create_photo

Proč nás trápí tvrdá voda v domácnosti?

O pitné a spotřební vodě v domácnosti se napsalo již nespočet článků. Napsalo se i mnoho o tom, zda je lepší balená,vodárenská či studniční voda. Každý si může svobodně zvolit variantu, o které je přesvědčen, že je ta nejlepší. Smyslem těchto řádků je poukázat nikoliv na zdravotní hledisko, ale na komfort používání vody v domácnosti.

Většinu z nás trápí problém tvrdé vody a s tím spojené usazování vodního kamene všude tam, kde taková voda přichází do styku s jinými povrchy. Samozřejmě úprava tvrdé vody nesmí být na úkor zdravotního hlediska a využitelnosti minerálů pro lidský organismus.

Tvrdost vody

Tvrdost vody je dána součtem koncentrací vápenatých a hořečnatých solí, nebo-li součtem kationtů Ca2+ a Mg2+. Jsou důležité pro zdravou funkci lidského organismu. Doporučené koncentrace pro pitnou vodu jsou: Ca2+ 40–80 mg/l,Mg2+ 20–30 mg/l.

Užitková voda může oproti pitné vodě tyto prvky obsahovat v co nejnižší míře, ne však v nulových hodnotách. Taková voda je tzv. hladová a absorbuje tyto prvky do sebe a přispívá ke korozi kovových částí potrubí a armatur.

Voda se dá podle tvrdosti rozdělit na několik kategorií:

  • velmi měkká < 0,5 voda dešťová
  • měkká 0,5 – 1,2 voda, kde není rozpustné podloží
  • středně tvrdá 1,2 – 2,5 voda z veřejných vodovodů a některá studniční voda (mělčí kopané studny)
  • tvrdá 2,5 – 3,6 většina studniční vody (vrtané studny)
  • velmi tvrdá 3,6 – 4,5 voda z vápencových podloží
  • extrémně tvrdá > 4,5 voda z vápencových podloží

Zjevné projevy usazování vodního kamene

Problém s usazováním vodního kamene se většinou týká ženské části domácnosti. Přiznejme si pánové, někdo s úklidem doma pomáhá,n ěkdo ne, ale shodneme se na tom, že čistit celou koupelnu od bílého či zašedlého povlaku není zrovna populární činnost pro nikoho. Každý (většinou každá) z Vás ví, kolik času týdně takto stráví.

Skryté projevy usazování vodního kamene

Prozatím jsme vzpomněl pouze viditelné problémy. Je i spousta těch, které nejsou na první pohled vidět a tím jsou zákeřnější. Máme na mysli usazování vodního kamene například na topných spirálách a vnitřcích myček, praček a boilerů. Do posledních zmíněných nevidíme vůbec. Zařízení totiž fungují poměrně dlouhý čas s tím, že jejich účinnost pomalu klesá, zvyšuje se energetická náročnost a my často tuto změnu ani nepostřehneme. Všimneme si až jejich poruchy a to je pozdě.

Testy tvrdosti vody

Tvrdost vody můžeme buď odhadnout nebo stanovit sami zkušebními papírovými proužky nebo zkušební kapalinou, nebo si necháme udělat přesný rozbor na tvrdost vody v některé specializované laboratoři. Jsou to buď hygienické stanice nebo laboratoře provozovatelů veřejných vodovodů a pod. Takový jednoduchý rozbor pouze na celkovou tvrdost obvykle stojí kolem 80,- až 120,- Kč + asi 150,- Kč za vystavení a zaslání protokolu.

Pokud nepotřebujete řešit jiný problém, stačí určení celkové tvrdosti vody. Je to suma Vápníku (Ca) a Hořčíku (Mg) . Většinou se udává v jednotkách mmol/l. Pro první rozvahu lze pouze odhadnout tvrdost naší vody.

Existuje jednoduchý test s mýdlem. Tvrdou vodu můžeme poznat například podle toho, jak nám pění mýdlo při mytí nebo sprchování. Sprchujeme-li se vodou měkkou, mýdlo více pění a jeho spotřeba je nižší, čím tvrdší voda, tím hůř pění a spotřeba je vyšší.

Stejně tak napoví pohled do rychlovarné konvice nebo na spirálu pračky nebo myčky. Jsou-li pokryty vrstvou vodního kamene, měli by jsme řešit situaci co nejdříve. Zvýší se tím životnost těchto zařízení a zároveň poklesnou náklady a hlavně námaha a nepříjemnosti s jeho častým a opakovaným odstraňováním a čištěním.

Řešení tvrdosti vody v domácnosti

Vodu můžeme upravovat buď lokálně před každým spotřebičem zvlášť nebo centrálně na vstupu do objektu.

  • Lokální řešení: Před vstup do pračky lze umístit jednoduchý a malý polyfosfátový filtr Q311003090 . Je určen pouze pro pračky, ne myčky. Nelze jej použít ani na vodu, kterou pijeme nebo ve které vaříme! Polyfosfát ve vodě se naváže na vápník a hořčík, který se již dále neusazuje ve formě vodního kamene. Voda je však subjektivně nedobrá a „kulatá“. Po jejím náhodném vypití se však nic nestane. Nebyla prokázána škodlivost této látky pro zdraví.
  • Centrální řešení: Nejvýhodnější způsob, jak upravit a změkčit vodu je použít změkčovač vody na principu iontoměničů s pryskyřičnou náplní. Takový je např. Eko Tronic 18 l, určený pro běžné domácnosti.

Použití změkčovačů je spolehlivý způsob, jak skutečně vyloučit z vody přebytek vápníku a hořčíku. Je zde schválně použit termín „přebytek “. Není zvykem rozdělit okruh vody v domácnosti na pitnou a ostatní užitkovou, přesto je třeba zachovat ve vodě právě tolik minerálů, které potřebuje lidský organismus a zároveň se omezit na minimum tvorbu vodních vápenných usazenin.

Pokud Vás více zajímá princip změkčování vody, rádi Vám odpovíme e-mailem na Vaše dotazy. Zašlete si nezávazně požadavek na vytvoření nabídky, jejíž součástí bude i popis konkrétního zařízení. Zadejte prosím, kolik osob bude vodu využívat a její tvrdost (pokud znáte). Vstupní tvrdost a stupeň změkčení má vliv na spotřebu soli pro regeneraci. Lépe se odhadují i provozní náklady, které Vám také vyčíslíme.

Konec problémů s tvrdou vodou Vám přeje Úpravna vody.

 




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist