního efektu jemnosti, takže přikrývka přilehne těsně k tělu.

Údržba přikrývek z umělých materiálů je velmi jednoduchá – lze je prát v pračce a sušit v sušičce. Je však nutné dbát přesných pokynů výrobce. Také to, že se jedná o přikrývky určené pro alergiky ještě nezaručuje, že se alergie nemůže vyskytnout. Tu totiž nezpůsobuje přímo materiál, ze kterého je přikrývka vyrobena, nýbrž přítomní roztoči a jejich výměšky. Je tedy nutné věnovat péči o lůžkoviny zvýšenou péči. Pravidelně je prát a větrat. V období suchých mrazů je dobré nechat peřiny na mrazivém vzduchu pořádně promrznout.

Výběr přikrývky a polštáře

Správný výběr přikrývky či polštáře je ovlivněn nejen použitým materiálem, ale hlavně vlastnostmi, které vykazuje. Předem se tedy dobře informujte na hřejivost, antialergiké účinky, nároky na hygienu aj.

Před samotnou koupí je třeba si pořádně rozmyslet

  • Jaká teplota bývá běžně ve Vaší ložnici?
  • Jste spíše záhřevný typ nebo je vám neustále zima?
  • Trpíte nějakým druhem alergie? (např. na peří)
  • Budete pod pokrývkou spát každou noc nebo spíše příležitostně? (např. požadujete pouze letní/zimní přikrývku, jedná se o přikrývku pro hosty)
  • Jak vysoko chcete mít položenou hlavu na polštáři?

Nezapomeňte také na to, že nejen přikrývky, ale také vhodné povlečení Vám zaručí skutečně luxusní spaní a ty nejsladší sny.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist