Ptačí krmítka
S prvními sněhovými vločkami, když zima a mráz přikryjí krajinu ledovou čepicí, přestává být i těm nejlepším opeřeným zpěváčkům do zpěvu. Tráva je zmrzlá, nikde ani semínko, červíci a larvy jsou schováni hluboko pod zemí. Je vám potom také smutných a skleslých opeřených kuliček líto? Pak je nejvyšší čas s tím něco provést.
Pomoc je zcela prostá a jednoduchá – vyrobte pro ně krmítko. Uvidíte, že tento nápad nadchne především vaše ratolesti. Výroba krmítka je velmi jednoduchá a jistě ji sami zvládnou i starší děti. V případě, že si na výrobu malé ptačí jídelny sami netroufáte, vezměte děti do obchodu či na trh, kde jistě vhodné krmítko vyberete. K dostání jsou také krmné směsi pro ptactvo, které jsou již uzpůsobené tak, že je stačí zavěsit na větev stromu. Není nutné je sypat do připraveného krmítka.
Jak na výrobu krmítka?
Nejlepší bude vyrobené ze dřeva. Budeme potřebovat pár prkýnek a několik šroubků. Jakou podobu krmítku dáte, záleží jen na vaší fantazii. Je jedno jaký bude mít tvar či jak bude veliké. Několik zásad byste však přeci jenom dodržet měli. Důležitá je stříška – měla by dostatečně přesahovat prostor určený pro uložení krmení. Zabraňuje tomu, aby i v nepříznivém a deštivém počasí krmení nezvlhlo a neleželo v mokru. Dobré je prostor pro krmení opatřit malými bočnicemi, to aby vítr potravu nevyfoukal ven. Krmítko by také mělo být dostatečně prostorné, aby se sem mohli přijít nakrmit i větší druhy ptáčků, jako jsou třeba kosi.
Sýkorky budou mít jistě radost z tzv. tukového krmítka. To vyrobíte jednoduše ze staršího květináče či skořápky kokosového ořechu. Květináč či skořápku převrátíte, opatříte provázkem, jehož pomocí krmítko připevníte. Dovnitř nalijete tukovou směs, kterou necháte zatuhnout. Takto připravené krmítko vyvěsíte na stinné místo.
Na co si dát pozor?
Krmítko bychom měli umístit na klidné a přehledné místo. Nejlépe 1,5 až 2 m nad zem, aby se na něj nedostaly kočky či kuny. Vhodným místem je tyč s krmítkem umístěná na zahradě, krmítko můžete zavěsit na větev stromu či umístit na balkón nebo za okno. Pozor bychom měli dávat na to, aby v krmítku nezůstávaly zbytky potravy, které by mohly začít hnít a plesnivět. Byť v dobrém úmyslu, vyhněte se krmení jakým jsou například těstoviny, brambory či kynuté knedlíky – zkrátka nepřikrmujte malé opeřence zbytky z kuchyně. Místo pomoci byste jim mohli spíše vážně uškodit. Ptáčky je dobré přikrmovat od počátku listopadu až do konce března. Zpočátku byste do krmítka měli sypat pouze menší množství potravy a dávky pomalu zvyšovat.
Čím přikrmovat?
Vhodným krmivem jsou různá semínka (slunečnice, konopné semínko, mák, len, proso aj.) Některé druhy mají rádi i ovesné vločky, usušené jeřabiny, hloh, bez či šípky.
► pěnkavy, zvonci, strnadi, vrabci a kosi – mají nejraději semena a obiloviny
► sýkorky, brhlík, mlynařík – si pochutnají na olejnatých semínkách, tukové směsi či oříšcích
► kosi, kvíčaly, brkoslavi – nepohrdnou plody nejrůznějších bobulovin, sušenými jablky či hruškami
► vrabci, hrdličky – ti mají v oblibě pšenici, oves či obyčejnou strouhanou housku
Speciální směs lze také zakoupit za pár korun v běžných obchodech.
Výrobou krmítka uděláte radost nejenom malým opeřencům, ale především sami sobě. S dětmi pak můžete společně pozorovat jaké druhy ptáčků na dobroty přilákáte. Poznáte, že ne všechny druhy se chovají stejně – některé jsou plaché, jiní jsou zase pěkní drzouni!
Related Articles